1) Hajauta ainakin 10 yhtiöön
"Ei kuitenkaan ole mitään mieltä omistaa vain yhden tai kahden yhtiön osakkeita. Kymmenellä yhtiöllä saa jo hyvän hajautuksen."
http://www.talousvinkit.com/erkki-sinkon-sijoitusvinkit/
lisää...
Erkki Sinkko tekee rahaa....
5
968
Vastaukset
- Vakuusvaje
Sen verran tuota voisi täydentää, että Sinkko on miljonääri. Sellaisesta omaisuudesta riittää hajautettavaksi..
Aloittelevan sijoittajan ei kuitenkaan kannata silputa ensimmäistä tonniaan kymmeneen eri yhtiöön satasen erissä. Pidetään tässäkin järki mukana. Hajautus tulee itsestään ja ilman turhia kustannuksia sitä mukaa kuin salkkua kasvatellaan. - suositus
kokeile osan siihen
https://uinvest.com.ua/?amigosid=140 - t22tg
nurnetissä pääsee 3 euron kuluilla ja kun 400-500 panee kerralla ei kulu oo paha
siitä ostellee 2-5 erissä pitkin syksyy ja talvee.. no vajaa 10 on hyvä määrä. tällöin ei tarvii sitä kymppitonnii olla taskussa vielä. - meizi83
Nordnetin kaupankäyntikulut pysyvät siinä 3eur/kauppa vain hetken. Jos et tee kauppaa aktiivisesti, on kaupankäyntikulu 9eur/kauppa.
Itse suosittelen vähintään 500eur/osakepositio ostosta, ettei kuluista tule liian suurta osuutta. - - $ ->
Asiaan vaikutta myös lähtökohta ja tavoitteet. Onko tavoite, säilyttää, turvata, kasvattaa maltillisella kurssinnousulla ja saada osingoilla tuottamaan jo merkittävä pääoma vai onko tavoitteena kohtuullisen suurella riskillä saada vahvaa voittoa, tulosta ja kasvatta pääomaa.
Liikka hajauttamienkaan ei ole milekästä, sillä muutoin voi olla jo mielekkäämpää sijoittaa indeksiosuuksiin. Toisaalta liika hajoittaminen tekee tilanteen hallinnasta, yrityksien seurannasta melkoisen työlästä ja syö potentialia voittoa, eli tullaan siihen ikuisuuskysymykseen, että onko mahdollista suorilla sijoituksilla voittaa indeksi pitkässä juoksussa.
Black Horse. Itse sijoitan vastavirtaan hyvin suppealla hajautuksella ( kahdesta neljään yritystä ) ja merkittävällä panoksetuksella omiin resursseihini nähden koettaen löytää ongelma- käänneyrityksiä joiden saneeraus alkaa arvioni mukaan olla jo hyvällä mallilla ja joiden selviytymisestä olen rittävän vakuuttunut. Nähin osakesijoitus ja lisäksi maltillisella osuudella pitkiä call warrantteja vaiheessa jossa arvioin loppusuoran alkaneen.
Itse en omaa pääomaa ja tietotaitoa valikoidakseni, seuloakseni ja ostaakseni kokonaisia konkurssikypsiä yrityksiä laittaakseni ne kuntoon ja myydäkseni edelleen, siksi edellä mainittu lähestymistapa vastaavalla perusajatuksella.
Näden sijoituksien yllätyksiä varten sijoitan rinnalla "pankkitilille" eli yhteen tai kahteen "tylsään" ja vakaaseen potentialisesti maltillisen kurssikehitksen omaavaan osingonmaksajaan joitka tarjoavat tarvittaessa puskuria ja pääomaa "haasteyrityksien" eri tilanteisiin vastattavaksi.
Tällaiset saneerausyritykset omaavat todella suuren kurssinnousupotentiaalin vaiheessa jossa yrityksen talousrakenne, tilauskirja ja tulos on jälleen saatu raiteillen ja terveeksi ja jolloin myös instituutionaalit palaavat niihin massiivisesti.
Yksi ongelma niissä on jäädä kiinni pidemmäksi aikaa kuin on arvioinut ja aina voi tulla se vielä viimeinen takapakki joka edelleen hidastaa yrityksen normalisoitumista ja positiivistä tuloskierrettä. On myös varauduttava invesrtoimaan mahdollisiin osakeanteihin ko. yrityksien talouden korjaamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412415Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423011994- 211788
- 241585
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231434- 1001319
- 431318
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391265Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371151- 361036