Varhainen keskenmeno?

_Jonayla_

Hei, pohdiskelempa vain. Kiertoni on normisti 29-31 päivää. Raskautta olemme yrittäneet nyt 4 kk. Ovulaationi tapahtuu n. kp 16, niin kävi tälläkin kierrolla. N. 5 päivää ovulaation jälkeen rinnat kipeytyivät, munasarjoissa tuntui vihlontaa ja n. 7 päivää ovulaation jälkeen alavatsaa alkoi vihloa. Ennen ei ole tällaisia oireita ollut (ennen menkkoja rinnat eivät yleensä tulee niin kipeäksi niin varhaisessa vaiheessa). 9 päivää ovulaatiosta tein erittäin herkän raskaustestin. Ensin luulin sitä negatiiviseksi. Tuntia myöhemmin testiin olikuitenkin ilmestyyt haaleaakin haaleampi haamuviiva. Seuraavana päivänä testasin uudestaan, vaikutusajan sisällä testiin ilmestyi hieman selkeämpi haamu (kuitenkin sellainen että sen huomasi vasta ikkunan ääressä tihrustellessa).

Tuosta on nyt kaksi päivää. Tänään on kp 27 ja testasin aamulla Clearbluen testillä ja puhdas negatiivinen tuli. Viime päivien aikana vihlaisut alavatsassa lisääntyneet (eivät tunnu menkkamaisilta kivuilta). Nyt kuitenkin pari tuntia sitten alkoi runsas verinen vuoto. Yleensä ennen menkkoja tiputtelee ainakin päivän. Outoja vihlaisuja tuntuu edelleen, mutta samalla myös menkkamainen kramppailu astunut kuvioihin. Kuukautisia odotin vasta ylihuomiseksi aikaisintaan.

Miltäs kuulostaa, onko kysessä varhainen keskenmeno vai kuukautiset? Olisi mukavaa tietää jos hedelmöittyminen edes on mahdollista.

6

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä sinne

      Jos olet viivan kerran testiin saanut (kuinka haalean tahansa, viiva on viiva ja osoittaa, että raskaushormonia on veressä), niin kyseessä on ilman muuta varhainen keskenmeno. Valtava osa alkaneista raskauksista menee kesken raskausviikoilla 2-4 ja sen vuoksi monasti suositellaankin, että raskaustesti kannattaisi tehdä vasta, kun kuukautiset ovat myöhässä. Näin säästyttäisiin ns. turhilta plussilta ja mieliharmilta, kun raskaus ei jatkukaan. Mutta toki asialla on myös tuo toinen puoli, eli saa ehkä tietoon sen, että hedelmöittyminen kuitenkin on onnistunut ja voi toivottavasti siis onnistua uudelleenkin. :)

    • _Jonayla_

      Itse olen ainakin ihan tyytyväinen jos kyseessä tosiaan oli alkanut raskaus, vaikka sitten menikin kesken. Jossakin haamuviivakeskusteluissa on kuitenkin sanottu, että tietyt raskaustestit muka useamminkin näyttävät haamuviivaa virheellisesti ja että en voi olla varma oliko kyse oikeasti raskaudesta. Mutta se, että haamuviiva näkyi kahtena peräkkäisenä päivänä (vaikkakin samanmerkkisessä raskaustestissä) niin todennäköisyys, että kyseessä olisi vain ollut vika testissä ei ole kauhean iso mun mielestä. Mutta kyllä mä nyt haluan ajatella, että kyse oli varhaisesta keskenmenosta :)

      • tsemppiä sinne!

        Niissä keskusteluissa puhutaan lähinnä siitä, että joissakin raskaustesteissä on ns. viivan paikka, jota tihrustamalla sitten voisi kuvitella siinä olevan viivan. Minkä merkkisiä testejä käytit? Jos viivoissa yhtään väriä oli, niin se on silloin plussa, vaikka haamu olisikin, väärää positiivista ei raskaustesti kerta kaikkiaan näytä. Haamuunkin tarvitaan raskaushormonia, muuten minkäänlaista viivaa ei testiin ilmesty. Onnea yritykseen ja toivottavasti ensi kerralla tarttuu joku ihan pysyvästi matkaan! :)


      • _Jonayla_
        tsemppiä sinne! kirjoitti:

        Niissä keskusteluissa puhutaan lähinnä siitä, että joissakin raskaustesteissä on ns. viivan paikka, jota tihrustamalla sitten voisi kuvitella siinä olevan viivan. Minkä merkkisiä testejä käytit? Jos viivoissa yhtään väriä oli, niin se on silloin plussa, vaikka haamu olisikin, väärää positiivista ei raskaustesti kerta kaikkiaan näytä. Haamuunkin tarvitaan raskaushormonia, muuten minkäänlaista viivaa ei testiin ilmesty. Onnea yritykseen ja toivottavasti ensi kerralla tarttuu joku ihan pysyvästi matkaan! :)

        Sofi one step-liuskatestejä. Ja kyllä niihin hiukan väriä tuli. Aiemmin samoissa testeissä ei mulla oo mitään näkynyt. Olen kyllä nähnyt youtube-videon, jossa omenamehuun kastettu liuskatesti saa aikaan selvän viivan, joten enpä tiedä...

        Mutta oli miten oli, yrittämistä jatketaan uudella innolla menkkojen jälkeen:)


    • JK

      EN OSAA SANOA

    • haamuviiva

      Muutaman negatiivisen raskustestin ja yhden positiivisen testin tehneenä voin sanoa että kyllä sen positiivisen erottaa selkeästi! Molemmat viivat pamahtivat ruutuun lähes samantien kun tikun kastoi virtsaan, ei voinut raskaudesta erehtyä. Tein testin ollessani n. viikolla 6 jotain että siinä vaiheessa ainakin testi näytti selkeää positiivista. Kannattaa odotella testintekoa siihen asti että menkat ovat jo vähän myöhässä, saa selkeän positiivisen eikä tarvitse jäädä arpomaan asiaa. Tosin nyky testit ovat tarkkoja ja näyttävät raskauden aikaisessakin vaiheessa, mutta 100% varmuus on aina 100% varmuus. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe