tänään aamulla tv:ssä : huonon johdon vika
Vanhustenhoidossa mättää
tuos tai ulos
16118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mättää ja on aina mättänyt ja tulee mättäämään.
eikö olisi aika laittaa johto vastuuseen? huonosta johdosta kaikki riippuu.
kyllä päteviä löytyy aina tilalle.
Iltalehdessä on laaja juttu vanhusten kehnosta hoidosta ja että ns. laadukkaissakin palvelutaloissa tapahtuu paljon laiminlyöntejä. En pystynyt juttua lukemaan loppuun, koska aloin voimaan niin pahoin.....
Pahoinpitelystä, raiskauksista ja lapsiin sekaantumisesta saa vain ehdollista vankeutta ja muutaman euron sakkoja, mutta vanhukset joutuu kärsimään tuomionsa tuoleihinsa sidottuna.
Tämä on kylmä totuus myös täällä Kotkassa. City-kodinkin piti olla niin nykyaikainen ja piti ola uudet hoitosysteemit jne...
Sama kaavoihin kangistunut hoitomuoto jatkuu edelleen.
Kyllä se vain on niin, että hoitajia kun ei kiinnosta kuin sen välttämättömän työn tekeminen ja uudistua ei haluta, niin sama laiminyöntihoito jatkuu.
Koskaan ei hoitajia ole esim. vanhusten seurana oleskelutiloissa. Mielummin istuvat porukalla kahvihuoneessa jutustelemassa omia juttujaan. Kukaan ei käy edes välillä katsomassa minkälainen tilanne on näillä vanhuksilla, jotka on jätetty istumaan.
Kyllä on paljon parannettavaa City-kodin toiminnassakin. Miksi kukaan hoitajista ei voi lukea esim. sanomalehtiä, ajankohtaisia uutisia jne... selkokielellä.
Johtohenkilöstö on tietoinen talon ongelmista, mutta mitään ei tapahdu.
Kyllä näin on, vanhuksille ei vaihdeta vaippoja, märkänä vaakatasossa sängyssä. tai sidottu tuoliin, jotta pysyy paikallaan, eikä vaella!! Pahin kohdallani, kun vanhempani yritti wc;hen, yksin, sängyssä laidat ylhäällä, (ei denentkko, suht järkevä), ni sidottiin lepositeillä sänkyyn kiinni! Ei tämä ole ihmis arvoista elämää!
City-kodissa ei ole edes hälytysnappeja, joita voisi painaa kun on jokin hätä. Tämäkin helpottaa hoitajien työtä, niin ei tarvitse käydä katsomassa mikä on tilanne, voi rauhassa istua kahvihuoneessa ja kukaan ei häiritse. Kun vanhukset iltapalan jälkeen laitetaan nukkumaan hyvissä ajoin ennen kahdeksaa ja huoneiden ovet suljetaan, niin aamuun asti ovat "omillaan". Jos on jotakin asiaa, huono asento ym. niin siinähän on aamuun saakka. Kukaan ei kuule.
Puhutteko taas Lehmus-kodeista, Pihla-Kodeista vai mistä? Ihan vaan tiedoksi: vaipat vaihdetaan tarpeen mukaan ja talossa on yöllä yöhoitajat.
Joka vanhusten hoitopaikkaa!! Hoitajako katsoo tarpaaen mukaan 1-2kpl vuorokaudessa!! Kyllä on omainen ollut ennen vierailua aivan niinsanotusti kusessa!!
Niin eikös vaippaluku ole 1-3kpl/vrk.????
Ja jos vanhuksella on esimerkiksi löysä vatsa, eli kakkaa tulee useita kertoja päivässä, niin kolme vaippaa on maksimimäärä niinkö ? Ruokatarjotin on usein tuotu vanhuksille, jolla on haisevat kakkavaipat vaihtamatta. On ihmisarvoista elämää syödä ja istua paskasissa vaipoissa. Vakavan rikoksen tekijät asuvat moniin vanhuksiin verrattuna viiden tähden hotelleissa.
Yleistää ei voi ja on paljon hyviäkin vanhusten hoivapaikkoja, mutta aivan liian suuri määrä vanhuksia joutuu elämään järkyttävän huonoissa oloissa.
Entisessä hyvinvointisuomessa on nyt kapitalistien kovat otteet käytössä.
On naurettavaa että junavuoroja perutaan kun on pakko täyttää työttömyyskortistoja.
Aivan sama on vanhuksilla. Lisää johtoporrasta kovalla palkalla. Hoitohenkilökunta alle teoreettisen minimin. Hoitajan palkkakulut on yhtä tyhjän kanssa. Mutta ei nyt tarvitaan työttömiä. Huono palkka miinus vero on liki sama kun työttömyyskorvaus. Mutta ei suomessa. Uusi uljas nykypolvi ei hyväksy että vanhuksista huolehditaan. Ilmeisesti nauttivat
ihmisten nöyryyttämisestä ja kiduttamisesta. Täällä on vankiloissa paremmat olot ja palvelut kuin vanhusten hoidossa. Rikolliset saa olemattomia tuomioita ja hyvää palvelua,kyllä innostaa.
Näinkin voi olla. nykypolvesta ei varmaana ole vanhusten vaipanvaihtoon, syöttämään vanhusta ym. ym. onkohan heistä lastentarhaankaan niistämään vieraitten lasten räkäisiä neniä ym.! Onhan se kivempaa maata kotona puoleenpäivää työttömyysvarojen avulla ja vajeen saa sossusta, mm. vuokraan ym. mut on kamalaa silti katsella vanhusten elämää jos sit siksi voi sanoa
Välillä tuntuu siltä että jokainen luulee että työtön on omasta halustaan "makaamassa" kotonaan. Eivät kaikki ole, eivät todellakaan.Itse en ole hoitoalalla, mutta kouluttauduin laitoshuoltajaksi ja valmistuttuani minulle selvisi ettei minulla taida olla juurikaan mahdollisuuksia työllistyä edes siivoushommiin.Petyin työkkäriin siinä suhteessa että kurssihaastattelussa oltaisiin voitu mainita ajokortin tarpeellisuudesta, niin olisin vaihtanut suunnitelmaa ja kouluttautunut sellaiselle alalle,missä ajokortilla ei ole merkitystä. Minulla ei ole autoa eikä ajokorttia joten siivousfirmat eivät sellaisia työllistä.Vuoden kärvistelin kotona ja tuskailin kun kaikki vaan halusi autollisia töihin tai työaika oli vaan 2-4 h/päivä. Miten sellaisella tuntimäärällä elää? Nyt onneksi löytyi firma johon pääsin töihin, palkassa ei hurraamista, mutta pääsin taas ihmisten ilmoille ja saan hieman enemmän kuin jos olisin "Kotona sohvalla makaamassa"Ikääkin on sen verran ettei työllistyminen ole todellakaan mitään helppoa.Joten älä yleistä kaikkia ihmisiä samaan lokeroon!Ja vaikka puhutaan että hoitoalalla on pulaa hoitajista, niin miten se vaikuttaa asiaan että kunnat ja kaupungit eivät palkkaa tarpeeksi ihmisiä töihin säästöjen takia. Ei aina voi syyttää hoitoalan ihmisiä.
68! En yleistä!! Vaan mitä olen seurannut, ni nykyajan nuoret eivät lähde työllistämistuella vanhuksien vaippoja ja perseitä pesee!! Totuus on näin!!!
Harvoja nuoria kiinnostaa vanhustenhoito ja ymmärrän sen kyllä hyvin, on kuulkaas paljon kiinnostavampia töitä olemassa.
On on!! Jos nykyaikana valinnanvaraa!!!