näyttää ottaneen ministerin päätyökseen vain ja ainoastaan yrittää kunnille pakkoliitoksia.
Ainakin puhuu ja esiintyy kuin olis maailman napa j a omistaisi asiassa kaiken vallan ja viisauden.
Tosiasiassa kuntien ja etenkin keskusta-alueiden kuntien on pidettävä päänsä kylmänä joa meinaa pysyä 10 % yläpuolella.
Ainakin puhuu ja esiintyy kuin olis maailman napa j a omistaisi asiassa kaiken vallan ja viisauden.
Tosiasiassa kuntien ja etenkin keskusta-alueiden kuntien on pidettävä päänsä kylmänä joa meinaa pysyä 10 % yläpuolella.
Vastaukset 19
Vanhimmat
että keskusta antaa apua, ettei kuntaliitoksia köyhille tehtäs.
Nyt iskee hallitus kunnille pakkoliitokset kun keskusta on liian heikkona pakkoliitoksia estämään.
No itsepä kuntlaiset äänestivät viime vaaleissa muita puolueita. Nyt saa sitä mitä tilaa kun demarit ja kokoomus jyräävät.
Olen näköjään tytöttelyssäni ollut oikeaassa.
Tänään Kiviniemi yritti uutisissa kritisoida kuntaliitoksia mutta se kuullosti enemmänkin leipäpuhujalta kuin aidolta sanomiselta.
Kyllä nyt pitäisi vastustusten olla paljon tomerampia.
on hyvä ettei tyttösiä ole pres. vaaleissa sotkemassa ja itkemässä.
Jos tässä keskustalla tarkoitetaan Keskustapuoluetta niin... Hieman historiaa.
Kuntauudistuksen aloitti Hannes Manninen / Kepu. Kainuun Paula Lehtomäki / Kepu runnoi Kainuun uudistuksen läpi. Kiviniemen hallitus jatkoi kuntauudistusta. Vaalitappion kärsittyään virsi vaihtui ja nyt Kiviniemi kovasti vastustaa kuntauudistusta. Presidenttiehdokas Väyrynen myös puhuu peruskuntien puolesta.
Mutta mikä ihmeellistä. Lukekaa vaikka tämän päiväinen (la 14.1.) Keskipohjanmaa lehti. Lehdessä kuntauudistuskartta. Samalla sivulla Haapajärven kaupunginjohtaja Veteläinen (entinen Kepun kansanedustaja) toteaa että kuntakarttaan hahmoteltu ns. Selänteen alueen kuntien liitos ei riittävä. Tarvitaan mukaan lisäksi 3 muuta kuntaa (Nivala, Sievi, Pyhäntä) jotta tarvittavan suuri kunta/kaupunki, talousalue voidaan muodostaa.
Joten se siitä äänestyksistä, demarien ja kokoomuksen jyräämisestä jne.
Ei taida Kepu itsekään tietää mitä haluaa...
Älähän nyt mollaa keskustaa yhen Veteläisen takia. Tosiasia on, että se on menoa nyt meillä maaseutukunnilla. Ei varmaan auttas vaikka Väyrynen pressaks pääsis, niin ei sittenkään, edes hän, sais kapulaa rattaisiin.
Kyllä muuten jos pres.vaaleja ajatellaan niin kuntien ainoa pelastaja on Pate.
Kyllä jos Pate panee parastaan niin kyllä hän jotain saa aikaseksi näissä asioissa.
Jos on niinkuin Kekkonen ja jyrähtää ja jopa nimittää HÄTÄTILAHALLITUKSEN, niin that´s it!
Kiviniemi lähti parittamaan kuntia ja siinähän se Kepun kysymysmerkki onkin että mikä tämä Kepu oikein on ja mikä on Kepu kunnallispolitiikassa!
Vaikka ei tiettykään pressavaalit tarvii olla kytkettynä kunnallispolitiikkaan, ainakaan omasta mielestäni.
Skål ta mig fan!
Kiinnostas näin kuntalaisenta tietää
kuinka paljon minulle tullee sästöä eurona rahakukkaroon ja kuinka nuo palavelut paranis.
Antaisi virkkunen numeroja kehiin,eikä heittäisi tuollaisia karttoja ilimaan.
onko täällä laskutaitoisia joka osaisi kertoa faktaa näistä liitoksista?
No mikään ei parane ja lisää kuluja tulee asukkaille, kun kaikki palvelut siirtyy entistä kauemmas.
Kuten olette huomanneet Janakkalan kunnanjohtajakin totes, ettei tyttösen kartoissa ja ajatuksissa olle jären häivää.
Uskokaa jo, että pysymme pyhäjärvisinä. On kivaa saada arvovaltaista tukea ja kannustusta.
Virkkusta ei omatkaan näköjään kannata.
Nyt olis kepun paaikka iskeä, mutta vähät voimat näyttävät menevän siihen että yritetään mahottomasta tehä totta. Eli yritetään uskotella ja rakentaa Suurylvieskaaa.
Kuntauudistuksen aika on tällä vaalikaudella, kun keskusta on oppositiossa. Näin hallituspuolueet ovat suunnitelleet
Pikkuisen on tässä suunnitelmassa ollut hiekkaa rattaissa hallituspuolueitten omassa piirissä eli voi olla ettei onnistu tämän vaalikauden aikana.
Tuo asiahan on 100 % kiini kuntien päättäjistä ja jonkin verran myös niiden johtajista. Esimerkiksi hjärven ja yvieskan kepulaiset kjohtajat ainakin jopa maksaisivat tuosta dem kok liitos politiikasta jos vain olisi rahaa.
Ajatteluttaa aina vaan sellainen seikka että miksi on pakko tehdä liitos? Eikö riitä että tehtäisiin yhteistyötä yhä enemmän? Miksi on pakko liittyä samaksi kunnaksi? Ihan noin faktapohjalta.
Ei olekkaan mikään pakko, vaan pelkkää pakoksi luulottelua.
Ei onnistunut Juva- Joroinenkaan, saatikka Selänne.
Luin osan noista Pyhäkkään kirjoituksista, en vielä edes kaikkea jaksanut kerralla präntätä läpi mutta siinä taas tuotiin esille se että jos erotaan Selänteestä niin lääkärit lähtevät täältä muualle.
Mikä valttikortti on Selänteen yhtymän suunnalta annettu näille lääkäreille eli mitä parempia etuja saavat sieltä kuin mitä olisi kaupungin palkkalistoilla saatavissa.
Onko tämäkin sitä Hyvä-veli-systeemiä että Selänteen johtajat ja lääkärit pönkittevät toisilleen parempia etuja ja jos jotkut uhkaavat niitä niin aletaan sitten uhittelemaan lääkärien poismuuttamisella Pyhäjärveltä. Luulisi muutoin että lääkäreillekin on sama että kuka heidän palkkansa maksaa, mutta joku tässä mättää jos asiat ovat kuten niistä on monesti kerrottu.
Yksi etu oli varmaan tässä äskettäin saama 500€ palkan korotus. Kahtokee selänne kirjasta. En tiedä saiko kaikki sen mutta ainakin muutamat vaki lääkärit. Kannattas sillä rahalla jo tukea työn antajaa. Palkkasummat näkyviin niin hoitajilta kuin lääkäreiltäkin.
Niin se palkka oli 500€/kk ja tietenkin muitakin etuja lisäksi.