Ajokortti hyllylle 1. vaiheen aikana

Niin että tuli ajettua 83km/h poliisin tutkaan 50km/h alueella. Kortti otettiin pois ja nyt en ole sitten aivan varma, että mitä tässä tapahtuu. Ajokiellosta poliisit eivät maininneet mitään ja 22 päiväsakkoa tuli maksettavaksi. Pitääkö nyt siis suorittaa inssi ja teoriat uusiksi ja tulikohan sitä ajokieltoa kuitenkin?
17444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Joo
Kyse on näköjään vakavasta piittaamattomuudesta, mistä kortti lähtee 1-6 kuukaudeksi.
Jos 1. vaiheen aikana tulee ajokieltoa, niin autokoulu soveltuvin osin uusiksi, ennen kuin kortin saa takaisin.
Taisit millin verran valehdella tuosta ajokiellosta. Kyllä poliisit kirjoittavat jo heti tapahtumapaikalla väliaikaisen ajokieltopäätöksen, mistä kopio annetaan ajokieltoon määrätylle. Varsinainen ajokielto on hallintopäätös, joka ilmoitetaan sinulle myöhemmin. Siitä voi myös valittaa.

Äänestä

Juu, niinpäs sanoikin. Muotoilin viestin huonosti. Kyllähän ne sanoivat, että ajokieltoa tuli, mutta ei sitä että kuinka pitkään. Eli näköjään tulee siis se 1-6kk. Lopullisesta päätöksestä tulee sitten varmaan kirje vai? Kuinkakohan kauan siihen menee, että saa tietää kuinka pitkä kielto tulee?

Äänestä
  • Joo
    Aikaisemmin kutsuttiin aina poliisiasemalle kuulemaan päätös. Nykyisin lähetetään kirje kotiin. Siinä on mainittu ajokiellon viimeinen voimassaolopäivä ja valitusosoite.
    Koska minimi on tuo yksi kuukausi, niin tietysti ennen sen kulumista ilmoitus saapuu.
    Sinulta kortin ottaneet poliisit eivät tietenkään itsekään tiedä ajokiellon pituutta muuten, kuin tuon 1-6 kuukautta.

    Äänestä

Selvä homma! Taitaa tulla kuitenki toi 1kk, koska jos nopeutta olisi ollut 1km/h vähemmän, niin olisin selvinnyt vain sakoilla...

Kiitos vastaajille!

Äänestä

Terve! Ajoin pari päivää sitten 77-83 km/h 50 alueella, joten kiinnostaisi tietää mitä seuraamuksia tulee. Tuosta vähennetään vielä mittarin heitto -4 ja -3?(varmuus) joten nopeutta 70-76... Minulla on väliaikainen kortti.

Äänestä

Näinhän se menee.
Sinut tullaan kutsumaan poliisiasemalle, missä seuraa päiväsakkoja. Päiväsakkojan määrä on 10-15 välillä ja euromääräinen summa riippuu tuloista.
Jos sinulla ei ole tililläsi yhtään liikennerikkomusta (sakot, poislukien rikesakot muusta, kuin ylinopeudesta), niin teko ei vielä vaikuta ajokorttiin. Mutta, jos väliaikaisen ajokortin voimassa oloaikana syyllistyt kertaakaan em. rikkeeseen, niin kortti lähtee 1-6 kuukaudeksi. Seuraava kortti olisi taas väliaikainen ja ennen sen saamista sinun pitää suorittaa kirjalliset ja inssi uudelleen.
Jos poliisi on laatinut tapauksesta R-ilmoituksen, niin sen näkyy poliisin rekisterissä historiatietona seuraavat 50 vuotta.
Poliisilla olisi vielä oikeus rekisteröidä sormenjälkesi, mutta harvoin sitä liikennerikkeistä tehdään. Ne säilyisivät rekisterissä koko elinajan.

Äänestä

Kiitos asiallisesta vastauksesta! Tämä oli ensimmäinen rikkeeni (ylinopeus) väliaikaisella ajokortilla.. Eli siis tulen saamaan siis päiväsakkoja, mutta en menetä korttiani, koska kyseessä ensimmäinen rike? Vai menetänkö myös korttini 1-6kuukaudeksi, vaikka kyseessä oli ensimmäinen rike?

Äänestä
  • Ensimmäisestä ylinopeudesta ei lähde kortti, ei lyhytaikainenkaan, ellei ylinopeus ole niin suuri, että se on joko vakavaa piittaamattomuutta, tai törkeää.
    Vakavana piittaamattomuutena pidetään ylinopeutta, joka ylittää sallitun 30-40 km/h ja
    törkeänä 40-50 km/h, aina tapauksesta ja olosuhteista riippuen.

    Äänestä

Ajoin kamera-autoon 69km/h 40 alueella. Tämä on ensimmäinen rikkeeni. Omistan ensimmäisen vaiheen ajokortin, joten minkälaisia seuraamuksia? Poliisiasemalle kutsu ja todennäköisesti lähtee kortti päiväsakkoja?

Äänestä
  • Päiväsakkoja varmasti, mutta ei välttämättä lähde kortti. Aika rajatapaus, ylinopeus oli kyllä suhteellisen suuri ottaen huomioon nopeusrajoituksen alueella.

    Äänestä

  • 14+4 kirjoitti:

    Päiväsakkoja varmasti, mutta ei välttämättä lähde kortti. Aika rajatapaus, ylinopeus oli kyllä suhteellisen suuri ottaen huomioon nopeusrajoituksen alueella.

    Mikäli siis kortti lähtee tapauksessani niin joudun käymään inssin ja teoriakokeen uudestaan? Vai tuleeko näiden uusiminen ajankohtaiseksi vasta 2. Rikkeestä? Kunhan ei nyt korttini nyt vaan lähtis nimimerkillä kerrasta opin. Päiväsakot maksan mielelläni kunhan ei inssejä ja muita tarvitsisi käydä uudestaan. Kiitos jo etukäteen!

    Äänestä

  • Pahus kirjoitti:

    Mikäli siis kortti lähtee tapauksessani niin joudun käymään inssin ja teoriakokeen uudestaan? Vai tuleeko näiden uusiminen ajankohtaiseksi vasta 2. Rikkeestä? Kunhan ei nyt korttini nyt vaan lähtis nimimerkillä kerrasta opin. Päiväsakot maksan mielelläni kunhan ei inssejä ja muita tarvitsisi käydä uudestaan. Kiitos jo etukäteen!

    Kuten sinulle 14 4 vastasi, aika rajatapaus. Riippuu tietysti minkälaisessa kohdassa se kamera-auto oli. Tuo 40 km/h viittaa melko vahvasti siihen, että lähistöllä on joku erityiskohde, esim. koulu, minkä vuoksi nopeusrajoitus oli noinkin alhainen. Silloin kyllä tulkitaan, että tekosi ositti vakavaa piittaamattomuutta ja joudut 1-6 kk:n ajokieltoon ja suorittamaan inssin ja teoriakokeen, ennen kuin sinulle myönnetään uudestaan ensimmäisen vaiheen ajokortti.

    Äänestä

Kiitos vastauksista! Saa nähdä miten paikka huomioidaan.. Mikä sitten luokitellaankin koulun läheisyydeksi. Tämä 40alue (jossa ylinopeutta) loppuu liikenneympyrään, jonka jälkeen jälkeen alkaa 50alue.. Mutta kumpikaan ei kuitenkaaan ole välittömässä koulun läheisyydessä, mutta 50 alue on joka tapauksessa lähempämä. Saa nähdä!

Äänestä

Onko kyse vakavasta piittaamattomuudesta esim. Tuossa pahus- käyttäjän tapauksessa jos postissa tulee kirje kotiin, jossa kerrotaan nopeukset ynm. Sekä miten henkilö haluaa asian hoitaa? 1) oman paikkakunnan poliisilaitoksella tai 2) jossakin muualla

Äänestä

Sain tossa eilen mukavan 130km/h tutkaan 80km/h alueella, pakettiautolla, 1 matkustaja, hyvä keli, eikä paljoa ruuhkaa. Kortti lähti samointein koska törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.

Olen suorittamassa ajokortin 2 vaihetta, ja päiväsakkoa tuli 30,
Joudunko nyt siis suorittamaan inssin ja teoriakokeen teoriatunteja?

Käräjillehän tämä siis menee, mutta tämä on ensimmäinen sakkoni, joten onko mahdollista että ajokieltoni olisi vähemmän kuin 3kk?

Äänestä
  • Sinulta ovat nyt menneet puurot ja vellit sekaisin. Kun kerran olet jo saanut 30 päiväsakkkoa, niin ei se enää mene käräjille, ellet itse sakkoa vastustamalla sitä sinne vie.

    Koska poliisilla ei ole oikeutta sakottaa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, niin tekoa on pidetty vakava piittaamattomuutena, ei törkeänä. Tuo
    50 km/h yli sallitun on rajatapaus, eli se voi olla kumpaakin. Kumpaan suuntaan vaaka kallistuu riippuu olosuhteista.

    Koska et ole vielä saanut 2:sen vaiheen korttia, niin seuraava kortti on jälleen 1:sen vaiheen kortti. Sen saadaksesi sinun pitää suorittaa teoriakoe ja inssi uudelleen. Autokoulusta voit kysyä, millä kriteereillä teoriakokeeseen ja inssiin hyväksytään.

    Äänestä

  • 16+4 kirjoitti:

    Sinulta ovat nyt menneet puurot ja vellit sekaisin. Kun kerran olet jo saanut 30 päiväsakkkoa, niin ei se enää mene käräjille, ellet itse sakkoa vastustamalla sitä sinne vie.

    Koska poliisilla ei ole oikeutta sakottaa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, niin tekoa on pidetty vakava piittaamattomuutena, ei törkeänä. Tuo
    50 km/h yli sallitun on rajatapaus, eli se voi olla kumpaakin. Kumpaan suuntaan vaaka kallistuu riippuu olosuhteista.

    Koska et ole vielä saanut 2:sen vaiheen korttia, niin seuraava kortti on jälleen 1:sen vaiheen kortti. Sen saadaksesi sinun pitää suorittaa teoriakoe ja inssi uudelleen. Autokoulusta voit kysyä, millä kriteereillä teoriakokeeseen ja inssiin hyväksytään.

    ....jatkuu ajokiellon osalta.

    Koska ajokielto on hallintopäätös, niin jos siitä haluat valittaa, niin valitus on tehtävä hallinto-oikeuteen. Sakon osalta tapahtumapaikan syyttäjän virastoon. Siis kahteen eri paikkaan, tai jompaan kumpaan, tai ei kumpaankaan.
    Muutoin sakko on heti lainvoimainen, ellet ole seitsemän vuorokauden sisällä sitä vastustanut ja syyttäjä on sen vahvistanut. Hallintopäätös tulee lain voimaiseksi, ellet ole 30 vrk:n sisällä siitä valittanut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sössitty_homma kirjoitti:

Niin että tuli ajettua 83km/h poliisin tutkaan 50km/h alueella. Kortti otettiin pois ja nyt en ole sitten aivan varma, että mitä tässä tapahtuu. Ajokiellosta poliisit eivät maininneet mitään ja 22 päiväsakkoa tuli maksettavaksi. Pitääkö nyt siis suorittaa inssi ja teoriat uusiksi ja tulikohan sitä ajokieltoa kuitenkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu