Isojen ikkunoiden asennus

Mielenkiinnolla odot

Mitenkähän nykypäivänä asennetaan noita ikkunoita, joissa pelkkä lasitus painaa sen 200kg, jos vielä lähtökohtana on se, että ikkunoita sijaitsee paikoissa minne ei paljoa hiabilla ajella, eli siis ilman teloja ei mitään asiaa ikkunan kovin lähelle.

Ikkunat on siis ostettu asennettuna nostokuluineen, joten ihan vaan mielenkiinnosta kyselen. Tuleeko sinne siis tuommoisella 30 metrisellä teleskoopilla varustettu 50 tonninen nosturi ja siihen joku imukuppiviritys vai miten? Vai kantaako 8 miestä imukupeilla.

4

2008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ök nm öknm gb

      Oletan, nosturi. Sittenpähän näet.

    • Asentanut

      Asennus ei yleensä rakennusvaiheessa ole ongelma. Yleensä käytetään imukuppitarrainta ja tarvittaessa nosturia, joka yltää asennuskohteeseen vaikka talon yli.

      Suurempi murhe on useinkin jos tälläinen iso lasi tattuu rikkoontumaan kun piha ja rakennus on valmis. Taas tarvitaan isoa nosturia ja sen käyttäminen pihassa yhden lasin takia ei ole halpaa.

    • en nosta

      Ottakaa huomioon että 50 tonninen nosturi pääsee nostoetäisyydelle.Ei se savimaassa onnistu.
      Vaikka asennus kuuluu urakkahintaan pitää tilaajan varmistaa että nosturiauto pääsee nostoetäisyydelle.

    • Pitsin nypläys

      Jos halu, mielikuvitus ja ammattitaito puuttuu, kannattaisi vaihtaa alaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      38
      2945
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2824
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      120
      2288
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1422
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1326
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1246
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1063
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      969
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      912
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      792
    Aihe