Kertokaa nyt ihmeessä joku, mitä ruokaa rouskuista voi laittaa! Sienipiirakka kyllä maistuu, ja saahan niitä jauhelihankin sekaan piilotettua. Mutta mutta...
Lapsena syötiin vain äidin laittamaa valkokastiketta, johon ryöpätyt rouskut oli paloiteltu, ja oli niin hyvää niin hyvää.
Nykyään ei voi tehdä sitäkään, kun mies ei suostu syömään valkokastiketta. Ja ryöpätyt/pakastetut rouskut pitää ruskistaa!!! Kertokaa toki, jos joku muukin paistaa ryöpättyjä rouskuja!
Smetana-sipulisalaatitkaan eivtä kelpaa. Että neuvoja kaipaisin.
Mitä ruokaa rouskuista?
1
1027
Vastaukset
- ozokka
Netissä näin jollain kokkikolmosen sivuilla sienikukon. Eli kuten kalakukko, mutta sienistä. Siinä voisivat olla hyviä! Tarkkaa ohjetta kokki kolmosen sivuilla en nähnyt, joutuu perusasiat katsomaan toisesta ohjeesta.
http://www.kokkikolmonen.com/tuotteet.html?id=6/441
Voisiko pienistä tehdä etikkasäilykettä? Ainakin pienistä kangasrouskuista voi tehdä nappirouskuja. Ei varmaan vihertyvistä sienistä tule nättejä, tiedä sitten, olen aloitteleva sienestäjä ja kurja kokki. Huomasin muuten, että rouskujen kanssa sinappi maistuu hyvältä. Itse vain ryöppään ja paistan. Tykkään enemmän sienistä, jotka eivät vaadi ryöppäystä ja niistä teen aina muhennosta tai risottoa (ainoa sieniruoka, jonka osaan hyvin).
Sienikirjassa on mm. seuraavia ruokalajeja rouskuista: karvarouskutahnaa vohveleiden kanssa, syysmureke karvarouskuista, keitto leppärouskuista, leppärouskurieskaset, haaparousku-maksalaatikko, haaparouskurullat, kangasrouskulimppu... Osta tai lainaa sieniruokakirja, vaihtoehtoja sieniruokiin löytyy! Ja taitava soveltaa itse!
Olen syönyt taivaallisen ihanaa kookosmaitoon tehtyä sienikeittoa. Muistaakseni siihen tuli herkkusieniä, mutta voihan kokeilla muillakin. Sipulisilppurilla sienet pienimällä on parempi. Jos sauvasekoittimella valmiina hienontaa, menee sekaan ilmaa ja ei ole niin hyvää. Onko sitten liikaa valkokastikkeen kaltaista? Ohjetta en valitettavasti onnistunut nyt löytämään. Muistaakseni kookosmaitoa vain keitettiin ja siihen lisättiin esikäsitellyt silputut sienet ja sipuli ja mausteet.
Maukasta sieniateriaa! Vaihtelu tekee hyvää, muuten sieniin kyllästyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533470Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842996Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva672469Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442369Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?552284Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152245Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172237Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512159Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville321642Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121636