Berliiniläinen sähköasennusliike myy nettikaupassaan laatupaneelia halvalla.
Sulfurcell(Sollecture) paneelit toimii hyvin pilvisellä säällä ja heikosssa/epäsuorassa valaistuksessa. Plussaa on myös korkea jännite. Myös paneelien tuotto putoaa vähemmän paneelien lämmitessä suorassa auringonvalossa. Piipohjaisissa tuotto putoaa jyrkästi kuumassa!
Huonoa on painavuus/teho pinta-alaan nähden.
Asennusvaikeuksia "lasilevy"
Rahditus! Kannattaa ostaa tehdaspakkauksessa trukkilavoittain.
Vaatii MPPT säätimen
http://www.elektroburmeister.de/onlineshop_elektro_burmeister/Photovoltaik-Fotovoltaik-Solar/Module-Solar-Solarmodule-Duennschicht-Poly-Hybrid-Mono/Duennschicht-Kaneka-Sanyo--Zellen-Modul-Solarmodul/Soltecture/
AURINKOPANEELI HALVALLA! HINTA vain 52.62€!!! 60WATTIA!
6
1779
Vastaukset 6
- Markkinat
Veikkaampa, että aurinkosähköjärjestelmät alkavat yleistyä!
Suomessa tarvitaan edullista aurinkosähköä!
Nyt alkaa ostajan markkinat joissa kuluttaja hyötyy.
Saksassa on suuria odotuksia aloittaa markkinointi Suomeen ja tehdä yhteistyötä alalla toimivien yritysten kanssa. - jaa vai niin....
Mulla on ollu aurinkosähköt mökillä 1991 alkaen. Ensin oli auton akku, sitte 110amp, ja nyt on 130amp, eli kolmas akku menossa. Paneeli 55w ja yksi 50w lisätty, ja säädin vaihdettu mppt malliin ja paneelit sarjassa. Nyt lataa vaikka aurinko pilvessä ja pientä tihkusadetta.
- Markkinat
MPPT- on ehdoton!
Paneelien sarjaankytkennässä on huomioitava, että virta-anto on sidottu heikoimpaan paneeliin, Modulien kennot tai modulit oltava virta-arvoiltaan identtisiä. Eli erijänniteisiä ja tehoisia voidaan sarjoittaa, kun virrat täsmää.
Auton akku kestää korkeintaan 20% purkusyvyyttä jos elinikäodotteen halutaan pysyvän tyydyttävänä. Akkujen sulfatoituminen on vähäistä alhaisissa käyttölämpötiloissa(akut ulkona) Tyypillinen kesämökkikäyttö.
Eräällä Leppävirtalaisella mökkiläisellä toimii kaksi rinnankytkettyä vanhaa autonakkua(Pakkasakku) . Paneelina Solarex VLX53 perässä STECA-säädin. Akut toimineet moitteetta lähes 15 Vuotta. - Markkinat
Tämä käynnistysakkujärjestelmä on äärimmäinen esimerkki kestävyydestä. On tapauksia, että käynnistyakku on kestänyt alle kaksi vuotta. Käynnistysakku voi kestää hyvin pitkään jos sitä ei pureta alle 20% kapasiteetista. Jos järjestelmässä on kaksi tavallista 60Ah auton akkua rinnan=120Ah josta voidaan käyttää vain 24Ah jos akkujen halutaan kestävän.
Huomataan, että käynnistysakku ei ole edullisin ratkaisu. - Markkinat
Jaa vai niin. nimimerkin akusto on kestänyt keskiarvona vähn alle 7 vuotta per akku, mikä on hyvä arvo. Akustokustannus tulee olemaan suurin kulutekijä aurinkopaneelijärjestelmissä.
- jone.
Kaveri oli tilannut viisi panelia. kuljetus oli 35egee kappale berliinistä turkuun. kuuskyt wattinen tulee maksamaa alle satkun mikä on tosi halpa paneli .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371433- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69916- 68723
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56713Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi231655- 37599
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33551- 39527
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7521