Sivun opetus ongelma

juuukyllä

Hei! Elikkä minulla on koirani kanssa semmoinen ongelma tuossa sivun opettamisessa, että koira ei ymmärrä seurata sitä namia, istuu vain edessä ja katsoo silmiin ja odottaa :P

Jos ihmisillä on ollut saman tyyppistä ongelmaa, miten olette saaneet koiralle opetettua sivun? Pakottamalla, eli koira laitetaan siihen sivulle?

6

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • canis.familiaris

      Vedättämällä maltillisesti ja riittävän hyvällä palkkiolla. Onnistuu väkisinkin.

      Hyviä makupaloja ei kannata muuten "tuhlata" toisarvoiseen, vaan käyttää "täsmä" tarkoitukseen. Tärkeisiin asioihin. Ihan huomiona vain.

    • Pakotteella yksi tapa,mutta jos et halua,niin kokeileppa vaikka niin,ettet laita sitä koiraa eteen ensin istumaan,vaan otat sen huomion makupalaan ihan vaikka liikkeestä tai vaikka seisonnasta(ilman asentoon laittamista siis).
      Sinulla on todennäköisesti koira ehdollistunut tuohon istuu/katsoo silmiin,niin vahvasti,ettei se tajua vaan siitä irtautua/keskittyä,kun ei tiedä mitä vaaditaankaan.
      Niin ja mikä oleellisinta ruuan käytössä.Riittävän nälkäinen ja riittävän hyvä ruoka.

      • canis.familiaris

        voi rähmä tuo "vedättämällä" ei sitten tarkoittanut koiran vetämistä, vaan kädellä missä on makupala niin sen liikkeen mukaisesti ohjaamalla. Haisto->liike jne..


    • people6

      Koita saada koira jotenkin siihen viereesi ja palkkaa. Sitten vain kehut ja palkkaat kovasti kun on oikeassa kohtaa. Meillä koira alkoi itse hakemaan oikeata kohtaa, kun tajusi, että vaan siitä sai palkkaa. Tsemppiä treeneihin! :)

    • 6uj76

      Yritätkö opettaa koiraa tulemaan sivulle suoraan edestä vai niin,että koira kiertää takaa?
      Meillä on oppineet koirat tulemaan sivulle "imuttamalla".
      Eli namit kädessä annetaan koiralle ensin haju ja sitten namilla ja kehuilla samalla itse taaksepäin kävellen pyydetään koiraa mukaan.. siitä sitten ohjataan käsi vas.sivulle ja otetaan itse askel eteenpäin (ei pakollista) ja nostetaan nami koiran pään päälle jolloin koiran pitäisi istua ja siitä palkka (olipa selkeästi selitetty).
      Meillä oppi tuo 2 1/2 vuotias kouluttamaton kodivaihtaja turjake tällä tekniikalla sivulle tulon alle viikossa.Tämän jälkeen opetettu,että palkka tulee vain kun koira istuu oikealla kohdalla (koira itse tarjoaa paikkaa) ja jos menee väärin,niin KEVYT nyppäisy hihnasta niin heti korjaa asentoa.
      Tällä koiralla toimii nyppäisy,koska ei oikein kestä kädellä ohjausta (koiraa edellisessä kodissa pahoinpidelty).Ei agressiivinen,mutta sillä menee "pasmat" sekaisin ja menee vähäksi aikaa toimintakyvyttömäksi jos annetaan kädellä "pakote".

    • Joobax

      Korjauksen vaara! Tarkoitus on, että koira menee heti ensimmäisellä yrittämällä oikeaan asentoon! Silläpä en suosittele korjailua esim hihnasta nyppäämällä, jos on tarkoitus ikinä mennä kokeeseen. Arkitottiksessa nyt on ihan sama kuinka monesti korjaa asentoa.

      Seinää on alussa hyvä käyttää hyödyksi. Menet seinän lähelle seisomaan niin että rakoon jää koiralle juuri ja juuri tilaa oikeaan asentoon. Sitten vedät sen namilla siitä läpi, käännös ja käsi vetää nenän pystyyn jolloin koiran pylly menee maahan. Sillä hetkellä kun koiran pylly menee maahan, sanot sivu. Ja palkkaus. TAI koira kiertää sun oikealta puolelta ympäri oikeaan asentoon. On koirasta kiinni, kummasta se suoriutuu nopeammin.

      Monta kertaa päivässä muutaman toiston sarjoja, niin johan oppii. Seinästä on hyvä opettautua nopeasti eroon. Se on vain auttamassa alkuun, jotta koira tulee siihen automaattisesti suoraan, eikä istu vinossa. Samaten kädellä vedättäminen on syytä lopettaa mahdollisimman pian. Siinä kohtaa, kun vain sanot koiralle "sivu", palkkaa jopa huonosta yrityksestä. Ei haittaa vaikka koria muutaman kerran istuisi vinoon tms. Kunhan vahvistat sitä, että jes sivu oli tuo liike hyvä hyvä. Sitten vaadit aina vähän enemmän ja palkkaat VAIN hyviä suorituksia. Huonoa ei korjailla vaan aloitetaan alusta, eli menet taas koiran eteen tai muualle seisomaan ja pyydät uudestaan sivulle. Muista helpottaa, jos ei meinaa onnistua. Älä anna sen epäonnistua peräjälkeen.

      Muista lopettaa sarja aina onnistuneeseen suoritukseen! Aseta viimeinen suoritus sellaiselle tasolle, että koira ei voi epäonnistua. Näin sille jää hyvä maku treenaamisesta ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      41
      3040
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      45
      2867
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      49
      2491
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      46
      2265
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      25
      2074
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1830
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1749
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1590
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1513
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe