Nykivät BMW:t

Meillä ensin 318 -07 , autossa häitsevää nykimistä tasaisella kaasulla ajettaessa, valvetronicia korjattiin nykiminen pieneni muttei loppunut kokonaan.
Merkkihuollosta loppui taito ja halu korjata auto. Vaihdettiin 320 -08 :n
ja taas on nykimistä. Onko kellään tietoa mistähän on kyse?
178797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

aivan liian pieni kone, ei jaksa -> nykii

Äänestä
  • Älä selitä. Edes pieni kone ei saa moista tehdä.

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    Älä selitä. Edes pieni kone ei saa moista tehdä.

    mulla ei oo ollu ikinä alle 3 litrasta bemua eikä varmaan tulekkaan mitä kuulee kokemuksia noista moottoripyörän moottoreista autokäytössä.

    Äänestä

  • fsdgres kirjoitti:

    mulla ei oo ollu ikinä alle 3 litrasta bemua eikä varmaan tulekkaan mitä kuulee kokemuksia noista moottoripyörän moottoreista autokäytössä.

    Itselläni on 2 litrainen turbo BMW, enkä huoli enää mitään vaparilouskua.

    Äänestä

  • 70-luvun vapari? kirjoitti:

    Itselläni on 2 litrainen turbo BMW, enkä huoli enää mitään vaparilouskua.

    Minullapa on 15-litrainen kasikone ja siinä on TURPO.

    Polttoaineenaan se käyttää hinttibemaristeista paljain käsin puristettua mätitahnaa.

    Äänestä

Vaihda autoon, loppuu lelun nykiminen.

Äänestä

kolme kirjainta

Äänestä

Kansi halki, tietenkin.

Äänestä

tyypillinen bemu, samaa tekee bimmerin moottoripyörät kolinat ym. ei ole kuulemma vikoja vaan ominaisuuksia....

Äänestä

Ainakin 80-90 luvun bemareissa nykimistä tuottanut sytkä, imuilmavuodot, lambdat, ilmamäärämittarit.

Kaverin kanssa aina naureskellaakin ku nähdää uudempi bemaristi että "toikin varmasti nykii" mutta näin huumorimielellä toki.
Bemari ja nykiminen sopivat vain nii hyvin yhteen kun niitä on harrastettu tässä kohta 10v.. eihän se edes bemari ole jos ei nyi, sama kuin opel missä ei vikavalot pala.

Äänestä

Ruiskun ohjausyksikkö sekaisin kuin käkikello. Ei ollenkaan harvinaista.

Äänestä

Pahempi nykiminen oli bensan paineensäädin mikä korjattiin (oli vikakoodi).
Mut autossa edelleen nykimistä kierrosalueella 1500 - 2000 ja nykimistä ei ole koko ajan, joten luulen et sama vika kuin aiemmassa autossa ja vikakoodia ei tule. Eli autoa ei osata/haluta korjata vaikka on takuu.

Äänestä

Onko Bemarin 2.2 litraisessa V6 valvetronic ? Onko tietoa.

Äänestä

Ei ollut kuitenkaan sama vika kun edellisessä autossa, ykkös sylinteri pätkii ja
autoon tehdään ohjelmistopäivityksiä, saa nähdä korjaantuuko vika, toivottavasti.

Äänestä
  • Minulla on 325 ci -08, se alkoin pätkimään kevällä ja vein merkkihuoltoon, takuuna vaihdettiin ohjainyksikkö, mutta vika oli viallisissa suuttimissa, nyt toimii kuin uusi peli

    Äänestä

Mulla on 10 litran sanko. Siinä on kahva ja vanne. Kahta en vaihda. Sukkia.

Äänestä

Mulla alkoi nykimään lantio hallitsemattomasti kun poikaystäväni kanssa naitiin BMW:n takapenkillä kun laukesin sen perseeseen...

T:Antero ja Pena

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyyppivikako? kirjoitti:

Meillä ensin 318 -07 , autossa häitsevää nykimistä tasaisella kaasulla ajettaessa, valvetronicia korjattiin nykiminen pieneni muttei loppunut kokonaan.
Merkkihuollosta loppui taito ja halu korjata auto. Vaihdettiin 320 -08 :n
ja taas on nykimistä. Onko kellään tietoa mistähän on kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu