Erkki Sinkko tekee rahaa....

Erkare

5

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Sen verran tuota voisi täydentää, että Sinkko on miljonääri. Sellaisesta omaisuudesta riittää hajautettavaksi..

      Aloittelevan sijoittajan ei kuitenkaan kannata silputa ensimmäistä tonniaan kymmeneen eri yhtiöön satasen erissä. Pidetään tässäkin järki mukana. Hajautus tulee itsestään ja ilman turhia kustannuksia sitä mukaa kuin salkkua kasvatellaan.

    • suositus
    • t22tg

      nurnetissä pääsee 3 euron kuluilla ja kun 400-500 panee kerralla ei kulu oo paha

      siitä ostellee 2-5 erissä pitkin syksyy ja talvee.. no vajaa 10 on hyvä määrä. tällöin ei tarvii sitä kymppitonnii olla taskussa vielä.

    • meizi83

      Nordnetin kaupankäyntikulut pysyvät siinä 3eur/kauppa vain hetken. Jos et tee kauppaa aktiivisesti, on kaupankäyntikulu 9eur/kauppa.
      Itse suosittelen vähintään 500eur/osakepositio ostosta, ettei kuluista tule liian suurta osuutta.

    • - $ ->

      Asiaan vaikutta myös lähtökohta ja tavoitteet. Onko tavoite, säilyttää, turvata, kasvattaa maltillisella kurssinnousulla ja saada osingoilla tuottamaan jo merkittävä pääoma vai onko tavoitteena kohtuullisen suurella riskillä saada vahvaa voittoa, tulosta ja kasvatta pääomaa.

      Liikka hajauttamienkaan ei ole milekästä, sillä muutoin voi olla jo mielekkäämpää sijoittaa indeksiosuuksiin. Toisaalta liika hajoittaminen tekee tilanteen hallinnasta, yrityksien seurannasta melkoisen työlästä ja syö potentialia voittoa, eli tullaan siihen ikuisuuskysymykseen, että onko mahdollista suorilla sijoituksilla voittaa indeksi pitkässä juoksussa.

      Black Horse. Itse sijoitan vastavirtaan hyvin suppealla hajautuksella ( kahdesta neljään yritystä ) ja merkittävällä panoksetuksella omiin resursseihini nähden koettaen löytää ongelma- käänneyrityksiä joiden saneeraus alkaa arvioni mukaan olla jo hyvällä mallilla ja joiden selviytymisestä olen rittävän vakuuttunut. Nähin osakesijoitus ja lisäksi maltillisella osuudella pitkiä call warrantteja vaiheessa jossa arvioin loppusuoran alkaneen.

      Itse en omaa pääomaa ja tietotaitoa valikoidakseni, seuloakseni ja ostaakseni kokonaisia konkurssikypsiä yrityksiä laittaakseni ne kuntoon ja myydäkseni edelleen, siksi edellä mainittu lähestymistapa vastaavalla perusajatuksella.

      Näden sijoituksien yllätyksiä varten sijoitan rinnalla "pankkitilille" eli yhteen tai kahteen "tylsään" ja vakaaseen potentialisesti maltillisen kurssikehitksen omaavaan osingonmaksajaan joitka tarjoavat tarvittaessa puskuria ja pääomaa "haasteyrityksien" eri tilanteisiin vastattavaksi.

      Tällaiset saneerausyritykset omaavat todella suuren kurssinnousupotentiaalin vaiheessa jossa yrityksen talousrakenne, tilauskirja ja tulos on jälleen saatu raiteillen ja terveeksi ja jolloin myös instituutionaalit palaavat niihin massiivisesti.

      Yksi ongelma niissä on jäädä kiinni pidemmäksi aikaa kuin on arvioinut ja aina voi tulla se vielä viimeinen takapakki joka edelleen hidastaa yrityksen normalisoitumista ja positiivistä tuloskierrettä. On myös varauduttava invesrtoimaan mahdollisiin osakeanteihin ko. yrityksien talouden korjaamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      172
      8451
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7620
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      161
      3685
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2825
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2060
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2056
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1801
    Aihe