Voiko isovanhemmat kutsua vanhainkodeista juhlaan?

mummu ja vaari

Toinen elossa olevista isovanhemmistani on dementoitunut ja toinen istuu pyörätuolissa. Luulen, että he kuitenkin nauttisivat hääjuhlasta ja kakkukahveista, ja saisivat vaihtelua vanhainkodin arkeen.

Heidän tuomisessaan olisi tosin hieman työtä. Onko se vaivan arvoista?

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tottakai paikalle

      Tottakai kannattaa isovanhemmat järjestää häihin. He kyllä nauttivat niistä.

      Onko mahdollista saada spr:ltä tai muulta yhdistykseltä avustajaa, joka voisi sitten sopivana hetkenä auttaa isovanhemmat takaisin hoitokotiinsa?

    • paljon pohdittavaa

      Oleellista on miettiä, kuinka paljon isovanhemmat tosiasiassa tajuaisivat (dementoitunut osapuoli) juhlasta ja kuinka paljon he tarvitsevat jonkun muun hoivaa. Onko kyseessä pitkät juhlat ja kuinka "virallisella" kaavalla mennään? Onko joku sukulainen, joka ottaisi hommakseen dementoituneen perään katsomisen ja pyörätuolissa istuvan auttamisen tarvittaessa (miten hääjuhlapaikalla oleelliset järjestelyt eli vessakäynnit yms.). Mietittäviä asioita on paljon ja ne pitää miettiä etukäteen, koska muuten ei tule kuin itkua ja hammastenkiristystä, jos vasta juhlassa aletaan vetää pitkäätikkua, kuka oman juhlimisensa ohella huolehtii vanhuksista.

      Idea on sinänsä kiva. Olen ollut juhlissa, joissa oli mukana hoivaa tarvitseva henkilö. Hänellä oli oma hoitaja mukana, joten muiden vieraiden tai hääparin ei tarvinnut pohtia, onko kyseisellä henkilöllä kaikki ok. Mutta todennäköisesti kukaan ulkopuolinen ei pelkällä kiitos- tai ruokapalkalla ryhdy vanhusten hoitajaksi juhlan ajaksi, eikä vanhainkodin henkilökunnalla siihen todennäköisesti ole ainakaan resursseja. Pitää siis miettiä etukäteen, maksaako jollekulle puuhasta (kenelle, pitää ehkä olla vanhukselle ennestään tuttu, jotta homma vanhuksen ja hoitajan kannalta sujuu hyvin), vai ottaako joku sukulaisvieraista vanhukset hoitaakseen. Mietittävää on siis muutenkin kuin pelkkä vanhusten tuominen ja vieminen juhlaan ja juhlasta.

    • ...

      Toki tuossa tilanteessa mietittävää on paljon, mutta kaikkea ei kannata välttämättä ajatella vaikeimmankaan kautta. :)

      Tiedätko missä kunnossa isovanhempasi ovat muuten kuin että toinen on liikunnallisesti rajoittinyt pyörätuoliin ja toisella dementia? Jos heidän jaksamisensa tai muuten avustamisensa juhlissa huolestuttaa, voithan aina soittaa heitä avustavimme ihmisille ja kysyä heidänkin mielipidettään jaksaisiko isovanhempasi esimerkiksi ainakin vihkitilausuuden ajan olla kanssanne.

      On se varmasti suuri kunnia ja mieleinen asia sekä sinulle että isovanhemmillesi, jos hän vain jaksaa lähteä. Omalla tavallaan jo se että pääsee käymään jossain muualla tuo virkistystä arkeen ja normaaleihin päivittäisiin kuvioihin. Samalla pääsee näkemään sukulaisia ja tuttavia, ihanaa se on vaikkei kaikkia välttämättä tunnistaisikaan! Ja vaikka sen hetken vain juhlissa olisikin. :)

      Yleensä hoitohenkilökunnasta kukaan ei pysty irtoamaan työtehtävistään lähteäkseen saattajaksi juhliin, mutta esimerkiksi jos tilataan taksi ja sovitaan että hoitajat huolehtivat heidät taksiin sovittuna aikana ja joku on ihmistä vastassa juhlapaikalla sen ei pitäisi olla mikään ongelma. Kenenkään ei tarvitse kuljetella ennen juhlia tai kesken juhlia heitä takaisin hoivapaikkaansa ellei itse halua, mielestäni taksit kyllä osaavat tehtävänsä tänä päivänä ja etenkin kun etukäteen kyydit tilataan ja asia sovitaan kuljettajan kanssa.

    • turha sääli pois

      Juttele vanhempiesi ja hoitohenkilökunnan kanssa. Viimeksi mainitut ovat seuranneet isovanhempiesi jaksamista ja mitä harva ottaa huomioon, niin kaikki vanhukset eivät jaksa viittä minuuttia kauempaa hulinaa, meteliä ja remputtamista paikasta toiseen. Siis vaikka saisitkin hoitoapua heille, niin jonkun on todellakin ehdittävä hakea heidät sekä lähteä viemään heti kun vanhuksen olo on tukala.

      Omassa suvussani on vastaavissa tapauksissa tehty juhlapäivänä tervehdyskäynti vanhuksen luona, jolloin hän näkee juhlakalun/juhlakalut sekä samalla viety maistiaisia tarjoilusta sekä otettu yhteiskuvat. Se perinne on toiminut oikein hyvin ja näin myös vanhus saa rauhassa tilaisuuden onnitella sekä ikään kuin olla osana juhlaa. Mitään hylätyksi tulemisen tuskaa ei ole esiintynyt.

      Yleensä me omaiset rauhoitamme vain omaa omatuntoamme kuin järkevästi mietimme, mikä olisi toiselle kaikkein paras. Siksi kannattaa, jos vanhus on vielä terävässä kunnossa, kuulostella hänenkin mielipidettään ja neuvotella rauhassa vaihtoehdoista. Teemme nuorempina liian helposti johtopäätöksiä, että elämä vanhuksena olisi jotenkin kurjaa ja kaikesta pois jäämistä. Eivät kaikki vanhukset ihan niin ajattele ja moni voi peräti tykätä, että saa tehdä niin kuin itse haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6118
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5555
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2026
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1494
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe