Onko iloa vaihtaa 55w polttimon tilalle 100w polttimot? Laittomia ovat liikennekäytössä, mutta antavatko paremman valotehon?
100w polttimot
asdhfhh
99081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kyllä,jos johdot ovat tarpeeksi paksut,muuten lähinnä sinne teho ero häviää.sitten liian lämmiin umpiossa pilata heijastin pinnat,jollin valoteho häviää.Lyhyisiin en suosittelis,pitkiin kyllä,jos isohko umpio.Tosin en huomannut eroa 100w h3 vrt osram night breaker hellan lisä valois,tai siis osramit antoi valkoisempaa valoa,jolloin silmä tulkitsee sen kirkkaammaks,vaikka siinä tehoa saattas keltaisempia vähempi ollakkin
Ne vaan antaa lähinnä suuremman hajavalon. En suosittele.
Onko iloa ajaa 120 km/h sijaan 240 km/h? Laitontahan se on liikenteessä, mutta antaako paremman ajonautinnon?
No ainakin saat bensaa palamaan tuolla reilulla sähkön kulutuksella. Se on meinaan n. 01 dl/tunti kun bensaa palaa 100 wattia kohti, ajattele tollo. Ja lisäksi oletko tehnyt vakuutusyhtiön kanssa jonkun ihme diilin, meinaan vaan, että saatat hyvinkin polttaa ajokkisi.
Mitä on 01 dl/tunti?
Kulutuslisä on 0,16 litraa/tunti Boschin käsikirjan mukaan.
Se on 1,6 desilitraa/tunti.
Eipä se kulutukseen oikeastaan vaikuta. Sen enempää kuin esim normi lisäpitkät tai mikään muukaan pieni sähkövaruste.
Autoa sillä ei saa poltettua sitten millään. Ottakaahan nyt vähän selvää. Ne on tarkoitettu autoihin mutta suomessa laki ei niitä hyväksy
Ei kannata laittaa. Lisääntyneen hajavalon vuoksi häikäisee vastaantulijan, eikä valaise juuri kummemmin, kuin normaalipoltin. Lisäksi on auton oma johdotus ja mm. valokatkaisin vaarassa palaa, ja sen mukana koko auto syttyä. Kun itse kokeilin kerran vanhahkossa Skodassa, siinä hajosi valon vaihtokytkin, siis ns."viiksi".
Suurin osa 100W polttimoista on paskaa, koska ne ei ole hyväksyttyjä liikenteeseen niin niille ei tarvitse mitään laadunvalvontaa, jolloin valokuvio voi olla mitä vain. Laatuvalmistajilta (esim. philips) ostetut 100W polttimot on laadukkaita ja ne oikeasti valaisevat muutakin kuin puunlatvat.
Vakijohdoilla eroa ei tule koska johto on niin ohutta että teho menee johtojen lämmittämiseen jolloin 100W polttimot voi olla jopa heikompitehoiset kuin normaalit.
Ostin kerran megaliten 55/100w polttimot. Olihan ne kaukovalot vähän paremmat, mutta lähivalot oli huonot kellertävät. Umpioille oli releytetty uudet johdot 2,5mm2 paksuisesta tavarasta. arvostan valkoisempaa valoa lähivaloissa niin käytän noita +% polttimoita, nyt on Osramin Silverstarit.
Kaukovaloista huolehtii kattilan kokoiset lisävalot xenoneilla niin ihan sama onko 100W vai 60W polttimot omissa umpioissa.
Onhan noita 80/100W polttimoitakin, jolloin lähivalot on kuulema jo hyvät, mutta silloin tulee umpiolle kuumat paikat, koska ajoviima ei välttämättä jäähdytä umpiota esim. liikennevaloissa.
no nuo h4 viritykset muutenkin ???Mut lisäpitkis,kunnon johdoilla laatuvalmistajan 100w tuikuil tekeekin jotain.Toki nuo tehopolttimot,mis vaaleampi valo ajaa lähes saman asian silmien kertomana.kun me rekisteröidäään vakoinen valo kellertävää kirkkaanpana