Tässä sitä ilmaa vasta on!

Vuokratontilla!!! Suvela, tuo Espoon helmi on muutaman sadan metrin päässä, silti tuollaista hintaa pyytävät vaikka ei ole edes omalla tontilla, aivan käsittämätöntä! http://www.jokakoti.fi/jk/#/Etusivu/Hakutulos/Kohde/5f1e4
8122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suvela on kymmenen vuoden kuluttua samanlainen kulttipaikka kuin Kallio! Hinnat tulevat nousemaan huimasti, nyt kannattaa sijoittajan iskeä, pian on myöhäistä kun muutkin huomaa miten naurattavan halvalla sieltä saa asuntoja.

Äänestä

Alle seittemälläkympillä kiinni omaan!

Nuorenparin ensiasunnoksi ihan omiaan.
Velka-osuus kätevä pitää erillään, yhtiöllä niin voi sitten parin-kolmen vuoden päästä myydä helposti eteenpäin seuraaville.

Luki-Luki:lle tiedoksi: VElkaosan ollessa yhtiöllä, siitä maksetaan ns. rahoitusvastiketta. Tällä on se merkitys että nyt lainaa tarvitaan vähemmän.
Tuhnulla saattaisi olla se 70k€ jo taskussakin , mutta odottaa pitää.

Äänestä

Kiitti vinkistä. Täytyy soittaa sille Tonille. Arvoalue hyvien palveluiden lähellä eikä hintakaan ole paha....

Äänestä

Vähän hankala vertailla, kun ei löydy ihan samalta alueelta vuokra-asuntoja. Mutta suuntaa antavasti:

http://www.vuokraovi.com/vuokraovi/main/showrental.action?id=238701&entryPoint=fromSearch&rentalIndex=14&searchIdentifier=-760153829

52,5 neliötä, Haukilahti, uudehko talo kuten Sinunkin linkittämässäsi ilmoituksessa. Vuokra on 1140 euroa / kk. (olkoot sitten 4 neliötä pienempi vuokra-asunto)

Oletetaan, että omistusasuja ostaisi tuon yllä mainitun asunnon. Oletetaan, että asumiskuluihin ei haluta käyttää enempää rahaa, kuin vuokralla asumiseenkaan. Oletetaan, että omia säästöjä ei ole yhtään, mutta että pankki suostuu rahoittamaan koko 189 000 euron velattoman kauppahinnan 100 % asuntolainalla. Vähennetään yhtiövastike 252 euroa vuokranmäärästä ja saadaan summaksi 888 euroa / kk käytettäväksi lainan lyhennykseen ja korkomenoihin kuukaudessa. Googlehaetaan netistä ilmainen asuntolainalaskuri ja syötetään nämä lukemat pyydettäviin kenttiin:

http://lainalaskuri.fi/calc-monthlypayment.php

189 000 euron asuntolaina, kuukausikorko 2,9 % ja 25 vuotta asuntolaina-aikaa. Saadaan 886,46 euroa / kuukausi lainanhoitomenoja.

Tuo arvioimani 2,9 % kuukausikorko sisältää 12 kk:n euriborin + hatusta heitetyn pankin marginaalin n 0,8%. Ennen kuin seuraava tuhnuttaja ehtii huutaa, että lainakorot nousevat (mikä on itsestään selvä asia), niin arivoidaanpa hieman inflaation nostamaa vuokrakustannusta tulevaisuudessa: Viime kuussa inflaatio oli 4 %:n vauhdissa. Seuraavassa vuokrantarkistuksessa se merkitsisi jo 1185 euron kuukausi vuokraa! Jokainen voi tehdä vertailulaskelman sen jälkeen asuntovelallisen eduksi. Entäpä viiden vuoden kuluttua, vuokra lienee 1300 - 1400 euroa / kk.


Nyt kysymys: Kumpi asumismuoto on kannattavampaa esimerkiksi muutaman vuoden tulevaisuuden suunnitelmilla?

Toinen kysymys: Kuinka moni tuhnuttaja oikeasti jaksaa laskea jonkin esimerkin, ja esittää laskemalla, että vuokra-asuminen olisi kannattavaa muutaman vuoden tulevaisuuden suunnitelmilla?

Äänestä
  • Heitit aivan liian kovan haasteen tuhnuille. Eivät he osaa taskulaskinta käyttää, miten lienee peruskoulun matematiikan suorittamisessa. Tai sitten tuohon laskelmaan ei ole yhtään mitään sanomista......

    ......muuta sanomista, kuin postata samat linkit talouden tilanteesta yhä uudelleen

    :-D

    Äänestä

  • 2+12 kirjoitti:

    Heitit aivan liian kovan haasteen tuhnuille. Eivät he osaa taskulaskinta käyttää, miten lienee peruskoulun matematiikan suorittamisessa. Tai sitten tuohon laskelmaan ei ole yhtään mitään sanomista......

    ......muuta sanomista, kuin postata samat linkit talouden tilanteesta yhä uudelleen

    :-D

    Hei jätetään se matematiikka nörteille minä asustan vuokralla eikä tarvii miettiä tuollaisia. maksan nimittäin joka kuukausi könttänä, ei rasita pollaa kaiken maailman vastikkeet, vesimaksut ja jyvitteet. lisäksi olen vapaa kuin taivaanlintu.

    Äänestä

Puolisen vuotta sitten katselin tuon saman talon asuntoja, silloin tuollaisen sai halvimmillaan 156 tuhannella. Kalliimpiakin oli mutta nekin alle 170 tuhatta. Miten hinta on voinut puolessa vuodessa nousta 10-15%, ihmeellistä.

Koska vuokratontilla ja sijainti on mitä on niin 170 tuhatta olisi oikea hinta. Ihme jos menee kaupaksi tuohon hintaan.

Äänestä

Autopaikka pihalla 15 EUR/kk = 180 / vuosi! Huhheijaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katsokaa itse kirjoitti:

Vuokratontilla!!! Suvela, tuo Espoon helmi on muutaman sadan metrin päässä, silti tuollaista hintaa pyytävät vaikka ei ole edes omalla tontilla, aivan käsittämätöntä! http://www.jokakoti.fi/jk/#/Etusivu/Hakutulos/Kohde/5f1e4

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu