Löysin kolmen sienen ryppään. Sinisiä melkein violetteja. Vanhin niistä halkaisja lakki auki n. 10cm. Kaksi pienempää vielä valkoinen huntu päällä ja kiiltäväpintaisia. Jonkun markkulan seitikkisivuilla näin samanlaisen, mutta sivut oli kai kesken, koska muuta tietoa eikä edes nimeä ollut siinä. Myrkyllinen arvatenkin.
Lähellä oli iso rypäs lampaankääpiä. Vähän päässyt vanhoiksi, joten ei oikein maistu, kun on herkkusieniäkin kuivumassa ja kanttarelleja melkein joka päiväksi. Jokunen voitattikin on tullut syötyä. Ovat hyviä.
Harvinaisia kuusenleppärouskuja kolme oli erään hiekkakasan reunalla, mutta toukkaisia ja en oikein ollut varma eilen niistä, joten jäivät niiden toukkien ruuaksi ja oli juuri satanut niin näyttivät vähän entisiltä.
sininen sieni -seitikki?
ei seitikkejä
1
1060
Vastaukset
- True sienestäjä
Ne on vissiinkin viherkaulus sieniä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553820Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk853263Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852725Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442619Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?702582Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,232372Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402322Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522205Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville381990Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121906