Solifer "pätkii"

abc123434

Mahtaisikohan kukaan tietää mikä voisi olla solifer skootterissa vikana. ongelma ilmenee siten että esim. kiihdyttäessä n.20-30km/h kohdalla "pätkäsee" n.1 sekunnin ajan eli tuntuu kuin ei saisi hetkeen bensaa. mitähän kannattaisi tarkistaa? voiko kaaarissa olla jtn paskaa tai sit kaasarin neulaa pitäisikö säätää?

9

2830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa vikaa....

      Samaa vikaa täällä Solikan Exportissa vm. 07. Eli miettii ärsyttävästi, kun kääntää kaasukahvaa. Kierroksilla ei vaikutusta asiaan. Myös veto ja kulku heikentynyt selvästi "miettimis-oireiden" pahetessa. Uutena kulki pari kesää vakioksi tosi hyvin ja kiihty miettimättä. Tulppa vaihdettu, bensan suodatin vaihdettu, ilman putsari tarkistettu, venttiilivälykset ok.
      Tuli avattua tuo kaasari, rassattua suuttimet, vaikka puhdas sekin oli sisältä. Mutta se iso kalvo sen kaasarin kannen alla oli tosi lötristynyt. Voisko vaikuttaa asiaan?? Voiko siis väsähtänyt kalvo aiheuttaa kuvatunlaista nykimistä ja tehon heikkenemistä??
      Nopeella haullakaan ei löytynyt mistään samanlaista kalvoa. Tuossa 07 Solikassa on sellainen metallikantinen kaasari, jossa se kalvon varsi on yhdeltä sivulta suora ja sivuissa siivekkeet jotka sopivat kaasuttimen rungossa oleviin hahloihin. Kaupan olevissa nettikauppojen kiinalais-varaosissa kalvon varsi on täysin pyöreä ja kaasutinkin sellainen muovikantinen eli ei aivan sama....
      Auttaisko, jos ostas Soliferiltä kerralla koko uuden kaasarin, pulttais kiinni ja lopettas temppuilun, ei kait montaa kymppiä maksa??

    • tyui8tiet78tu

      kaasari maksaa pahimmillaan lähemmäs satasen. Vaihappa se kalvo mulla ainaki väheni hieman kyseinen vaiva.

      • Kiitos kommenteista

        Joo sitä väsähtänyttä kalvoa epäilen itsekkin, mutta niinkus viestittelin, ei tahdo millään löytyä samannäköistä "ohjaussiivillä" olevaa kalvoa. Puhutaan siis noista edullisista nettikaupoista kuten Scatter, Katafori yms. Myyvät lmuutenkin keskineen likimain samaa tavaraa lähes samaan hintaan.
        07 Export Solikassa on siis se metallikantinen kaasari, jossa kyljessä merkintä: ympyrän sisällä epäselvästi kirjaimet BL tai BE. Ei oikein saa selvää. CVK merkkiseen tuntuu saavan paremmin varaosia. Täytyy kait soitella Soliferin keskushuoltoon ja kysellä.
        Tiedän että jotkut ovat tehneet sellaisenkin ratkaisun, että ovat vaihtaneet jonkun alkuperäistä laadukkaamman kaasarin, joka kestää ja toimii paremmin?? Minkähän merkkinen tai tyyppinen olis sellainen, onko kokemuksia?? Onko toi jokapaikassa esiintuleva Naraku esim. parempi ja käykö heittämällä paikalleen??
        Ja voishan tota Masinoliakin koklata, jos tankissa sattus olemaan jotain kosteutta.


      • vielä kysymys..
        Kiitos kommenteista kirjoitti:

        Joo sitä väsähtänyttä kalvoa epäilen itsekkin, mutta niinkus viestittelin, ei tahdo millään löytyä samannäköistä "ohjaussiivillä" olevaa kalvoa. Puhutaan siis noista edullisista nettikaupoista kuten Scatter, Katafori yms. Myyvät lmuutenkin keskineen likimain samaa tavaraa lähes samaan hintaan.
        07 Export Solikassa on siis se metallikantinen kaasari, jossa kyljessä merkintä: ympyrän sisällä epäselvästi kirjaimet BL tai BE. Ei oikein saa selvää. CVK merkkiseen tuntuu saavan paremmin varaosia. Täytyy kait soitella Soliferin keskushuoltoon ja kysellä.
        Tiedän että jotkut ovat tehneet sellaisenkin ratkaisun, että ovat vaihtaneet jonkun alkuperäistä laadukkaamman kaasarin, joka kestää ja toimii paremmin?? Minkähän merkkinen tai tyyppinen olis sellainen, onko kokemuksia?? Onko toi jokapaikassa esiintuleva Naraku esim. parempi ja käykö heittämällä paikalleen??
        Ja voishan tota Masinoliakin koklata, jos tankissa sattus olemaan jotain kosteutta.

        Niin, vielä yks kyssäri teille, jotka ovat kiinan-kaasuttimen avanneet ja purkaneet esim. puhdistukseen. Kuinka tiukalle se kaasuttimen pohjassa, sisällä oleva kiihdytyspumpun suutin pitää kiristää?? Siinähän on alla pieni jousi ja kuulaventtiili. Ootteko kiertäneet sen meisselillä suuttimen pohjaan asti vai pitääkö se jättää jotenkin löysälle, että se kuula mahtuu paremmin nousemaan?


    • Solifer XTR50 Export

      Itsellä oli vastaavanlainen vika omassa vm. 09 Solifer XTR50. Kaadoin litran Masinolia tankkiin, ja nyt kulkee kuten pitää. Tod.näk. hieman vettä tankissa. Tuo Masinol on ainakin helpoin, ja halvin ( n. 3e/L), tapa kokeilla, ja etenkin kun siitä ei ole mitään haittaa moottorille Olen myös ollut huomaavinani että kulkis huonommin Shellin 99 bensalla. Ehkä se on vain harhaluulo.
      Olisi itselläkin pari kysymystä. Koska olen jo PappaTunturin ikäinen ( vm.-53) ja tuore skootterin omistaja en juurikaan tiedä osien nimistä ja hankintapaikoista mitään.
      Kysymys1: Mistä hankin tarvittavia osia Pääkaupunki seudulla? Esim. ns kynsisuoja. Tuolta löysin, mutta kun tarvitsen sinisen ja vasemmanpuoleisen.
      http://www.tuotetieto.com/tiedot.htm?hash=ffffffff-82f9-54a1-0000-000036fddd66
      Kysymys 2: Mikä on "Tehari"?
      Ai niin, löytyykö netistä kyseisestä vehkeestä räjäytyskuvia, eli ns korjausopasta?

      • Pelittää Sollu

        Kaasarin kalvo oli huono, nyt pelaa ihan hyvin. Niin ja sit Soliferistit ja muut kinkeillä ajavat, muistakaa putsata myös silloin tällöin se ilmanputsarin kumikärsässä oleva "kivet pois" metalliverkko. Näyttää päällisin puolin tummaa taustaa vasten puhtaalta, mutta voi olla valoa vasten tutkittaessa aivan umpitukossa eikä kone saa tarpeeksi ilmaa. Tukkeutumista luultavasti edistää lähelle tuleva koneen huohotinletku. Poistaakkin sen verkon voi, vaahtomuovi kotelon sisällä tekee kyllä tehtävänsä.


    • Aprilia 4ever

      HALOO SE ON SOLIFER paska SKOPIEN KINGI!!

      • Anonyymi

        Asiaton kommentti ##@$!@=$¥₩


    • Anonyymi

      Sulla itselläs pätkii oikein kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2001
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      129
      1649
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1516
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1423
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1401
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      52
      1121
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1099
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      904
    Aihe