Onko kokemuksia/neuvoja seuraavanlaisesta tilanteesta;
Koira sairastui bakteeri-peräiseen mahatautiin ja ripuloi sekä oksensi muutaman vuorokauden. (1. päivänä oksensi ja ripuloi, 2. päivänä sama, 3. tilanne edelleen sama asianmukaisesta kotihoidosta huolimatta.)
Kun oksennuksen ja ripulin seassa tuli verta, menimme eläinlääkäriin.
Koira sai nesteytystä ja 7vrkn antibioottikuurin.
Nyt antibiootteja on syöty 2 vrk ja koira ei ole tuona aikana_ ulostanut enää kertaakaan_, vaikka ruoka on maistunut oikein hyvin (ell:n ohjeistuksen mukaan riisi-jauheliha-raejuusto sekoitusta pieninä annoksina n. 4 kertaa/vrk - raejuusto on nyt jätetty ruoasta pois).
Lukuisat ilmavaivat ja ulkoillessa 'kakka-paikan etsiminen'/kyykistely kielii ulostamisen tarpeesta, mutta mitään ei tule.
Koira on juonut paljon ja on muuten virkeä ja leikkisä.
Koiralla ummetusta mahataudin jälkeen!?
4
7091
Vastaukset
- Todennäköisesti....
...siellä on vain putki täyttymässä. Ihan samoin kuin meillä kaksijalkaisillakin, kovan vatsataudin / ripulin jälkeen saattaa mennä pari vuorokautta ennen kuin mitään tulee ulos.
Mutta jos ihan oikeasti on ummetusta niin kipi kapi apteekkiin ja sieltä Levolac -merkkistä lääkettä. Se soveltuu sekä ihmisille, että koirille. - minnamaarit85
Meidän koira sairasti vatsataudin syksyllä eli siis ripuloi ja oksenteli. Vatsataudin loputtua meni 5 päivää ennen kuin koira seuraavan kerran ulosti.
- seropi
Meillä koiralla alkoi ripuli 26.12. Pe - la syötettiin canikuria ja ma 31.12. soitettiin ell. Koira on juonut normaalisti eikä ole syönyt ennen kuin vasta ma iltana kun aloitettiin kolmen päivän promax-kuuri.. Nyt on annettu riisi-tonnikala-raejuustosekoitusta maanantaista lähtien eikä ole maanantaiaamun jälkeen tullut enää kakkaa.. Koira on keskikokonen sekarotuinen ja kakkaa normaalisti kerran tai kahdesti päivässä. Onko normaalia?
- mahapipi
Pohjukaissuolen limakalvo
https://helda.helsinki.fi/handle/1975/1030
Intake of black-vinegar-mash-garlic enhances salivary release of secretory IgA: A randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel-group study.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1063985
- 763341
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?643002Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?233001- 622772
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m332632Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk192490Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.812363Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim372241- 322211