Hiirien kasvatus

boa ja python

Saako hiiriä kasvattaa itse laillisesti käärmeiden ruoaksi? Nyt ostan hiiret pakastettuna ja eihän nuo käärmeet kovin suuriruokaisia ole, mutta säästöä olisi kasvattaa itse ja varmasti tuore ravinto olisi terveellisempääkin.

4

1870

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+10

      Tietääkseni saat kasvattaa ihan laillisesti hiiriä käärmeen ruuaksi, kunhan tapat hiiret enenn kun annat ne käärmeen syötäväksi, sillä elävänä syöttäminen on kielletty.

    • olloppa

      No tottakai saa, miksi se olisi kiellettyä?

      Laissa kiellettyä on ainoastaan antaa käärmeelle ravinnoksi elävää ravintoa, eli kunhan lopetat hiiren asianmukaisesti niin on täysin laillista.

      Onhan sulla riittävästi tilaa hiirille? Ihan parilla hiirellä ei paljon pitkälle pötkitä. Tarvitaan useampi uros ja naaras ja poikueista jää aina kasvamaan vähintään 2 poikasta. Useampi uros jo ihan siksi, ettei hiiristä tule sisäsiittoisia.

    • 8+3

      Ei siitä sanottavasti säästöä tule kulujen puolesta; hiiret tarvii laadukasta ruokaa, kunnon kuivikkeita ja alkuhankintoina tulee mm. asumukset, juomapulloja, hiilidioksidilaitteiston lopetuksiin jne. Asumuksia tarvitset melko paljon. Jos uroksia on esim. 3 ja naaraita 10, tarvitset uroksille omat boksit ja naaraille yhden ison terraarion useita bokseja emoille ja poikasille. Naarailla ei teetetä jatkuvalla syötöllä poikasia vaan enintään kahdet, ettei se rasitu liikaa. Poikasia jätetään emoa kohti 4-6, jotta poikaset kasvaa nopeasti ja jotta emo ei rasitu.

      Ruokakasvatus tapahtuu samoin metodein kuin muukin hiirten kasvatus karsimisineen kaikkineen; ainoastaan väri- ja kuvioyhdistelmiä ei ole pakko miettiä. Hiirten kasvatukseen ja hoitoon muutenkin voit tutustua hiiriyhdistyksen sivuilla, hiiret.fi sekä hiirifoorumi.netissä. Hiirifoorumilla voi myös kysyä asiansa osaavilta ihmisiltä myös ruokakasvatuksesta, siellä sitä ei katsota pahalla kunhan tekee sen hiiriä kunnioittaen.

      Jos ei ole tilaa ja aikaa eikä hajunsietokykyä, hiiriä ei kannata hankkia. Halvemmaksi se ei tule, mutta ruoka on varmasti paljon laadukkaampaa kuin vuosia-eläinkaupan-pakastimessa-lojunut ja täysin-lihakseton-rääpäle, joita yleensä on myynnissä.

    • hulttiii

      Ei naaraille tarttee yhtä isoa terraariota, vaan ne voi hyvin asuttaa kolmen-neljän kimpassa vaikka miniduniin.

      Hiirillä voi teettää 3 poikuetta, yhden poikueen välissä pitää olla 1,5-2kk väliä siitä, kun poikaset on luovutusiässä . Ei, ruokakasvatuksessa poikasia jätetään yleensä 3-4 per emo.

      Ei muussakaan kasvatuksessa tarvitse miettiä värien yhdistämistä, mikäli ei halua kasvattaa tiettyä väriä tai jotain. Eli kyllä niitä voi muutenkin lemmikkitasoisina kasvattaa yhdistämällä eri värejä ja kuvioita.

      Ja joo, se vie aikaa ja tilaa, koska ihan muutamalla hiirellä ei pärjää. Sisäsiittoisia hiiriä ei pidä kasvattaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4572
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2677
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      177
      1789
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1610
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1490
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1357
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1297
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1291
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1262
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe