Haluaisin kuulla sinun näkemyksesi, siitä pitääkö minun ottaa yhteyttä veljeeni. Hän asuu kauempana ja tiedossani on että hänellä on hankala avioliitto. Veljeni kuitenkin itse vaikenee hankalasta liitostaan. Ei ole enää yhteysissä paljoakaan omiin läheisiinsä. Nyt on ollut hiljaista ennätyspitkään. Onko asiansa huonosti. Auttaisiko jos ottaisin yhteyttä vai etäännyttäisikö? Aiemmin on ollut parempi jos annan hänen säädellä yhteydenpitoamme. Pelkään että isompi parisuhdekriisi ja hän yrittää yksin pyristellä. Minulla on epäilys ettei vaimonsa ole ihan psyykkisesti tasapainoinen.
Keskiyö
2
53
Vastaukset
Hei
sinun tuntemuksesi ovat aivan oikeassa. hän häpeilee oloaan, eikä puhu siitä kenellekään. veljesi on onneton ja apeana, hän elää vain päivän kerrallaan.
minusta tuntuu, että pelkkä puhelinsoitto ei riitä. olisi parempi, jos menisit käymään heidän luonaan.
hienotunteisuus on valttia heidän luonaan, ei kannata kysellä molempien aikana syvempiä kuulumisia. paremminkin voisit jutella omista asioistasi ja yleisesti.
mutta sitten olisi tärkeää, että saisit kontaktin veljeesi jollakin verrukkeella. pääsisitte kahdestaan vaikka pihalla käymään tai pienellä kävelyllä.
kerrot hänelle suoraan kuinka huolissasi hänestä olet. sano, että se näkyy jo päällepäin, että asiat eivät ole aivan kunnossa. tarjoa kuuntelevaa korvaasi, sano että hän voi ottaa sinuun yhteyttä milloin vain.
hän ottaakin sitten yhteyttä, kunhan ensin miettii itsekseen.
voi olla, että tämä ei ole veljesi viimeinen liitto.
t: Keskiyö- Sisar*
Kiitos. Täytyy miettiä millä keinoin tapaaminen onnistuu - tuo välimatka haittaa pahasti. Koen etten voi missään nimessä kysyä suoraan, vaan minun on odotettava että ilmaisee itse asian jotenkin. Tärkeintä olisi, että hänelklä olisi matala kynnys ottaa yhteyttä. Melkein toivon, että veljelläni olisi rohkeus eroon, niin kummalliselta vaimonsa käytös tuntuu. Vaikka ero olisi valtava kriisi veljelleni, uskoisin sen johtavan parempaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341383
- 1031085
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26983Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308842- 99813
- 38702
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144614