Siinä sitä on suojatyöpaikkalaisen ylinopeuden määritelmä..
Yöllä ajoin kaksikaistaisella tiellä ja jono alkoi hiljentamaan ,itsellä mitään tervetta ajaa alinopeutta joten vasenkaista käytöön ja ohittamaan.
Toki näin poliiseja hyppivän pitkin tietä mutta mitä vittua se minulle kuuluu jos siellä hypitään.
Kohtahan siellä punaisen peräpuikon kanssa poliisi hyppii tiellä ja viittoo ilmeisesti pysähtymään ,kai se punaiset puikoin heiluttaminen sitä tarkoittaa..
No ripeä jarrutus ja eikö noheva polisii ala sanomaan ajoit silmämääräisesti ylinopeutta ..täh ? kysyin eikös tässä ole 50:n alue ?
On joo..vastasin että sitten ei ollut ylinopeutta ...
Ajoit muita nopeammin...täh mitä se minulle kuuluu jos nippu muita ajaa hiljempaa ja ajan sitten oikeaa tilannenopeutta..
Hiljasta oli joo..no puhalletaanpa sitten.
Näin helposti saa oman ammattitaitonsa näytettyä palkanmaksajalille mutta näin kai se on aina ollut ja tulee olemaan suojatyöpaikassa...
Siksi olenkin monesti miettinyt miksi kukaan poliisi ei ole PAM:ssa koska sitä palvelualan ammattitaitoa ei löydy...
Yöllä ajoin kaksikaistaisella tiellä ja jono alkoi hiljentamaan ,itsellä mitään tervetta ajaa alinopeutta joten vasenkaista käytöön ja ohittamaan.
Toki näin poliiseja hyppivän pitkin tietä mutta mitä vittua se minulle kuuluu jos siellä hypitään.
Kohtahan siellä punaisen peräpuikon kanssa poliisi hyppii tiellä ja viittoo ilmeisesti pysähtymään ,kai se punaiset puikoin heiluttaminen sitä tarkoittaa..
No ripeä jarrutus ja eikö noheva polisii ala sanomaan ajoit silmämääräisesti ylinopeutta ..täh ? kysyin eikös tässä ole 50:n alue ?
On joo..vastasin että sitten ei ollut ylinopeutta ...
Ajoit muita nopeammin...täh mitä se minulle kuuluu jos nippu muita ajaa hiljempaa ja ajan sitten oikeaa tilannenopeutta..
Hiljasta oli joo..no puhalletaanpa sitten.
Näin helposti saa oman ammattitaitonsa näytettyä palkanmaksajalille mutta näin kai se on aina ollut ja tulee olemaan suojatyöpaikassa...
Siksi olenkin monesti miettinyt miksi kukaan poliisi ei ole PAM:ssa koska sitä palvelualan ammattitaitoa ei löydy...
Vastaukset 14
Vanhimmat
Turhaan täällä meuhkaat, Suomessa on oikeusistuimet, jotka tällaisia juttuja ratkovat ja vielä verorahoillasi.
Eipä tälläiset edes etene edes lapunkirjoittamiseen asti mutta pitäisikö tehdä kantelu poliisin toiminnasta..eihän se veljeily yhteiskunnassa mitään vaikuta mutta työllistää todella hienosti..kantelusta valittaminen taas työllistää lisää suojatyöpaikalaisia..
Mutta sinun mielestäsi pitäisi olla hiljaa kaikesta mitä poliisi tekee tai sanoo eli pelkään kekkosen aikasta menoa että joku saattaa tulla ovelle ja viedä piiloon ja vetäisevät vielä hanuriin...sellaista se on se salapoliisin pelko..
Häh !
Kantelu menestyy vasta, jos kantelija pystyy osoittamaan sen, että poliisi on toiminut lain vastaisesti.
Kun aikoinaan ap. oikeuskansleri Jukka Pasanen jäi eläkkeelle, niin hänelle tehtiin 18.000 kantelua, joista Pasanen määräsi nostettavaksi yhden (1) syytteen. Tätä yhtä tapausta lukuunottamatta muilla 17.999 kantelijalla isopyörä heitti pahasti.
Vankkurit kulkee, vaikka koirat perässä räksyttävät.
Tässäpä se veljeily ja villallapainamis asia tulikin hyvin esiin..
Kantelun tarkoitus ei ole tässä veljeily ja villallapainamis yhteiskunnassa se että asian saa läpitte kun tuostakin 18000 määrästä yksi meni läpitte..
Itse olen huomannut miten poliisita tehty kantelu aloittaa massiiviset tukitoimet ja osa jopa tukee polisiia vaikka ei olisi ollut edes paikalla..kannattaa aina tukea suojatyöpaikkalaista ettei mene omatkin suojatyöpaikat alta..
17999 määrästä voi vain sanoa ettei pyörä ole heittänyt kellään vaan on saatu painettua villasella aika pahasti..
Mutta muistakaa että pyydätte kopion sisään leimatusta kantelusta kun osa saattaa hävitä jo siinä vaiheessa...itselle meinasi käydä niin mutta kun mainitsin että mulla on kopio nimet alla niin muuttuipa kyrvän ääni kellossa kummasti..
juuri kun kerkesi kysymään oletko edes jättänyt niin vastaus oli kun tiedän teidän systeemin että hävitetään poliisista tehty kantelu helpolla niin osasin ottaa kopion ja laitoksen leimalla...voi pippeli että otti poliisia kuupasta kun jäi kiinni ja joku tiesi systeemin miten homma hoidetaan..
Mutta kuten jossain vaiheessa huomasti oikeuskansleri ei olekkaan poliisi josta tämänkin jutun alussa oli puhe eli hyvä vetää sellaisia kantele juttuha jotka ei kuulu edes liity koko asiaan..
Olisit voinut ottaa vaikka esimerkiksi kaupankassasta thedyn valituksen mutta eihän poliisin älyllä näitä hommia osata erotella..vai mitä ?
Nyt taitaa olla yksinkertaisuutta siellä päin kun se kantelu on juuri se mitä voi tehdä siitä poliisista kun on toiminut väärin ja ensimmäinen on se joka sen käsittelee juuri se esimies..jos liikaa niin juttu annettaan muun paikkakunnan tehtäväksi.
Jos taas tiedä tehneen rikoksen niin silloin tehdään tutkintapyyntö tai suoraan rikosilmoitus..
Kun tietää miten toimitaan ja millä yhteiskunnanrattaat saadaan rullaamaan niin siinäpä tulikin pari vinkkiä.
Aina kannattaa valittaa ja kannella millä saadaan työllistettyä ja vastinetta verorahoille ,edellämainittu on juuri sitä rahoille vastine juttuja..
hyvä niin! sinun kirjoittamia roskaviestejä ei kukaan kaipaa, paitsi tietysti sinä itket niiden perään:)
palstalla on hyvä sheriffi joka poistaa asiattomat viestit !
Häh !
Miten vastaus johonkin kirjoitukseen voi olla asiaton. Vai onko niin, että kirjoitus mihin vastataan ei ole koskaa asiaton, mutta vastaus aina on asiaton roskaviesti.
Tuosta palstan sheriffistä nyt voi olla toistakin mieltä, aika puolueelliselta tyypiltä vaikuttaa.
Juuri näin!
Poliisin asiakaskin on mielestään aina oikeassa ja joutuu " täysin syyttömänä" putkaan.
Niin se on täälläkin… vain täysin "asialliset" ja "sääntöjen mukaiset viestit" poistetaan:)
Vain asiattomat jäävät:-) Eikö tämä ole sinulle tuttua ?
oletko ikinä lukenut suomi24 keskustelupalstan sääntöjä ?
jos olet, lue uudestaan, ja vielä uudestaan, niin kauan että sinullekin selviää miksi viestisi poistetaan. siellä se syy on...tekisi mieli kertoa, mutta et oppisi mitään.
lukeminen kannattaa aina, se opettaa asioita, myös yksinkertaisille ja tyhmille ihmisille kuten sinä:)
normaali ihminen kyllä tajuaa sen kertalukemisella, tajusitko sinä? vai löysitkö koko sääntöjä....
annetaan vihje TYHMILLE:http://www.suomi24.fi/opastus/
hups... olipas vaikea paikka, sitä kun ei missään kerrota:)
ai mutta taas monta eri paikkaa...no taas älykkyystesti. selviätkö eteenpäin->
Moottoripyöräpoliisi anto mulle rikesakon silmämääräinen ylinopeus.
Sää tykkäät varmaan niistä gay mallisista nahka-asuista mitä mp poliisi käyttää.
Muutaman kerran nähnyt Setan tansseihin menossa olevia village people tyyppisiä gay:tä vastaavissa vetimissä
Juujuu, "Muutaman kerran nähnyt muiden menevän Setan tansseissa". Toi on niin moneen kertaan kuultu. Taisit itse olla se nahka-asupoliisi niisä Setan tansseissa. Vai olitko inkkari / palomies?
:)
Olet siis sitä mieltä, että jos tiellä hyppii ihmisiä, ja kaikki muut hidastavat niin se ei ole sinulle mikään syy hidastaa?
Vaikka kortilla ei ajetakaan, kannattaa se autokoulu silti joskus käydä, kyllä siellä oppii ihan hyviä asioita liikenteeseen.