Olisiko kenelläkään vinkkejä olisiko olemassa käsi- tai sähkökäyttöistä lihamyllyä joka ei jauhaisi lihaa vaan kuutioisi? Kissat syö suuren määrän porsaansydäntä viikossa ja niiden leikkaaminen alkaa tuntua jo puulta. Lisäksi voisi ostaa suuremman määrän sydäntä kerrallaan mm. Wotkinsiltä huomattavasti edullisemmin kuin kaupasta joissa saatavuus on aina huonoa.
Liha kuutioiksi ja annosminicripeissä pakkaseen.
Periaatteessa ranskaperunaleikkuri voisi toimia jos siinä on riittävän pitkä tunneli koska liha painuu kasaan päinvastoin kuin peruna. Ulostulevat suikaleet voisi sitten leikata veitsellä.
Kokemuksia???
Lihan kuutiointi
8
246
Vastaukset
- 6+61
Itse pilkon sydämen ihan käsipelillä, mutta eipä niitä menekään kuin yksi per viikko. Eiköhän monitoimikoneessa olisi tarpeeksi järeää terää millä lihan saada paloiksi eikä vain mössöksi? Kyllä sillä ainakin vihannesten pilkkominen onnistuu.
Annatko muuten sianlihankin kissoillesi raakana? Itse olen antanut vain nautaa ja kanaa ei kumpikaan suostu syömään kuin kypsennettynä. - porsasta lautaselle
Raakana ja verisenä syö. Yksi sydän riittää 2 päiväksi Maine Coon pennulle. Enempikin söisi mutta laitan lisäksi kuivamuonaa ja märkäruokaa menee 1-3 pussia per päivä. 6 kk ikäisenä painoakin on kertynyt reilut 5 kiloa eli on jo normaalin kotikissan kokoinen. Saapas nähdä paljon menee sapuskaa talvella kun on paljon ulkoileva kissa.
- 10+10
Olen vähän arastellut sianlihan antamista raakana, mutta pitää kokeilla kelpaisiko se herroille.
Meillä ei lihaa kulu kovin paljoa, joten olen voinut ostaa esim. naudan suikaleina tai paloina. Possun sydämen toki itse paloittelen, ja alkujärkytyksen jälkeen se menee jo ihan rutiinilla. Ensimmäisen sydämen pilkkominen oli kyllä aikamoinen kokemus.
Minä en anna kissoille lainkaan kuivamuonaa, vaan kaksi kertaa päivässä märkäruokaa ja kerran päivässä lihaa, kalaa, kanaa jne.
Keitetty järvikala olisi kaikkein suurinta herkkua, mutta valitettavasti olen turhan laiska kalaa ruotimaan joten kun meillä kalaa tarjoillaan, niin se on joko seitiä tai raakaa muikkua. Jännä juttu sinänsä, että ihmisille tarkoitettu purkkitonnikala (vedessä) kelpaisi, mutta kissoille tarkoitettu ei oikein millään. Mikä niissä on erona? - ......
10+10 kirjoitti:
Olen vähän arastellut sianlihan antamista raakana, mutta pitää kokeilla kelpaisiko se herroille.
Meillä ei lihaa kulu kovin paljoa, joten olen voinut ostaa esim. naudan suikaleina tai paloina. Possun sydämen toki itse paloittelen, ja alkujärkytyksen jälkeen se menee jo ihan rutiinilla. Ensimmäisen sydämen pilkkominen oli kyllä aikamoinen kokemus.
Minä en anna kissoille lainkaan kuivamuonaa, vaan kaksi kertaa päivässä märkäruokaa ja kerran päivässä lihaa, kalaa, kanaa jne.
Keitetty järvikala olisi kaikkein suurinta herkkua, mutta valitettavasti olen turhan laiska kalaa ruotimaan joten kun meillä kalaa tarjoillaan, niin se on joko seitiä tai raakaa muikkua. Jännä juttu sinänsä, että ihmisille tarkoitettu purkkitonnikala (vedessä) kelpaisi, mutta kissoille tarkoitettu ei oikein millään. Mikä niissä on erona?Se kissatonnikala on aivan hirveää mustaa mössöä, halpaa tosin. Ihmisten versiossa lienee suolaa hieman joka voi olla kissoille pahasta.
- 7+53
...... kirjoitti:
Se kissatonnikala on aivan hirveää mustaa mössöä, halpaa tosin. Ihmisten versiossa lienee suolaa hieman joka voi olla kissoille pahasta.
Ihmisille tarkoitettu tonnikala on kissoille liian rasvaista joten siksi sitä ei saa antaa. Kissoille tarkoitettua purkkitonnikalaakaan ei pidä liian usein antaa.
- meillä paloitellaa
lihat ihan terävällä keittiöveisellä eikä anneta kissalle mitään tonnikalaa suolaliemessä vaan seitä ja norjanlohta silloinkun ostetaan sitä itsellekin
- H
Täällä tarjoillaan kaikenlaiset lihat (nauta, sydän, possu, kana ja kalat) mahdollisimman isoina paloina, niin isoina että kuitenkin saavat syötyä. Tekee hyvää hampaille jyystää eikä tule hotkittua niinkuin pieniä suikaleita:) Toki pennulle liha pitää olla vähän hienompaa. Myllyistä en osaa sanoa, terävä kokkiveitsi on nopein ja paras!
- AlluKolli
Stop.
Sisäelimiä ei kannattaisi syöttää joka päivä tai pää ruoka-aine lähteenä. Eri tahot suosittavat kerran tai 2-3 kertaa viikossa syöttämään sisäelimiä. Tosin sydänhän on lihas joten voi olla että sitä ei lasketa samalla tavalla sisäelimeksi kuin maksa, munuainen jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"538748Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1515250Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1044826Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83802Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m833416Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta493311- 272870
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä342670Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392563Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv882523