Erkki Sinkko tekee rahaa....

Erkare

5

1036

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Sen verran tuota voisi täydentää, että Sinkko on miljonääri. Sellaisesta omaisuudesta riittää hajautettavaksi..

      Aloittelevan sijoittajan ei kuitenkaan kannata silputa ensimmäistä tonniaan kymmeneen eri yhtiöön satasen erissä. Pidetään tässäkin järki mukana. Hajautus tulee itsestään ja ilman turhia kustannuksia sitä mukaa kuin salkkua kasvatellaan.

    • suositus
    • t22tg

      nurnetissä pääsee 3 euron kuluilla ja kun 400-500 panee kerralla ei kulu oo paha

      siitä ostellee 2-5 erissä pitkin syksyy ja talvee.. no vajaa 10 on hyvä määrä. tällöin ei tarvii sitä kymppitonnii olla taskussa vielä.

    • meizi83

      Nordnetin kaupankäyntikulut pysyvät siinä 3eur/kauppa vain hetken. Jos et tee kauppaa aktiivisesti, on kaupankäyntikulu 9eur/kauppa.
      Itse suosittelen vähintään 500eur/osakepositio ostosta, ettei kuluista tule liian suurta osuutta.

    • - $ ->

      Asiaan vaikutta myös lähtökohta ja tavoitteet. Onko tavoite, säilyttää, turvata, kasvattaa maltillisella kurssinnousulla ja saada osingoilla tuottamaan jo merkittävä pääoma vai onko tavoitteena kohtuullisen suurella riskillä saada vahvaa voittoa, tulosta ja kasvatta pääomaa.

      Liikka hajauttamienkaan ei ole milekästä, sillä muutoin voi olla jo mielekkäämpää sijoittaa indeksiosuuksiin. Toisaalta liika hajoittaminen tekee tilanteen hallinnasta, yrityksien seurannasta melkoisen työlästä ja syö potentialia voittoa, eli tullaan siihen ikuisuuskysymykseen, että onko mahdollista suorilla sijoituksilla voittaa indeksi pitkässä juoksussa.

      Black Horse. Itse sijoitan vastavirtaan hyvin suppealla hajautuksella ( kahdesta neljään yritystä ) ja merkittävällä panoksetuksella omiin resursseihini nähden koettaen löytää ongelma- käänneyrityksiä joiden saneeraus alkaa arvioni mukaan olla jo hyvällä mallilla ja joiden selviytymisestä olen rittävän vakuuttunut. Nähin osakesijoitus ja lisäksi maltillisella osuudella pitkiä call warrantteja vaiheessa jossa arvioin loppusuoran alkaneen.

      Itse en omaa pääomaa ja tietotaitoa valikoidakseni, seuloakseni ja ostaakseni kokonaisia konkurssikypsiä yrityksiä laittaakseni ne kuntoon ja myydäkseni edelleen, siksi edellä mainittu lähestymistapa vastaavalla perusajatuksella.

      Näden sijoituksien yllätyksiä varten sijoitan rinnalla "pankkitilille" eli yhteen tai kahteen "tylsään" ja vakaaseen potentialisesti maltillisen kurssikehitksen omaavaan osingonmaksajaan joitka tarjoavat tarvittaessa puskuria ja pääomaa "haasteyrityksien" eri tilanteisiin vastattavaksi.

      Tällaiset saneerausyritykset omaavat todella suuren kurssinnousupotentiaalin vaiheessa jossa yrityksen talousrakenne, tilauskirja ja tulos on jälleen saatu raiteillen ja terveeksi ja jolloin myös instituutionaalit palaavat niihin massiivisesti.

      Yksi ongelma niissä on jäädä kiinni pidemmäksi aikaa kuin on arvioinut ja aina voi tulla se vielä viimeinen takapakki joka edelleen hidastaa yrityksen normalisoitumista ja positiivistä tuloskierrettä. On myös varauduttava invesrtoimaan mahdollisiin osakeanteihin ko. yrityksien talouden korjaamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe