Haluaisin kuulla sinun näkemyksesi, siitä pitääkö minun ottaa yhteyttä veljeeni. Hän asuu kauempana ja tiedossani on että hänellä on hankala avioliitto. Veljeni kuitenkin itse vaikenee hankalasta liitostaan. Ei ole enää yhteysissä paljoakaan omiin läheisiinsä. Nyt on ollut hiljaista ennätyspitkään. Onko asiansa huonosti. Auttaisiko jos ottaisin yhteyttä vai etäännyttäisikö? Aiemmin on ollut parempi jos annan hänen säädellä yhteydenpitoamme. Pelkään että isompi parisuhdekriisi ja hän yrittää yksin pyristellä. Minulla on epäilys ettei vaimonsa ole ihan psyykkisesti tasapainoinen.
Vastaukset 2
Hei
sinun tuntemuksesi ovat aivan oikeassa. hän häpeilee oloaan, eikä puhu siitä kenellekään. veljesi on onneton ja apeana, hän elää vain päivän kerrallaan.
minusta tuntuu, että pelkkä puhelinsoitto ei riitä. olisi parempi, jos menisit käymään heidän luonaan.
hienotunteisuus on valttia heidän luonaan, ei kannata kysellä molempien aikana syvempiä kuulumisia. paremminkin voisit jutella omista asioistasi ja yleisesti.
mutta sitten olisi tärkeää, että saisit kontaktin veljeesi jollakin verrukkeella. pääsisitte kahdestaan vaikka pihalla käymään tai pienellä kävelyllä.
kerrot hänelle suoraan kuinka huolissasi hänestä olet. sano, että se näkyy jo päällepäin, että asiat eivät ole aivan kunnossa. tarjoa kuuntelevaa korvaasi, sano että hän voi ottaa sinuun yhteyttä milloin vain.
hän ottaakin sitten yhteyttä, kunhan ensin miettii itsekseen.
voi olla, että tämä ei ole veljesi viimeinen liitto.
t: Keskiyö- Sisar*
Kiitos. Täytyy miettiä millä keinoin tapaaminen onnistuu - tuo välimatka haittaa pahasti. Koen etten voi missään nimessä kysyä suoraan, vaan minun on odotettava että ilmaisee itse asian jotenkin. Tärkeintä olisi, että hänelklä olisi matala kynnys ottaa yhteyttä. Melkein toivon, että veljelläni olisi rohkeus eroon, niin kummalliselta vaimonsa käytös tuntuu. Vaikka ero olisi valtava kriisi veljelleni, uskoisin sen johtavan parempaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271558
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1131341Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361162Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella551141- 72793
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.100786- 36786
- 25776
- 9685
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist26639