Erkki Sinkko tekee rahaa....

1) Hajauta ainakin 10 yhtiöön
"Ei kuitenkaan ole mitään mieltä omistaa vain yhden tai kahden yhtiön osakkeita. Kymmenellä yhtiöllä saa jo hyvän hajautuksen."

http://www.talousvinkit.com/erkki-sinkon-sijoitusvinkit/

lisää...
51037
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sen verran tuota voisi täydentää, että Sinkko on miljonääri. Sellaisesta omaisuudesta riittää hajautettavaksi..

Aloittelevan sijoittajan ei kuitenkaan kannata silputa ensimmäistä tonniaan kymmeneen eri yhtiöön satasen erissä. Pidetään tässäkin järki mukana. Hajautus tulee itsestään ja ilman turhia kustannuksia sitä mukaa kuin salkkua kasvatellaan.

Äänestä

nurnetissä pääsee 3 euron kuluilla ja kun 400-500 panee kerralla ei kulu oo paha

siitä ostellee 2-5 erissä pitkin syksyy ja talvee.. no vajaa 10 on hyvä määrä. tällöin ei tarvii sitä kymppitonnii olla taskussa vielä.

Äänestä

Nordnetin kaupankäyntikulut pysyvät siinä 3eur/kauppa vain hetken. Jos et tee kauppaa aktiivisesti, on kaupankäyntikulu 9eur/kauppa.
Itse suosittelen vähintään 500eur/osakepositio ostosta, ettei kuluista tule liian suurta osuutta.

Äänestä

Asiaan vaikutta myös lähtökohta ja tavoitteet. Onko tavoite, säilyttää, turvata, kasvattaa maltillisella kurssinnousulla ja saada osingoilla tuottamaan jo merkittävä pääoma vai onko tavoitteena kohtuullisen suurella riskillä saada vahvaa voittoa, tulosta ja kasvatta pääomaa.

Liikka hajauttamienkaan ei ole milekästä, sillä muutoin voi olla jo mielekkäämpää sijoittaa indeksiosuuksiin. Toisaalta liika hajoittaminen tekee tilanteen hallinnasta, yrityksien seurannasta melkoisen työlästä ja syö potentialia voittoa, eli tullaan siihen ikuisuuskysymykseen, että onko mahdollista suorilla sijoituksilla voittaa indeksi pitkässä juoksussa.

Black Horse. Itse sijoitan vastavirtaan hyvin suppealla hajautuksella ( kahdesta neljään yritystä ) ja merkittävällä panoksetuksella omiin resursseihini nähden koettaen löytää ongelma- käänneyrityksiä joiden saneeraus alkaa arvioni mukaan olla jo hyvällä mallilla ja joiden selviytymisestä olen rittävän vakuuttunut. Nähin osakesijoitus ja lisäksi maltillisella osuudella pitkiä call warrantteja vaiheessa jossa arvioin loppusuoran alkaneen.

Itse en omaa pääomaa ja tietotaitoa valikoidakseni, seuloakseni ja ostaakseni kokonaisia konkurssikypsiä yrityksiä laittaakseni ne kuntoon ja myydäkseni edelleen, siksi edellä mainittu lähestymistapa vastaavalla perusajatuksella.

Näden sijoituksien yllätyksiä varten sijoitan rinnalla "pankkitilille" eli yhteen tai kahteen "tylsään" ja vakaaseen potentialisesti maltillisen kurssikehitksen omaavaan osingonmaksajaan joitka tarjoavat tarvittaessa puskuria ja pääomaa "haasteyrityksien" eri tilanteisiin vastattavaksi.

Tällaiset saneerausyritykset omaavat todella suuren kurssinnousupotentiaalin vaiheessa jossa yrityksen talousrakenne, tilauskirja ja tulos on jälleen saatu raiteillen ja terveeksi ja jolloin myös instituutionaalit palaavat niihin massiivisesti.

Yksi ongelma niissä on jäädä kiinni pidemmäksi aikaa kuin on arvioinut ja aina voi tulla se vielä viimeinen takapakki joka edelleen hidastaa yrityksen normalisoitumista ja positiivistä tuloskierrettä. On myös varauduttava invesrtoimaan mahdollisiin osakeanteihin ko. yrityksien talouden korjaamiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkare kirjoitti:

1) Hajauta ainakin 10 yhtiöön
"Ei kuitenkaan ole mitään mieltä omistaa vain yhden tai kahden yhtiön osakkeita. Kymmenellä yhtiöllä saa jo hyvän hajautuksen."

http://www.talousvinkit.com/erkki-sinkon-sijoitusvinkit/

lisää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu