Hei! olen nyt kahden vaiheilla otanko Neitokakadun vai jonkun pikkulinnun. En tosin tiedä muutakuin Riisi- ja seepra peipon. Lempi lintuni on ehdottomasti Punatiikeripeippo. Se on vain niin kaunis. En pidä vihreä punaisista linnuista. Lintu olisi ensimmäiseni. Toivoisin myös että minulle kerrottaisiin kuinka iso häkin tulee olla.
Haluaisin hankkiä pikkulinnun
2
291
Vastaukset
- -M-
Suoranokissahan valinnanvaraa on valtavasti, joskin paria tavallisinta lajia lukuunottamatta saatavuus voi olla aika satunnaista ja vähänkään erikoisemmat voi joutua tilaamaan erikseen ja odottelemaan kauankin että niitä saapuu maahantuojille.
Papukaija vai suoranokka on kysymys johon vain sinä pystyt vastaamaan, eli riippuu ihan siitä mitä itse lemmikiltäsi haluat ja mikä on käytettävissä oleva tila, aika, budjetti jne. Jos haet ensisijaisesti rapsuteltavaa seuraeläintä, on se papukaija (neitokakadu tai undulaatti) varmempi vahtoehto (toki paljon linnun alkuperästä ja omista koulintataidoistasi riippuu tuleeko niistäkään sitten oikeasti kesyjä kavereita vei ei). Suoranokat ovat yleensä enemmän "katselulemmikkejä"; niiden touhuja on kiva seurata, osa laulaa sievästi, ja toki nekin hoitajansa tuntevat, mutta harvemmin suoraa kontaktia haluavat enempää kuin vaikkapa herkupalan pikainen nouto kämmeneltä. Papukaija on suoranokkaa seurallisempi ja ehkä monen mielestä "hauskempi" lemmikki, mutta myös aikaaveivämpi, äänekkäämpi ja sotkuisempi ja voi nokallaan järsiä omaisuutta säpäleiksi, repiä tapetteja yms. Isommasta linnusta on yleensä myös isommat kulut tarvikkeiden hankinnassa, ruokinnassa jne, mutta toisaalta parhaimmillaan ne pienemmätkin ovat vasta todella isossa häkissä tai aviaariossa.
Suoranokista parhaiten saatavilla on kanarialintu ja seeprapeippo ja ne ovat yleensä myös suht helppoja hoidokkeja aloittelijallekin. Kohtuullisen säännöllisesti pyöriskelee tarjolla myös lokkipeippoja, paikoin noita riisipeippojakin ja arvokkaampia harlekiinipeippoja, muiden tapaaminen alkaa sitten olla satunnaisempaa, mutta mahdollisia lajejahan tosiaan kyllä on sitten kymmenittäin... Isossa häkissä tai aviaaariossa suoranokkia voi myös yhdistellä, toki huomioiden kunkin lajin erityispiirteet, jotkut eivät siedä esim samanlajisia koiraita reviirillään. Rauhallisten peippolajien seurassa kookkaassa lentohäkissä voi pitää mös esim timanttikyyhkyjä tai siniviiriäisiä.
Minimisuosituksissa peippo-undukokoisen lintuparin voi majoittaa jo noin 70x50cm pohjaltaan olevaan häkkiin, mutta henk koht mielipiteenäni vasta jossain 80-100 cm levyisessä häkissä alkaa olla edes kohtuullisen mukavasti likkumatilaa millekään lentävälle otukselle muuten kuin tilapäismajoituksessa, ellei häkin ovi ole käytännössä koko ajan auki.
Papukaija liikkuu lentämisen lisäksi paljon myös kiipeilemällä, joten suhteessa hiukan pienemmässäkin häkissä voi olla niille ihan viihtyisää. Neitsikkaparille joku 100-120cm leveä häkki voisi alkaa mennä kunhan pääsevät vielä paljon lentelemään.
Häkin korkeudellahan ei ole juurikaan merkitystä lentotilan kannalta vaan nimenomaan se pohjapinta-ala on ratkaiseva. Jos häkin vaakapituus alkaa olla yli metrin ei peippoja välttämättä enää tarvitse erikseen lennättää vapaana talossa (ei siitä toki ikinä haittaakaan ole), neitsikoilla pitää jo olla melkein huoneen kokoinen häkki käytössään jos lennätystä ei jostain syystä voi/halua tehdä. - kukkakeppi91
harlekiinipeipot ovat mielestäni kauneimpia pikkulintuja... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi184569Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä294311Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2503886Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642379Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt431811Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu61705Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771694Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11608- 1051417
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111351