Kanervan perintö

Ike pyöri SUL:n puheenjohtajana noin 15 vuotta.Muistiin jäi ympäripyöreät
sanasutkauttelut.Eipä paljon muuta.Meinasi sotkea SUL:n talouden vuoden 2005 MM-kisoillaan.
18123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kyllä se Ike vielä vankilatuomion kärsittyään pomppaa esiin urheiluelämää "rikastuttamaan"!

Äänestä

Onneksi Suomi pääsi näissä kisoissa näyttämään sen kuuluisan sisunsa tyyliin kreikkapaketti: Ike sai kylmäverisesti diskata amerikkalaisen satasen juoksijan tämän yritettyä jymäyttää ajanottohenkilökuntaa ja epäurheilijamaiseti varastaen lähteä ennen luvallista lähtöaikaa tarkoituksenaan ottaa niin hyvä etumatka, ettei muiden maiden urheilijoilla olisi ollut mitään mahdollisuuksia saada tätä alle kymmenessä sekunnissa kiinni.

Nyttemmin onkin ilmennyt epätietoisuutta onko Suomi näin politikoimalla nyt menettänyt luottamuksensa siinä määrin, ettei Ikellä tämän jälkeen ole mitään asiaa Valtoihin - ainakaan ilman viisumia?

Äänestä
  • Eikös näiltä törkeistä rikoksista syytteessä olevilta oteta yleensä passi pois ennen oikeusprosessia?

    Äänestä

Muistan vielä kuinka pyyteetöntä ja uhrautuvaa työtä Ike teki vuoden 2005 MM-kisojen hyväksi "rekrytoidessaan" henkilökohtaisesti yökaudet mallityttöjä pääkaupungin yökerhoissa kisojen palkintojenjakotehtäviin.

Äänestä

Belgian pääministeri oli lähettänyt yli 800 seksististä viestiä belgialaiskaunottarelle, mutta saa jatkaa tehtävässään. Sensijaan sikäläinen media sai turpiinsa kun oli ottanut yksityisasian sensaatiohakuisesti esille.

Toista oli kanervan tapauksessa: potkut tuli. Ei käy tasan onnen lahjat, sanoo kansanviisaus ja miten oikeassa onkaan!

Äänestä
  • Ikellä vaan on paljon laajempi "kirjeenvaihtajaverkko". Jos ajankäytöstä menee suurempi osa "pesänhankintaan" kuin päätyöhön lienee potkut enemmän kuin paikallaan.

    Äänestä

Ei ne 870 toinen toistaan seksistisempää - jopa pornahtavaa - tekstiviestiäkään ihan ajatta syntyneet Belgian pääministeriltäkään syntyneet. Tuskin Katainen Iken tämän ajankäytön takia ulos heitti? Se kuullostaa jo pikkisen liian kaukaa haetulta syyltä? Ettei syynä kuitenkin olisi ollut ryppy rakkaudessa! Kas taas vanhankansan sanonta osuu enemmän kuin oikeaan!

Äänestä

Kaipa Kataisen liipasinsormea herkisti myös Iken ammattitaidon ja käytännön kielitaidon puutteellisuus.

Äänestä

Jos näistä syistä heitetään joku hallituksesta täytyisi heitetyn oikeuisturvan kannalta asia kertoa julkisesti. Kaukaa haetultapa kuullostaa tämäkin arvaus. Hallituksessa siis ei ollut tuolloin yhtäkään yhtä "ammattiataidotonta ja kielipuolta" ministeriä?

Äänestä

Käsitys Iken ammattitaidosta ja kielitaidosta ulkoministerinä perustuu Lasse Lehtiisen meppiajoistaan kirjoittamaan kirjaan "Viiden vuoden kakku"

Äänestä

Berlusconi: sängyssäni kävi viime yönä yhdeksän naista, tyydytin niistä kahdeksan. yhdeksättä en jaksanut! Tämäkin tunnustus pääminsterin suusta taas vain lisää Silvion uskottavuutta kansan ja hallituksen silmissä, päinvastoin kuin Iken tekstarit Suomessa. On tämä tosi surkea rhen-maa!

Ei ihme, ettemme Kreikka-vakuita saa. Tosin ameriikkiläiset ymmärsivät koko jutun väärin ja luulivat puhuttavan Suomen vaatimista - ei vakuuksista - vaan "vakuutuksista", jotka tietenkin ameriikkiläisten mielestä maksavat - mutta aina niitä saa kun tarpeeksi jaksaa maksaa.

Äänestä

Kylmaar Ike ja Topi yhressä olis hoirellee sen yhreksännenki.

Äänestä

Ja se ranskalaispoka Kahni loput sisäänpyrkijät! Housut pis ja hoitoon!

Äänestä

Vantaan, naisseikkailujen takia erotettu, kapunginjohtaja Jukka Peltomäki sai yli 80 000 euron erorahan.

Ike Kanerva erottamisen yhteydessä ei erorahoista ole puhuttu. Syynä lienee ollut se, että Kanerva oli menettänyt luottamuksensa omien tuhmuuksiensa tautta. Vaan kukas Peltomäen naisseikkailujen syytetty osapuoli on mahtanut olla?

Äänestä

Berlusconille kerotaan haalitun seksityttöjä pitkin Eurooppaa - luultavasti myös siitä maasta, "jossa on niitä surkuhupaisia pikkuruisia lahonsyömiä puukirkkoja"?

Berlusconin käyttöön tuoduista tytöistä kerrotaan maksetun tuhat euroa pano. Viimeksi laskutettu kokonaiskulu kuuluu olleen reilusti yli 80 000 euroa. Ei ole kumma, että kansa luottaa näin viriiliin mieheen - toisin kuin Suomessa eräät piikupoliitikot vastaavasti Ikeen!? Ameriikassakin luotettiin enempi sikaarimieheen (suom huom erit oikeistolle).

Äänestä

Huomaa: olemme Mooseksen luvatussa maassa!

Äänestä

Ikelle kelpaa vain myönteinen julkisuus, Kanerva osoitti herkkähipiäisyytensä raivoamalla Maria Veitolalle, joka antoi hänelle tilaisuuden päästä vaalien alla mainostamaan itseään TV-showssa Iken olisi pitänyt päästä itse laatimaan haastattelukysymykset!

Äänestä
  • Perintö

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei pistettäkään kirjoitti:

Ike pyöri SUL:n puheenjohtajana noin 15 vuotta.Muistiin jäi ympäripyöreät
sanasutkauttelut.Eipä paljon muuta.Meinasi sotkea SUL:n talouden vuoden 2005 MM-kisoillaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu