Teinien ja nuorten vanhemmat

Heräilkääs vanhemmat

Menkää joskus salaa iltamyöhällä katsomaan torille ja kirkkopuistoon lapsienne viikonlopunviettoa perjantai-iltaisin ja öisin.
Ettekö välitä missä lapsenne on, vai uskotteko heidän siellä selvinpäin näyteikkunoita katselevan tai kiltisti istuvan mäkkärissä?
Menikö antamanne rahat varmasti hampurilaisbaariin ja limuun?
Vai hakiko joku lapsillenne väkevämpää juomaa.
Jonkun on pakko hakea, sillä niin paljon alaikäisiä sekoilee umpikännissä perjantai-iltasin kaupungilla.Ja mistä muualta rahat alkoholiin, kuin juurikin vanhemmilta.
Ei ole ihme jos teinitytötkin on vaarassa, kun siellä oksentelevat ja pullosta vetävän raakaa viinaa kuin vanhat äijät konsanaan.
Vanhemmat, ymmärtäkää, he ovat vielä lapsia!
Älkää päästäkö heitä öiseen kaupunkiin juopottelemaan, pitäkää kuri ja rajat.
Se on oikeaa rakkautta.
He ehtivät kyllä 18 täytettyään juhlia ja sekoilla vielä ihan tarpeeksi.
Tuo nykyinen viikonlopunviettotyyli nuorisolla on kauheaa katseltavaa.
Ei voi muuta ajatella, kuin missä ovat vanhemmat ja tietävätkö missä heidän lapsensa ovat?Välittävätkö?

6

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolestunut ateisti
    • Alkoton68

      Minkäs teet jos koti-olot on niin perseestä että pakko olla mahollisimman myöhään ulkona etc. Ja vanhemmat tollasia kyyliä et pakko välillä nollata oikein huolella... TEILTÄ VANHEMMILTA OTETTU MALLI??? Menkää te vetää perjantaikossunne muualle ni kakarat voi olla kotona.

    • Prikaatin morsian

      Tuosta edellisen kirjoittajan kommentista päästiinkin asian ytimeen eli varsinaiseen ongelmaan eli miksi Parolassa ei ole alkon myymälää vaikka tilastojen mukaan hattulan kunnan alueella asuu hämeenläänin kunnista toiseksi eniten ihmisiä jotka luetaan jo alkoholin suurkuluttajiksi muistaakseni forssa on tilastojen kärjessä .Haastateltavien mukaan n 37% heistä käyttävät väkevää alkoholi juomaa myös arkipäivisin ja ilmeisesti joku ehkä työ aikanakin .

    • asiaaseurannut

      Viekää asia ministeriöön. Laki joka kieltää julkijuopottelun. Alkoholin tuomisen ja nauttimisen TAAJAMA-ALUEELLE TÄYSKIELTO nuorille ja muillekkin.
      SE ON SITÄ RAKKAUTTA! KUN HOMMALLE LAITETAAN PISTE. JOKU EDES VÄLITTÄÄ!
      Aikuiset kun katsoo asiat sormien läpi.
      Koska niin paljon alaikäisiä sekoilee umpikännissä perjantai-iltasin kaupungilla ja kuseksii ihan siinä torilla.

    • osmoskosmos22

      no keksikää sitten parempaa tekemistä. telkasta tulee paskoja elokuvia uusintoina jatkuvasti. tässä kylässä ei voi harrastaa mitään kun kaikki on niin helvetin kallista. tai antakaa jokin esimerkki minne alaikäiset voivat mennä viikonloppu iltoja viettämään kun ei enään ole mitään nuoriotiloja auki missä voi pelailla ym. nähdä kavereita. yksinkertaisesti ei ole vaihtoehtoja kun mennä torille ja vetää nuppi sekasin.

    • roskasakkia kaikki

      Se kaupungilla notkuva ihmiskuona on Ö-luokan vanhempien äpäröitä joilla ei ole mitään tulevaisuutta eikä toivoa, koska ainut mikä kiinnostaa on se että pää on sekaisin - nyt, ja aina tulevaisuudessa. Työkelpoisuutta tämä roskapaskasakki ei koskaan tule saavuttamaan, pissikset kelpaa isona lähinnä antamaan vanhoille äijille takapuolta. Poliisien tulisi ajoissa resursoida joukkoja antamaan näille notkuville alkoholistinisti-luuseriäpäröille kunnollinen kurinpalautus mielellään vesitykin ja kovan nokialaisen nuoriso-ohjaajan kanssa ja ohjata koko konkkaronkka pakkotyöleireille opettelemaan yhteiskunnan perussääntöjä ja käyttäytymisnormeja.

      Tietysti joukossa on myös fiksusti käyttäytyviä aikuisia jotka käyvät illanvietossa, ja hekin varmasti kiittäisivät kun tämä saasta saataisiin siivottua pois kaduilta pois näköpiiristä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3198
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1249
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      865
    Aihe