Arvoisa ystävä,
Kirjoitan tämän viestin turhan ihmetyksen ja väärinkäsitysten välttämiseksi.
Kyse on ns. viisikymmenvuotis-syntymäpäivästä, joista olen päättänyt, etten järjestä mitään tilaisuutta, vastaanottoa tms. Mitään lahjoja en myöskään ota vastaan.
Ehkä mieleesi tulee, että kyse on turhasta vaatimattomuudesta ja/tai tylsästä luonteesta. Miten asia sitten on – perustelen seuraavassa.
Kuten eräs minulle tullut kirje totesi ”Tasavuosien muistaminen on osa suomalaista tapakulttuuria”. Olkoon näin, mutta tapakulttuurin perustan täytyy olla vapaaehtoisuus ja toisen tahdon kunnioittaminen, ts. se ei ainakaan saa olla peruste painostaa ketään yhtään mihinkään. Erityisesti ei jonkinlaisen ylenpalttisen vastaanoton järjestämiseen.
Ihmiset jostain syystä rakastavat traditioita. Tykätään siitä, että tiettyjä perinteitä vaalitaan ja ne toistuvat samanlaisina tietyin väliajoin. Ehkä se luo jotain turvallisuuden tunnetta, sellaista jota minä en ole ikinä osannut arvostaa tai kaivata. Tietysti ne luovat tilaisuuden sosiaalisten suhteiden hoitamiselle, yhdessäololle ja myös hauskanpidolle (harvoissa poikkeustapauksissa). Sosiaalista puolta voi toteuttaa hyvin keskellä arkeakin – spontaanisti järjestyneet juhlatapahtumat ovat minulle olleet aina niitä mieluisimpia ja ikimuistoisimpia. Lisäksi, omalla kohdallani ei se päivä tai vuosi minä on sattunut syntymään, ole sen kummoisempi kuin joku toinen vuosi tai päivä. Puhumattakaan että fyysisessä rappeutumisessa olisi juhlimisen aihetta.
Virallisiin juhlatilaisuuksiin liittyvää paskantärkeää pönötystä, vaikkapa typerien puheiden pitämistä ja kuuntelemista, voin kokea tarpeeksi työhöni liittyvissä tapahtumissa. Huomioimisesta: kaiken tarvitsemani saan hankittua itse – uuteen asuntoon muuttaessa erityisesti huomasi, kuinka turhakkeita on komerot väärällään, roskiin heitettäväksi asti.
Mahdollisen ”ympäripuhumisen” yrittäminen on sitä painostusta ja epäkunnioitusta, josta puhun yllä.
Talletan ja lähetän tämän saman kirjeen seuraavien pyöreiden lähestyessä.
Tasavuosien muistaminen osa suomalaista tapakulttuuria?
6
181
Vastaukset
- miten niin juhlat?
Juhlathan ovat juuri sen näköisiä kuin on ystäväpiirinsä ympärilleen kerännyt ja jos paineet ovat noinkin kovat täytyy todeta saman ikäluokan edustajana, että teet aivan oikein opetellessasi viimeistään nyt kuulostelemaan mitä sinä ylipäätään elämältä haluat. Käsittääkseni juhlien järjestäminen tai järjestämättä jättäminen on molemmat yhtä hyväksyttyjä, eikä se tuttavasi kommentti suomalaisesta tapakulttuurista vastaa enää 2000-luvun ajatusmallia tai sitten olette kotoisin syvimmältä maaseudulta, jossa kylän väki kaipaisi tekemistä.
Toisaalta mikään ei estä sinua suomasta läheisillesi juhlimisen ja lahjan antamisen iloa sellaisella tavalla kuin sinä pidät. Minä ratkaisin omat kemuni juhlia painostavien kohdalla lähtemällä koko porukalla metsään marjoja ja sieniä poimimaan. Se on paikka, jossa viihdyn parhaiten ja mieleni pysyi iloisena koko päivän saadessani juttuseuraakin mukaan. - Näin meillä_
OK synttäreistä ehkä selviää, mutta miten esim. joulu? Suomessa vietät joulua taikka itket ja vietät.
Pitäisi kai muuttaa johonkin muslimimaahan tai avaruusasemalle että saisi tehdä siitä omannäköisen. Eli ei minkäännäköisen.- juhlistajaloin
Hyvänen aika, minä ainakin vietän joulun siten kuin itse katson parhaaksi. Lapissa tai kotona. Itken silloin vain jos lähimmäinen on hiljattain kuollut. Joulu on ilon juhla.
- Näin meillä_
juhlistajaloin kirjoitti:
Hyvänen aika, minä ainakin vietän joulun siten kuin itse katson parhaaksi. Lapissa tai kotona. Itken silloin vain jos lähimmäinen on hiljattain kuollut. Joulu on ilon juhla.
"Joulu on ilon juhla."
Tää on niin tätä...
- pönöpönö
Etkö ole ollut koskaan hauskoissa syntymäpäiväjuhlissa? Niin, ehkäpä kuulut itse pönöttäviin.
- Näin meillä_
Olen, ollut lukemattomissa hauskoissa juhlissa. Harvemmin synttärisellaisissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024712Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493202Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852949- 801700
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411490450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1021284- 151007
Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40941Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah28930- 184904