Saako cosplayssa pukeutua oma keksimään hahmoon (xD) ?? pitääkö osallistua kilpailuun, jos haluaa vain tulla katselemaan toisten tekemiä pukuja? ^^ (aloittelija.. ihan pihalla, mutta kuulostaa kivalta^^
Vastaukset 9
http://cosplay.animeunioni.org/
eli pukeudutaan suosikki hahmokseen ja elläytymisestä hahmon luonteenpiirteisiin extra pisteitä jo ahaluaa kisaamaan :)
Ei siis ole mikään pakko kisata, mutta hahmo pitäisi kuitenkin olla, sehän se jutun juju on :/- Cossaaja
Jos haluaa kisata täytyy olla hahmo (ellei kisan säännöissä toisin sanota), mutta muuten, jos ei kisaa jaa olla kuka vaan! Mutta jos pukeutuu omiin vaatteisiin nii eihän se oo cosplayta :D
Minäkin olen cossannut omaa hahmoani :)
Ja jos pukeutuu vaikka Jack Sparrowksi niin se ON cosplayta. Eli cossattava hahmo voi olla melkein mikä vaan. - S4cr1f1c3
Tarkoitatko tällä kysymyksellä että täytyykö cossata jotain tunnettua hahmoa, vai että saako cossata omaa keksimäänsä hahmoa?
Itse ajattelin seuraavaa Animeconia varten pukeutua keksimäkseni hahmoksi ja ajattelin ihan kilpailla sillä. Saan sitten mainostettua hahmoani. Mielestäni tällaisen pitäisi olla yleisempää. - cosplay~<3
pitäs olla omakeksimä tyyppi. o__o
- Epäilevä
Eli se ei ole mikään maailman kaato, jos sekoittelee vaikka kolmen eri hahmon asusteita/vaatteita?
esim.
hahmon 1. peruukki
hahmon 2. mekko
hahmon 3. asusteita
sori tungin tänne kysymään, mutta en viittiny tehä samasta aiheesta kokonaan uutta keskustelua :D
Haluisin sekoitella nimittäin seuraavaan animeconin vähän kaikkia sekasin, mutta vähän pelottaa, että saakohan jotkut hirveitä kohtauksia siitä :D - Oululainen Otaku
Itse en nyt niin tiedä cosplayn harrastajana useamman hahmon sekoittamisesta.
Sillä itse suosin valmiita anime, manga, elokuva ja peli hahmoja,
Mutta pientä apua teille (Jos tästä nyt on apuaX3) :
Esimerkiksi hahmoa valitessa on otettava tietyt kriteerit huomioon.
Alkuunsa on hyvä aloittaa suht. yksinkertaisesta hahmosta. Eli ei niin ihmeellinen vaatetus JNE. Itse aloitin Naruto Shippudenin Rin Noharalla. (Ruskeat hiukset, konohan genin otsapanta, musta paita, mustat housut, valkea hame ja pinkit polvisukat).
Hahmon ei tarvitse olla niinkään tunnetusta sarjasta, vaan esimerkiksi jopa vanhemmat sarjat käyvät hyvin. (Esimerkiski Candy Candy)
Ongelmia ja kysymyksiä tulee melko varmasti, mutta kysymällä apua/neuvoa pääsee helposti eteenpäin.
Puvun voi tehdä joko itse taikka tilata sen jostain. Suomalaisia cosplay kauppoja ei juurikaan ole ja ulkomaalta tilatessa yleensä kestää ja saattaa joutua tullaamaan. Jos osaa käyttää ompelukonetta, osaa varmasti tehd' puvun itse.
Peruukki on hyvä olla, omien hiusten käyttöä en niinkään suosittele. Peruukkeja saa tilattua netistä, kuin ostettua joistan kaupoista.
Cosplayhin suunniteltuja peruukkeja voi ostaa suhteellisen halvalla (Noin 40€) esimerkiksi iroiro.fi nimisestä verkkokaupasta. Myös Facebookista (Esim cosplaykirpputorilta) saa yleensä jopa 20€ eurolla hyvä kuntoisia jopa käyttämättömiä peruukkeja. Peruukkia käyttäessä tulee tutustua peruukkien käytöön tarkasti. Ja on hyvä käyttää peruukkiverkkoa taikka peruukkisukkaa (Kolmantena vaihtoehtona ostaa peruukki jossa on valmiina verkko), jonka avulla omat hiukset saadaaan piiloon.
Kilpailuihin ei tietenkään ole coneissa ja tapahtumissa pakko osallistua. Enkä suosittele sitä ensimmäisellä cosplay kerralla. Cossatessa coneissa tulee varautua siihen että ihmisetsaattavat haluta valokuvata sinua. Tälläisissä tapauksissa jos et halua sinua kuvattavan, voit toki kieltäytyä kohteliaasti.
Jos itse koet haluavasi että sinua kuvataan, silloin voit ihmisten antaa valokuvata sinua.
Kilpailuissa puvun on muistaakseni oltava jostain tietystä sarjasta ja itse tehty. Tietenkään niin ei ole, jos säännöissä toisin mainitaan.
Monesti sanotaan että cosplay on kallis harrastus. Osittain se on totta, osittain taas ei. Aina voi joustaa ja käyttää luovuuttaan. Esimerksi voi muokata jostain omasta vanhasta taikka uudesta vaatteestaan sopivanlaisen.
Itse ensimmäisen cossini sain kasaan noin 40-50€.
Ihmiset suhtautuvat jokainen cosplayhyn hieman eri tavalla ja myös risuihin kuin ruusuihin on osattava varautua. Tässä tarkoitan ihmisiä jotka eivät tiedä cosplayta taikka liioin animesta/mangasta. Esimerkiksi oma pappani hieman kritisoi asuijani, mutta en välittänyt moisesta. Vaikka joku ei pitäisi puvustasi, se ei tarkoita että sinä et pitäisi siitä, eikä myöskään sitä että et voisi pukea pukuasi johonkin coniin.
Huh, toivottavasti tuosta oli edes jotain apua ^^'' - Anonyymi
mä oon ite vasta alotteleva cosplay harrastaja ja suurin unelma ois päästä johonki cosplay tapahtumaan mutta äiti ei anna mennä joten :'D mutta ite oon iha kotona askarrellu muutamia cosseja mm. kauhupelistä fnaf Puppet..ja kyllä, sä saat pukeutuu joksikin omakeksimäksi hahmoks ainaki niide tietojen mukaa mitä mä oon kuullu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37635Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️35629- 69606
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43561- 43560
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112525Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19500Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172484Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62396- 52383
- 17372
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96353YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22348Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338