Luin http://kaupunkilaispoika.wordpress.com/ artikkelin. Mitä te olette mieltä siitä, että Kuopiolaiset ei muka käytä kypärää?
Vaikeeta uskoa. Kyllä monilla on.
Vaikeeta uskoa. Kyllä monilla on.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä minusta Kuopiossa näkyy aika paljon pyöräilijöitä kypärä päässä. Itsekkin käytän kypärää ja aina laitan päähäni sen kun lähden pyöräilemään.
Kypärään on aika monenlaista suhtautumista, yleisin varmaan se, että "minä ajan niin varovasti ja hiljaa, ettei mitään satu". Älyttömin kommentti mitä olen kypärää käyttämättömiltä kuullut, on se, että "tuo luulee itsestään liikoja kun luulee että on jotain arvokasta pään sisällä".
Itse pidän kypärää, vaikka en kyllä kovin mielelläni siitäkään huolimatta pyörällä menisi ehdoin tahdoin kaatumaan. Kyllä siinä jalat ja kädetkin kärsivät, jos tuolla nurin menee.
Kyllä Kuopiossa käytetään kypärää huomattavasti paljon enemmän kuin paikkakunnilla, joissa olen aiemmin asunut. Muuttaessani tänne pohdin syytä tähän, ja rannikolla aiemmin asuneena päädyin mäkiseen maastoon. Alamäessä vauhti kiihtyy helposti ja jo pelkästään kaatuessa ilman törmäyksiä voi tulla todella pahaa jälkeä. Hatun nosto kuopiolaisille! :)