Käyn kontrolleissa kahden viikon välein korkean alapaineen takia. Terveydenhoitaja sanoi,että on joku ohjeellinen aika,mikä on määrätty kontrollointiin ennen lääkäriin menoa....Kuinkahan pitkään pitää käydä,ennenkun joudun lääkärin vastaanotolle? Lääkitys on tulossa kovien sukurasitteiden takia,mutta miksi en voi mennä heti lääkärille? Tietääkö joku mikä se määrätty seuranta-aika on?
Korkea alapaine
7
3413
Vastaukset
- Saamaani tietoa
Sain Porin viikonloppupäivystyksen sairaanhoitajalta tiedon, että alapaineen pitää olla 135 ennen kuin voi ajatella verenpainelääkitystä. Sen sijaan yksityislääkäri (ei tosin sisätautien) sanoi, että jos kolmella kerralla vuoden aikana verenpaine on koholla, tarvitaan lääkitys. Siis jos sinulla on vaikka kolmena peräkkäisenä kertana korkea alapaine, sinun kuuluu päästä heti lääkärille. Minullakin alapaine on koholla.
Toivon, että joku vastaisi tähän, että saisin varmistuksen Porin hoitajan ammattiosaamisesta. Mielestäni ehtisi tulla AVH ennen kuin alapaine nousisi 135:een. - omituista toimintaa
135 on sellainen alapaine,että lääkitys on aloitettava samantien! Millaiset paineet sinulla on? Minulla alapaine vaihtelee 97-102 välillä
- Viimeksi:
Alapaine on vaihdelluti 91-95, siis lievästi koholla:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00034&p_haku=verenpainetauti
Tuntuu, että Porin hoitajalla menee ylä- ja alapaine sekaisin em. linkin mukaan. Haluaisin lääkityksen ennen kuin on liian myöhäistä. Palstan keskusteluista päätellen meitä korkean alapaineen asiakkaita on kovin vähän.
- Korkeat lukemat
Hui kyllä 135 alapaine on tosi korkea raja. Kun mulla todettiin korkea verenpaine, niin hoitaja sanoi, että mitataan 3 kertaa viikon sisällä ja jos alapaine joka kerta yli 110, niin lekuriin.
- Verenpaineet
Minulle annettu läkkärin ohje n. 135 / 80 RR / suositus paineet.
Alin 100 / 60 RR. Jos huimaa etenkin silloin alhainen.
Sairastan sepelvaltimotautia. - kelan soppa soiku
Kela on pistänyt lusikkansa tuohon seuranta-aika soppaan.. eli pitää olla 4 tarkastusmittausta kahden viikon välein, sitten lääkäriin, labrat jne.. Tuo seuranta-aika on edellytys saada kelan korvaus mahdollisista lääkkeistä.
- KELA korvaa
Niin, siis KELAltahan saa ilman mutinoita sen normaalin korvauksen eli 42%, mutta alempaan erityiskorvattavuuteen (oliko se 75%) vaaditaan ne tiukat rajat.
Normaalin KELA-korvauksen siis saa kuka vaan, joka on saanut resepton verenpainelääkkeisiin.
Itsekin söin verenpainelääkkeitä kymmenen vuotta tuolla peruskorvauksella ja nyt vasta sain lääkäriltä sellaisen B-todistuksen (siis tilanne muuttunut), jolla heltisi tuo alempi erityiskorvattavuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753435Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1051746Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2361402- 741346
- 651233
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521089- 631001
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35863