virta asennossa ei mittariston joulukuusi valot enään syty, startatessa pyörittää normaalisti mutta ei käynnisty.. eli vika jossain "tietokoneen" suunnalla, releissä tms?
i30 ei starttaa
34
9118
Vastaukset
- asdasdasds
mitäs ostit korealaisen paskan.. sen siitä saa
- åwwåww
Käytkö noin kommentoimassa eurooppalaisilla autopalstoilla myös kun niillä on ongelmia?
suomi24.fi/keskustelu.node/10093849 - ffeeeeww
åwwåww kirjoitti:
Käytkö noin kommentoimassa eurooppalaisilla autopalstoilla myös kun niillä on ongelmia?
suomi24.fi/keskustelu.node/10093849 - HH.
Johtunee siitä, että auto on valmistettu Euroopassa ja siinä käytetään eurooppalalsiten alihankkijoiden valmistamia osia.
Korealainen laadunvalvonta kyllä puuttuu asiaan ja ongelma poistuu, kun tilalle tuodaan aitoja Koreassa valmistettuja osia.
- koreanpaska
sama ongelma täällä. ei starttaa. pyörittää kyllä..
- ajonestolaite?????
Oletan, että on ajonestolaiteongelma. Ajonestolaite ei ehkä tunnista avainta. Välillä taas voi tunnistaa ja käynistyy. Joka merkeillä on ongelmia. Ei se Teidän auto ole sen "paskempi" kuin muutkaan merkit. Ilmoitelkaa jos viitsitte, kun vika selviää, että oliko kyseinen "diagnoosi" oikea. Hyvää syksyn jatkoa.
- Long Island
varmaan kyse tyyppiviasta???
- lifetime takkuu
eikö noissa ole se ikunen takuu, ei kait niitä muuten kukaan osta?!
- mistähän johtuu
Minun Hyundai starttaa vasta neljännellä tai viidennellä yrittämällä...
- Ajonestolaite vika??
Silloin kun Hyundaini ei starttaa ekalla, ja saisi pyörittää starttia vaikka akun virran loppuun asti, niin otan virta-avaimen pois ja laitan uudelleen paikoilleen ja heti starttaa. Eli näin ehkä todellakin on niin kuin aiemmin eräs henkilö kirjoitti tälle palstalle. Ajonestolaite ei aina tunnista avainta???
- havinasta
eli vika ajonestolaitteessa,jos näin on,pitäisi kaiketi mennä takuseen 4 vuoden jälkeenkin?
- tiedä häntä
samaa vikaa 2kk vanhassa ix35:ssa.
- samaa vikaa
Sama ongelma Hyundai Getz vm.2004
- tyyppi ongelma
sama ongelma oli Getz-05 mallissa.
- kaallista elämää
huollossa katsotaan paljonko maksaa.Todennäköiseti muutaman satasen.
- takuuko ummessa?
Vie korjaamoon niin eiköhän se johonkin saakka sillä selviä?
- hyyyyyyyyy
Mahtaako olla tyyppivika??
- liiansh
on se useilla samaa ongelmaa.
Itsellä samaa vikaa I30:ssä "1.6 bensa" . Eli, startaa mut ei lähde käyntiin, jos lähti käyntiin niin saattoi sammua kesken ajon.
Vika oli polttoainepumpun releessä, tai suurin ongelma on moottoritilassa oleva suleke/releloota. Kuulemma tyyppivika useassa huikkarin/Kian mallissa kun käyttävät tuota samaa lootaa.
Tuon lootan takia omassa i30 tuli monia sähkö ongelmia, ilmastointi, radio, pyyhkijät ja jne. Ja tuo vika/viat ei tule ilmi testerillä, eli testeri näyttää että auto kunnossa vaikka ei edes lähde käyntiin..
Itsellä jo toinen i30 ja samat viat on käyty nykyisen i30 kanssa, eli tyyppivika. Takuuseen onnneksi menee korjaukset. mut kun takuu loppuu lähtee auto kiertoon, ikävää mutta totta.
Sit vinkkinä että etupään alustanosat on aika heikkoa tekoa, olen joutunut molemmista i30 laitattamaan etupään kolinat takuuseen useaan kertaan.- sama Kiassa
Samoja alustan pilipaliniveliä käytetään Kiassa. Kestää n.30-40tkm normaalisti.
- eri auto
sama Kiassa kirjoitti:
Samoja alustan pilipaliniveliä käytetään Kiassa. Kestää n.30-40tkm normaalisti.
http://autotoday.fi/page.php?page_id=4&news_id=201108016&p=3&cat=30
- Sama auto
Joo, eri autohan se on.. Just.. Sama auto eri kuorissa..
Kyllä motti kestää mut kaikki sen ympärillä ei kestä.. - siinähän se
juuri niin,kuoret ympärillä ovat hyundaissa huonot.
- märköä sisällä
keräävät kosteutta.
- Anonyymi
Mersus samaa vikaa?
- naamakylä
pesussa kun käytin ei ovet enää toimineet kaukosäädöllä.
- K.Laitteisto
Auttaisiko vanhan kunnon jäänesto tankkauksen yhteydessä?
- vinkistä kiitti
sitä voisi kokeilla.
- lAmakapine
Sitten talliin vuorokaudeksi että ehtii kuivaa kunnolla.
- ku ei starttaa
sitä saa kuivatella kaiket paivät.
- qijjj
vaiha akku
- kun ei niin ei
ei auta.
- Anonyymi
Sama henkilö käynyt avaamassa tälläiset keskustelut
Audi A6 ei lähde käyntiin vuodelta keskustelu vuodelta 2004
BMW 530d -01 ei käynnisty - missä vika? vuodelta 2007
Kia Sportage ei käynnisty!! vuodelta 2004
Toyota D4D vm. 2001 ei käynnisty vuodelta 2003
Ei voi olla sattumaa että saman päivän aikana avataan todella vanhoja linkkejä samasta aiheesta, Vastaus on monessa vai ei käynnisty? - Anonyymi
Sama kaveri Fiat palstalla.
Vuodelta 2011. Vastattu 13.6-2019
Fiat Punto -01 EI STARTTAA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.713848Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j923234Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1112528Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.171707Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741495- 991383
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä571341Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1271281- 551093
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561060