Ääni käheänä, olisko apuja?

Tytteliini_1_1_1

(Teksti sisältää tuotesijoittelua) (Voit lukea vain yhteenvedot päivästä)
Alotan nyt siis siitä, että millonka mä tän taudin sain.
Perjantaiaamu -> Kurkku karhea kuin hiekkapaperi. Nousen sängystä aamupalaa tekemään. Laitan muumimukiin maitoa, ja kaakaojauhetta, ja minuutiksi mikroon. Samalla leivät paahtimeen. Nämä ruoat tuntui ainakin ennen syömistä todella "raapivilta", jolla sais tän "mulla-on-hiekkapaperia-kurkussa"-tunteen pois. No, ei sitten mitään, ku kouluun siitä vaan. Otan varmuuden vuoksi mukaan kurkkupastilleja. Napsin päivänavauksessakin niitä kaksi kerralla, vähänhän se auttoi. Sitten tuli järkky väsymys, ja käväisin opellekkin ilmoittamassa, että kotia päin tässä pitäs sitte kohta lähtee, ku tämmönen ja tommonen "kiikun-kaakun"-olo. No, antoi luvan, mutta SILTI sinnittelin sitten päivän loppuun. Ilouutinen sinä päivänä oli sitten, että päästäisiin klo 12 opettajien kokouksen takia. Sitten iltapäivällä apteekkiin frendin kanssa, ja siellä sanottiin, että: "Joo, tämä on sitten viimeinen paketti.". Kyseessä oli "Coolix"-kurkkupastillit. (Muuten toimi!)

Nyt siis yhteenveto pejantaiaamusta: Kurkku karhea, väsymys. Eikä millään meinää lähtee poies. Kuumetta illalla.

Lauantaiaamu -> Sitten siitä yöllä herätään kolomeen kertaan niistämään, ja pesemään naamaa ja hampaita tän ällöttävän "bakteeripinnoitteen" takia. Nenäsumutetta tuli eilenkin laitettua 3 kertaa illalla, jotenka sitä alkoi sitten vähän miettimähän, että voiko sitä laittaa. Kyselyiden jälkeen laitoin, ja jatkoin unia. Herään kello kymmenen, kurkku samanlaasena, ja vilu. (Eilen illalla siis oli 37.3 kuumetta). Koko päivä vessapaperirulla jokapaikkaan mennessä mukana. (Olin tosin kotona) Sitten tuotiin potilaalle 150 kappaletta nenäliinoja. 1/4 osa menny paketista. Eli noin 37 kappaletta. No eipä muuta kun sitten vällyjen väliin tutulle.

Yhteenveto päivästä: Kurkku karhea, KAAMEA vihreä räkätulva, ja kuumetta.

Nyt sitten päästään tähän päivään -> Parempi olo mitä kahtena edellisenä, mutta silti räkätulvaa vielä enemmän, mutta valakosta. Ja 2/4 osaa nenäliinoista menny. Vaan meinaa ääni lähteä, muttei kuumetta. Tässä sitten mietiskellään, että pitäsköhän aamulla ampasta kouluun, vaikka ääni meinaa lähteä, 7-tuntinen päivä (8-15) ja toiselle koululle meno (noin 2 km)? Vaiko jäisinkö sittenki kottii lepäilemään, ja ääntä säästelemään. Mamma sanoi, että oman tunnon mukaan. Ehämmää tierä onko mulla ääni vielä heti aamulla lähteny, ku en oo puhua pukahtanukaa.

VASTAUKSIA, KIITOS!

0

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        294
        4791
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        135
        3076
      3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

        Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
        Maailman menoa
        52
        2983
      4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        28
        1551
      5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        227
        1242
      6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1199
      7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

        Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
        Maailman menoa
        7
        1016
      8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

        Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
        Ikävä
        78
        991
      9. Paskalaista valokuitulakiin

        Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
        Maailman menoa
        52
        989
      10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        981
      Aihe