Arkkitehtuuri ja laatu

Olen asunut elämäni aikana noin 22 kerrostaloasunnossa ja tiedän mistä puhun.

Arkkitehtuuri ja materiaalit ratkaisevat talon muunkin laadun ja äänieristyksen. Jos materiaalina kivi ja tiili, talo on kestävä ja siinä on hyvä äänieristys ja arvo säilyy ja kasvaa. Tämän näkee jo päällepäin: jos vanha talo on upea linna ulkoapäin, on se sitä myös sisältä. Näitä ei enää rakenneta.

Sitten on elementtitaloja jotka ovat kaikki laadultaan ala-arvoisia. Ääni kuuluu seinista ja lattioista ja katosta ja nämä ovat usein huonolla alueella. Päältä jo näkee että kyseessä on kuutio jonka ainoa arkkitehtuurinen piristys on vihreä neliö seinällä ja halpa peltikukko katolla. Jopa pieru kuuluu naapuriin.

Kummasta Sinä ostat asuntosi?
1270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vanhoissa kivitaloissa on naapurin väliset seinät seitin ohutta kanankakkaa, olen asunut monessa vanhassa ja surkeista surkein äänieristys. Uusissa on nykymääräysten mukainen hyv'ä äänieristys ja kunnollist pesutilat ilmanvaihto
Ei paljon auta, jos vanhassa kivilinnassa on paksut ulkoseinät ja peltikukko katolla, kun välipohjat ja huoneiston väliset seinät ouhet, pieru ja puhekin kuuluu.
Kummasta sinä ostat asunnon, vanhasta höttötalosta vai uudesat nykyaikaikaisesta talosta?

Äänestä

Et sinä ole asunut missään kivitalossa kun et tiedä asiasta mitään. Uusien talojen ilmanvaihdosta ei paljoa kannattaisi retostella, siellä eläkeläistä kaatuu kuin heinää kun ovat ostaneet vanhoille päivilleen muka hyvän asunnon, kesällä lämpötila 45 astetta, ilma ei vaihdu jne.

Äänestä

Sinä et ole asunut missään muussa kuin vanhassa röttelö kivitalossa, seinät ohuen ohuet, kuten sanotaan Helsingin kaupungin rakennusviraston teoksissa, olematon ilmanvaihto, surkea äänieristys.
Vanhassa olen asunut useammasskin kalliossa ja oli paha asua, korvatulpat päässä, mutta nyt uudessa talossa oma rauha.
Ai että ilma ei vaihdu uudessa, sinä et tiedä mitään nykyasumisesta, kun uusissa on koneellinen tulo ja poisto ja parahaissa kaukoviilennysjärjestelmä.

Äänestä
  • Varmaan toimii teoriassa mutta ei käytännössä. Olen kaksi lämpöhalvauksen saanutta pelastanut viime hetkellä, toisessa rv 2009 ja toisessa 2010.

    Ettet vain olisikin se surullinen tapaus aurinkolahdesta eli nuorison kielellä Mogadishusta?

    Äänestä

Olen useamman ihmisen hegen pelastanut kallion vanhasta kivitalosta, nimenomaan kesähelteillä ja talvikylmällä. Kesällä vanhan talon ilmanvaihto seisoo kuin kanalan ilma ja vanhukset eivät jaksa, talvella taas asunnot kylmiä ja kosteita.
Työni puolesta olen joutunut pelastustehtäviin ja talot rv-1900-1940 luvun väliltä.
Ettet vaan ole se surullinen tapausu Kalliosta eli nuorison kielellä narkkilasta?

Äänestä
  • Et sinä ketään ole pelastanut. Paljastit taannoin vahingossa olevasi yötyössä kirjapainossa, painat siellä pornolehtiä tai ties mitä roskaa ja tulet sitten aamulla kotiin neukkukuutioon laittaaksesi korvatulpat korviin huonon äänieristyksem vuoksi.

    Äänestä

Ranehan se kertoi olleensa kirjapainossa apupoikana ennenkuin jäi kaksikymppisenä eläkkeelle Tampereen Hervannassa. Muutti äitimuorinsa kanssa Helsinkiin ja alkoi esittää stadilaista.

Kävi välillä asumassa 90-l. avarahitasissa lama-ajan harakanpesässä Meri-Rastilassa ja muutti sieltä Helsingin Kallioon pula-aikana rakennettuun taloon, joka on eristetty erilaisilla eritteillä, papereilla ja sammaleilla. Ranehan on ihmetellytkin, mistä kakanhaju tulee. Vanhoissa taloissa tunnetusti tulee kakan haju naapureista vuotavien seinien läpi, seinäeristeistä ja Ranen omista paukkupommeista, sekaan työntyy vielä katuhajusaasta.

Työssäkin tietää, kuka asuu vanhassa talossa, nimenomaan hajusta sen tuntee. Usein vanhoissa taloissa on myös vesivahingoista johtuvia home-esiintymiä. Se tuo oman hajuarominsa muiden hajuaromien sekaan.

Äänestä
  • Mogalla on hyvä mielikuvitus mutta mites ne faktat? Sinä, Moga, et tiedä millaisessa talossa minä asun mutta minä tiedän kyllä miten sinä asut. Kas kun aurinkolahdessa kaikki talot ovat samanlaisia neukkukuutioita joita on tehty jo 70-luvulta lähtien.

    Äänestä

  • Kukahan puhuu Aurinkolahdesta? Naurettavia nuo Hilda-Ranen vertauskuvat, mikälin minua tarkoitat,(en ole edellinen kirjoittaja) asun uudessa kerrostalossa, jossa paikalla valetut välipohjat ja oma jäähdytetty ilmanvaihto, ei puhettakaan 70 luvun taloista, niissäkin olen asunut ja niissä oli hieman parempi äänieristys, kuin kallion vanhoissa 1900 luvun alun taloissa, joissa kakista surkein asua.
    Uudessa on 20 cm paksummat välipohjat kuin 70 luvun taloissa ja omat ilmanvaihdot, kehittynyt talotekniikka, sauna ym....

    Sinun asumissi tunnetaan, kun olet sitä mainostanut jo 10 vuotta, asut 19 neliön yksiössä pohjakerroksessa kalliossa ja kärsit ääni ja hajuhaitoista, siksi tänne kirjoittelet eri naisten nimillä vuodesta toiseen Remontti-Rane.

    Äänestä

  • Jaaha, HildaRane on hänkin kyllästynyt meluun ja loihtinut itselleen uuden sivupersoonan, jonka suojissa sopii kysellä vinkkejä paremmista asunnoista.

    Sama nähtiin pari vuotta aiemmin, kun slummissa oli laajalti kuoriaisongelmia. Toki niitä on nytkin, mutta ovat kai jo tottuneet lemmikkeihinsä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Monty-Aga kirjoitti:

Olen asunut elämäni aikana noin 22 kerrostaloasunnossa ja tiedän mistä puhun.

Arkkitehtuuri ja materiaalit ratkaisevat talon muunkin laadun ja äänieristyksen. Jos materiaalina kivi ja tiili, talo on kestävä ja siinä on hyvä äänieristys ja arvo säilyy ja kasvaa. Tämän näkee jo päällepäin: jos vanha talo on upea linna ulkoapäin, on se sitä myös sisältä. Näitä ei enää rakenneta.

Sitten on elementtitaloja jotka ovat kaikki laadultaan ala-arvoisia. Ääni kuuluu seinista ja lattioista ja katosta ja nämä ovat usein huonolla alueella. Päältä jo näkee että kyseessä on kuutio jonka ainoa arkkitehtuurinen piristys on vihreä neliö seinällä ja halpa peltikukko katolla. Jopa pieru kuuluu naapuriin.

Kummasta Sinä ostat asuntosi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu