i30 ei starttaa

virta asennossa ei mittariston joulukuusi valot enään syty, startatessa pyörittää normaalisti mutta ei käynnisty.. eli vika jossain "tietokoneen" suunnalla, releissä tms?
349759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

mitäs ostit korealaisen paskan.. sen siitä saa

Äänestä
  • Käytkö noin kommentoimassa eurooppalaisilla autopalstoilla myös kun niillä on ongelmia?
    suomi24.fi/keskustelu.node/10093849

    Äänestä

  • åwwåww kirjoitti:

    Käytkö noin kommentoimassa eurooppalaisilla autopalstoilla myös kun niillä on ongelmia?
    suomi24.fi/keskustelu.node/10093849

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10093849

    Äänestä

  • Johtunee siitä, että auto on valmistettu Euroopassa ja siinä käytetään eurooppalalsiten alihankkijoiden valmistamia osia.
    Korealainen laadunvalvonta kyllä puuttuu asiaan ja ongelma poistuu, kun tilalle tuodaan aitoja Koreassa valmistettuja osia.

    1Äänestä

sama ongelma täällä. ei starttaa. pyörittää kyllä..

Äänestä
  • Oletan, että on ajonestolaiteongelma. Ajonestolaite ei ehkä tunnista avainta. Välillä taas voi tunnistaa ja käynistyy. Joka merkeillä on ongelmia. Ei se Teidän auto ole sen "paskempi" kuin muutkaan merkit. Ilmoitelkaa jos viitsitte, kun vika selviää, että oliko kyseinen "diagnoosi" oikea. Hyvää syksyn jatkoa.

    Äänestä

varmaan kyse tyyppiviasta???

Äänestä

eikö noissa ole se ikunen takuu, ei kait niitä muuten kukaan osta?!

Äänestä

Minun Hyundai starttaa vasta neljännellä tai viidennellä yrittämällä...

Äänestä

Silloin kun Hyundaini ei starttaa ekalla, ja saisi pyörittää starttia vaikka akun virran loppuun asti, niin otan virta-avaimen pois ja laitan uudelleen paikoilleen ja heti starttaa. Eli näin ehkä todellakin on niin kuin aiemmin eräs henkilö kirjoitti tälle palstalle. Ajonestolaite ei aina tunnista avainta???

Äänestä

eli vika ajonestolaitteessa,jos näin on,pitäisi kaiketi mennä takuseen 4 vuoden jälkeenkin?

Äänestä

samaa vikaa 2kk vanhassa ix35:ssa.

Äänestä

Sama ongelma Hyundai Getz vm.2004

Äänestä

sama ongelma oli Getz-05 mallissa.

Äänestä

huollossa katsotaan paljonko maksaa.Todennäköiseti muutaman satasen.

Äänestä

Vie korjaamoon niin eiköhän se johonkin saakka sillä selviä?

Äänestä

Mahtaako olla tyyppivika??

Äänestä

on se useilla samaa ongelmaa.

Äänestä

Itsellä samaa vikaa I30:ssä "1.6 bensa" . Eli, startaa mut ei lähde käyntiin, jos lähti käyntiin niin saattoi sammua kesken ajon.
Vika oli polttoainepumpun releessä, tai suurin ongelma on moottoritilassa oleva suleke/releloota. Kuulemma tyyppivika useassa huikkarin/Kian mallissa kun käyttävät tuota samaa lootaa.
Tuon lootan takia omassa i30 tuli monia sähkö ongelmia, ilmastointi, radio, pyyhkijät ja jne. Ja tuo vika/viat ei tule ilmi testerillä, eli testeri näyttää että auto kunnossa vaikka ei edes lähde käyntiin..
Itsellä jo toinen i30 ja samat viat on käyty nykyisen i30 kanssa, eli tyyppivika. Takuuseen onnneksi menee korjaukset. mut kun takuu loppuu lähtee auto kiertoon, ikävää mutta totta.
Sit vinkkinä että etupään alustanosat on aika heikkoa tekoa, olen joutunut molemmista i30 laitattamaan etupään kolinat takuuseen useaan kertaan.

Äänestä
  • Samoja alustan pilipaliniveliä käytetään Kiassa. Kestää n.30-40tkm normaalisti.

    Äänestä


Joo, eri autohan se on.. Just.. Sama auto eri kuorissa..
Kyllä motti kestää mut kaikki sen ympärillä ei kestä..

Äänestä

juuri niin,kuoret ympärillä ovat hyundaissa huonot.

Äänestä

keräävät kosteutta.

Äänestä
  • Mersus samaa vikaa?

    Äänestä

pesussa kun käytin ei ovet enää toimineet kaukosäädöllä.

Äänestä

Auttaisiko vanhan kunnon jäänesto tankkauksen yhteydessä?

Äänestä

sitä voisi kokeilla.

Äänestä

Sitten talliin vuorokaudeksi että ehtii kuivaa kunnolla.

Äänestä

sitä saa kuivatella kaiket paivät.

Äänestä

vaiha akku

Äänestä

ei auta.

Äänestä

Sama henkilö käynyt avaamassa tälläiset keskustelut
Audi A6 ei lähde käyntiin vuodelta keskustelu vuodelta 2004
BMW 530d -01 ei käynnisty - missä vika? vuodelta 2007
Kia Sportage ei käynnisty!! vuodelta 2004
Toyota D4D vm. 2001 ei käynnisty vuodelta 2003
Ei voi olla sattumaa että saman päivän aikana avataan todella vanhoja linkkejä samasta aiheesta, Vastaus on monessa vai ei käynnisty?

Äänestä

Sama kaveri Fiat palstalla.
Vuodelta 2011. Vastattu 13.6-2019
Fiat Punto -01 EI STARTTAA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nynnnnyyyyynyyyy kirjoitti:

virta asennossa ei mittariston joulukuusi valot enään syty, startatessa pyörittää normaalisti mutta ei käynnisty.. eli vika jossain "tietokoneen" suunnalla, releissä tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu