"Tavalliset" pistorasiat maadoitetuksi?

sähköputkimies123

Pystyyköhän vanhanmallisia pistorasioita muuttamaan suojamaadoitetuiksi? Itse en ajatellut ruveta säätämään mutta kysynpähän vain onko moinen mahdollista tehdä esim. sähkömiehen toimesta? Onko vaikeakin projetki?

10

633

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohmi x käämi

      Rasiat tietysti voi vaihtaa, mutta kun rasian sisältä puuttuu edelleen
      maadoituskaapeli;)

      No joo, voihan sen maakaapelin viedä erikseen ....

      Hinta... ei hajuakaan.

      • sähköputkimies123

        Ok.. Juuri tuota epäilinkin. Kaapelitkin pitäisi uusia. Jääpi kyllä tekemättä :/


      • putkimies..........
        sähköputkimies123 kirjoitti:

        Ok.. Juuri tuota epäilinkin. Kaapelitkin pitäisi uusia. Jääpi kyllä tekemättä :/

        kaapeleita ei uusita, laitetaan hyppylanka nollasta suojamaahan. Hommassa ei ole mitään järkeä, pystyy tekemään helposti, mutta siitä ei ole mitään hyötyä.


      • Ins.
        putkimies.......... kirjoitti:

        kaapeleita ei uusita, laitetaan hyppylanka nollasta suojamaahan. Hommassa ei ole mitään järkeä, pystyy tekemään helposti, mutta siitä ei ole mitään hyötyä.

        Hyötyä on silloin, kun pistorasiaan liitetään suojamaadoituksella varustettu sähkölaite.


    • f w werf wer f

      Hyppylanka. Ennen tehtiin maadoitus hyppulangalla lähes aina. Periaatteessa kaapelit pitäisi uusia nykyään, mutta ainakin meitin keittiössä pari vuotta sitten sähkäri laitteli hyppylankoja rasioihin, koska johtojen vaihtaminen olisi sitten käytännössä tarkoittanut täyttä sähköremonttia koko asuntoon. Eikä osakas niitä edes saa tehdä, se kuuluu taloyhtiölle ja koska yhdenvertaislaki, se olisi pitänyt tehdä sitten koko yhtiöön.

      Sähkärit sanoo mitä sanoo, myydäkseen hommia, kysy joltain joka tietää määräykset. Jos oaskeyhtiö, isännöitsijä, jos ok- talo kunnan rakennustarkastaja, jos vuokrakämppä, unohda välittömästi koko asia.

      • LakuMakke

        Toki kaapelit uusitaan samalla. Mitä sitten? On tehtävissä ja voidaan hoitaa.


    • vanhanasyntynyt

      Miksi haluat vaihtaa?
      -Maadoitustarve juontuu lattian johtavuudesta, kosteista tiloista jne.
      -Ja aikaisemmin huonosti suunnitelluista ATK laitteista, joiden viat kaadettiin älyttömiin maadoitusvaatimuksiin.

      -Turvaa saa myös vikavirtasuojilla kaapeloinnista riippumatta.
      -Kuiva puulattia makuuhuoneessa, ei erityistä vaaraa, suihkutilat, vaara vaanii...

      • turvaa laitteille!!

        Eikö SurgeMasterit ja muut vastaavat vaadi suojamaadoitetun pistorasian että niistä on mitään hyötyä?


    • testari

      Hyppylangoilla maadottaminen on nykyään kielletty, mutta ilmeisesti vieläkin käytetty konsti. Meillä on vaihdettu kaikki kaapelit samalla kun rasiatkin (8h k). Osa kaapeleista oli kumieristeisiä 50-luvulta, hapertunut kumi karisi muruina ja paljasti johtimet -huh. Talossa oli edellisen asukkaan jäljiltä mm. samassa huoneessa maadottamattomia ja hyppylangalla maadotettuja rasioita.

    • Ins.

      "Hyppylangoilla maadoittaminen" ei ole nykyäänkään kielletty vanhoissa kohteissa silloin, kun pistorasian kaapelin vaihtaminen on kohtuuttoman vaikeaa.
      Kuitenkin olisi parasta antaa asia osaavan sähkömiehen tehtäväksi, koska asiaan liittyy erehtymisen mahdollisuus ja maadoituksen sijaan saattaakin tulla täysi verkkojännite sähkölaitteen kuoreen. Kyseessä on silloin hengenvaarallinen virhekytkentä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      168
      1112
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      747
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      201
      595
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe