Minulla on 2 tytärtä Lotta Maria 8v ja Pihla Emilia 2v. Kolmas tyttö tulossa piakkoin. Kaipaisin nimiapua.. Etunimeksi on mietitty mm. Ainoa, Iidaa, Einiä... Jotain tuon tyylistä nimeä siis haetaan. Toiseksi nimeksi haluaisimme -ia - loppuisen nimen kuten isosiskoillakin. Ehdotuksia otetaan vastaan. Ei olla vielä saatu keksittyä nimeä joka miellyttäisi molempia..=) kiitos jo etukäteen..
Lotan ja Pihlan sisko??
Johanna
13915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aino Linnea
Aino Tuulia
Aino Olivia
Iida Aurelia
Iida Sesilia
Iida Ottilia
Eini Taisia
Eini Alisia
Eini Daalia
Noista pelkästään Aino Tuulia kävisi. Muut toiset nimet kummallisia; Sesilia jopa hassusti kirjoitettu.
Ehdotus: Aino Kaarina
Aino ja Iida ovat aika "kuluneita" ja Einistä en pidä muuten vaan...Eeva,Maija,Roosa,Petra Julia/Juulia/Tuulia mit nyt tuli äkkiseltään mieleen...
Aino Sofia
Aino Olivia
Aino ja Iida ovat kauniita (Aino yksi suosikeistani!) mutta liian suosittuja. Miten olisi hieman erikoisempi vaihtoehto:
Aini, Aivi, Airi, Aimi, Aili, Alli, Asta, Aura, Assi, Auni...
Eedit, Ellen, Eerika, Eve... Eini on myös ok.
Iines, Iiris, Inka, Ilona, Irene...
Toisia nimiä: Sofia, Claudia, Cecilia (c-nimet tosin vaikeita suomenkielisille), Juulia, Lyydia, Natalia, Olivia, Ottiilia, Patricia (taas vaikeasti kirjoitettava), Sylvia, Teresia, Tuulia tai Viktoria.
Asta Sofia, Eini Ottiilia, Iiris Teresia...
Heini Juulia
Riina Sofia
... Heini sopisi mainiosti! Heini kuulostaa kauniimmalta kuin Eini ja passaa hyvin yhteen isosiskojen nimien kanssa. Lotta, Pihla ja Heini :)
Mamman edellä ehdottaman Heini Juulian lisäksi hyviä yhdistelmiä ovat Heini Julia, Heini Sofia, Heini Tuulia tai Heini Olivia. Mitä mieltä näistä?
heini on kiva nimi mutta hyvän ystäväni nimi..joten ei oikein sovi
Minttu Olivia
Viivi Olivia
Aino Tuulia tuli näin äkkiseltään mieleeni :)
Kiitos ehdotuksista kaikille...Nyt ollaan mieheni kanssa päädytty kahteen vaihtoehtoon: Aino tai Senni (esikoisen ehdotus).
Senni olisi vähän harvinaisempi kuin Aino.Ja aivan ihana..Mitä mieltä olette?
Toiseksi nimeksi ollaan päädytty Tuuliaan..
Eli Aino Tuulia vai Senni Tuulia?
... Senni Tuulia! Kuten itsekin totesit, se on harvinaisempi/persoonallisempi nimi kuin Aino ja mielestäni sopii paremmin myös sen puolesta, että silloin kaikkien nimet alkaisivat konsonantilla. Lotta, Pihla ja Senni kuulostaa kivalta! :)
En pidä Senni nimestä, Sanni kuulostaa jo paljon paremmalta. Aino on parempi kuin Senni.