Ääni käheänä, olisko apuja?

Tytteliini_1_1_1

(Teksti sisältää tuotesijoittelua) (Voit lukea vain yhteenvedot päivästä)
Alotan nyt siis siitä, että millonka mä tän taudin sain.
Perjantaiaamu -> Kurkku karhea kuin hiekkapaperi. Nousen sängystä aamupalaa tekemään. Laitan muumimukiin maitoa, ja kaakaojauhetta, ja minuutiksi mikroon. Samalla leivät paahtimeen. Nämä ruoat tuntui ainakin ennen syömistä todella "raapivilta", jolla sais tän "mulla-on-hiekkapaperia-kurkussa"-tunteen pois. No, ei sitten mitään, ku kouluun siitä vaan. Otan varmuuden vuoksi mukaan kurkkupastilleja. Napsin päivänavauksessakin niitä kaksi kerralla, vähänhän se auttoi. Sitten tuli järkky väsymys, ja käväisin opellekkin ilmoittamassa, että kotia päin tässä pitäs sitte kohta lähtee, ku tämmönen ja tommonen "kiikun-kaakun"-olo. No, antoi luvan, mutta SILTI sinnittelin sitten päivän loppuun. Ilouutinen sinä päivänä oli sitten, että päästäisiin klo 12 opettajien kokouksen takia. Sitten iltapäivällä apteekkiin frendin kanssa, ja siellä sanottiin, että: "Joo, tämä on sitten viimeinen paketti.". Kyseessä oli "Coolix"-kurkkupastillit. (Muuten toimi!)

Nyt siis yhteenveto pejantaiaamusta: Kurkku karhea, väsymys. Eikä millään meinää lähtee poies. Kuumetta illalla.

Lauantaiaamu -> Sitten siitä yöllä herätään kolomeen kertaan niistämään, ja pesemään naamaa ja hampaita tän ällöttävän "bakteeripinnoitteen" takia. Nenäsumutetta tuli eilenkin laitettua 3 kertaa illalla, jotenka sitä alkoi sitten vähän miettimähän, että voiko sitä laittaa. Kyselyiden jälkeen laitoin, ja jatkoin unia. Herään kello kymmenen, kurkku samanlaasena, ja vilu. (Eilen illalla siis oli 37.3 kuumetta). Koko päivä vessapaperirulla jokapaikkaan mennessä mukana. (Olin tosin kotona) Sitten tuotiin potilaalle 150 kappaletta nenäliinoja. 1/4 osa menny paketista. Eli noin 37 kappaletta. No eipä muuta kun sitten vällyjen väliin tutulle.

Yhteenveto päivästä: Kurkku karhea, KAAMEA vihreä räkätulva, ja kuumetta.

Nyt sitten päästään tähän päivään -> Parempi olo mitä kahtena edellisenä, mutta silti räkätulvaa vielä enemmän, mutta valakosta. Ja 2/4 osaa nenäliinoista menny. Vaan meinaa ääni lähteä, muttei kuumetta. Tässä sitten mietiskellään, että pitäsköhän aamulla ampasta kouluun, vaikka ääni meinaa lähteä, 7-tuntinen päivä (8-15) ja toiselle koululle meno (noin 2 km)? Vaiko jäisinkö sittenki kottii lepäilemään, ja ääntä säästelemään. Mamma sanoi, että oman tunnon mukaan. Ehämmää tierä onko mulla ääni vielä heti aamulla lähteny, ku en oo puhua pukahtanukaa.

VASTAUKSIA, KIITOS!

0

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        135
        4519
      2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        76
        3765
      3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

        Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
        Maailman menoa
        71
        2419
      4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
        Maailman menoa
        224
        1857
      5. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        118
        1727
      6. Venäläiset varkaudessa

        Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
        Varkaus
        247
        1156
      7. Lupajaoston esityslista

        Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
        Pyhäjärvi
        49
        805
      8. Haluaisitko kaivattusi

        kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
        Ikävä
        62
        756
      9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

        Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
        Euroviisut
        20
        746
      10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

        Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
        Sinun unelmalomasi
        6
        725
      Aihe