Sivun opetus ongelma

Hei! Elikkä minulla on koirani kanssa semmoinen ongelma tuossa sivun opettamisessa, että koira ei ymmärrä seurata sitä namia, istuu vain edessä ja katsoo silmiin ja odottaa :P

Jos ihmisillä on ollut saman tyyppistä ongelmaa, miten olette saaneet koiralle opetettua sivun? Pakottamalla, eli koira laitetaan siihen sivulle?
6105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vedättämällä maltillisesti ja riittävän hyvällä palkkiolla. Onnistuu väkisinkin.

Hyviä makupaloja ei kannata muuten "tuhlata" toisarvoiseen, vaan käyttää "täsmä" tarkoitukseen. Tärkeisiin asioihin. Ihan huomiona vain.

Äänestä

Pakotteella yksi tapa,mutta jos et halua,niin kokeileppa vaikka niin,ettet laita sitä koiraa eteen ensin istumaan,vaan otat sen huomion makupalaan ihan vaikka liikkeestä tai vaikka seisonnasta(ilman asentoon laittamista siis).
Sinulla on todennäköisesti koira ehdollistunut tuohon istuu/katsoo silmiin,niin vahvasti,ettei se tajua vaan siitä irtautua/keskittyä,kun ei tiedä mitä vaaditaankaan.
Niin ja mikä oleellisinta ruuan käytössä.Riittävän nälkäinen ja riittävän hyvä ruoka.

Äänestä
  • voi rähmä tuo "vedättämällä" ei sitten tarkoittanut koiran vetämistä, vaan kädellä missä on makupala niin sen liikkeen mukaisesti ohjaamalla. Haisto->liike jne..

    Äänestä

Koita saada koira jotenkin siihen viereesi ja palkkaa. Sitten vain kehut ja palkkaat kovasti kun on oikeassa kohtaa. Meillä koira alkoi itse hakemaan oikeata kohtaa, kun tajusi, että vaan siitä sai palkkaa. Tsemppiä treeneihin! :)

Äänestä

Yritätkö opettaa koiraa tulemaan sivulle suoraan edestä vai niin,että koira kiertää takaa?
Meillä on oppineet koirat tulemaan sivulle "imuttamalla".
Eli namit kädessä annetaan koiralle ensin haju ja sitten namilla ja kehuilla samalla itse taaksepäin kävellen pyydetään koiraa mukaan.. siitä sitten ohjataan käsi vas.sivulle ja otetaan itse askel eteenpäin (ei pakollista) ja nostetaan nami koiran pään päälle jolloin koiran pitäisi istua ja siitä palkka (olipa selkeästi selitetty).
Meillä oppi tuo 2 1/2 vuotias kouluttamaton kodivaihtaja turjake tällä tekniikalla sivulle tulon alle viikossa.Tämän jälkeen opetettu,että palkka tulee vain kun koira istuu oikealla kohdalla (koira itse tarjoaa paikkaa) ja jos menee väärin,niin KEVYT nyppäisy hihnasta niin heti korjaa asentoa.
Tällä koiralla toimii nyppäisy,koska ei oikein kestä kädellä ohjausta (koiraa edellisessä kodissa pahoinpidelty).Ei agressiivinen,mutta sillä menee "pasmat" sekaisin ja menee vähäksi aikaa toimintakyvyttömäksi jos annetaan kädellä "pakote".

Äänestä

Korjauksen vaara! Tarkoitus on, että koira menee heti ensimmäisellä yrittämällä oikeaan asentoon! Silläpä en suosittele korjailua esim hihnasta nyppäämällä, jos on tarkoitus ikinä mennä kokeeseen. Arkitottiksessa nyt on ihan sama kuinka monesti korjaa asentoa.

Seinää on alussa hyvä käyttää hyödyksi. Menet seinän lähelle seisomaan niin että rakoon jää koiralle juuri ja juuri tilaa oikeaan asentoon. Sitten vedät sen namilla siitä läpi, käännös ja käsi vetää nenän pystyyn jolloin koiran pylly menee maahan. Sillä hetkellä kun koiran pylly menee maahan, sanot sivu. Ja palkkaus. TAI koira kiertää sun oikealta puolelta ympäri oikeaan asentoon. On koirasta kiinni, kummasta se suoriutuu nopeammin.

Monta kertaa päivässä muutaman toiston sarjoja, niin johan oppii. Seinästä on hyvä opettautua nopeasti eroon. Se on vain auttamassa alkuun, jotta koira tulee siihen automaattisesti suoraan, eikä istu vinossa. Samaten kädellä vedättäminen on syytä lopettaa mahdollisimman pian. Siinä kohtaa, kun vain sanot koiralle "sivu", palkkaa jopa huonosta yrityksestä. Ei haittaa vaikka koria muutaman kerran istuisi vinoon tms. Kunhan vahvistat sitä, että jes sivu oli tuo liike hyvä hyvä. Sitten vaadit aina vähän enemmän ja palkkaat VAIN hyviä suorituksia. Huonoa ei korjailla vaan aloitetaan alusta, eli menet taas koiran eteen tai muualle seisomaan ja pyydät uudestaan sivulle. Muista helpottaa, jos ei meinaa onnistua. Älä anna sen epäonnistua peräjälkeen.

Muista lopettaa sarja aina onnistuneeseen suoritukseen! Aseta viimeinen suoritus sellaiselle tasolle, että koira ei voi epäonnistua. Näin sille jää hyvä maku treenaamisesta ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuukyllä kirjoitti:

Hei! Elikkä minulla on koirani kanssa semmoinen ongelma tuossa sivun opettamisessa, että koira ei ymmärrä seurata sitä namia, istuu vain edessä ja katsoo silmiin ja odottaa :P

Jos ihmisillä on ollut saman tyyppistä ongelmaa, miten olette saaneet koiralle opetettua sivun? Pakottamalla, eli koira laitetaan siihen sivulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu