Kuulemma Thaimaalaiset marjanpoimijat ovat saapuneet Kaustiselle jo kohta kolme viikkoa sitten.
Tastulan leirintä alueelle ovat kuulemma majoittuneet.
Ajeltiin iltasella Tastulan leirintä alueen ohi ja siellä oli perävaunullinen umpivaunuinen rekka, johon lastattiin marjakolleja kuormaimella.
Pihalla oli korkeat läjät tyhjiä marja laatikoita odottamassa marjoja.
Tänään käytiin keräämässä puolukoita, onneksi ei kukaan ollut käynyt vielä siellä.
Eniten tässä ärsyttää nämä suuret marjafirmat, jotka hyötyy näistä Thaimaalaisista marjanpoimijoista ja tekee suuret voitot.
Ei niinkään nämä Thaimaalaiset, jotka eivät yksin tänne tulisikaan marjastamaan, mutta nämä marjafirmathan tuovat ulkomaalaisia marjanpoimijoita paikalliset ihmisten marjapaikoille.
Kyllä siinä nopeasti hyväkin marjapaikka tyhjenee, kun 10 marjastajaa tulee ja rohmuaa suuren alan marjoista tyhjiin.
Thaimaalaiset marjan poimijat
2
357
Vastaukset
- En tarvi puolukoita
Kyllä marjoja taatusti riittää kaikille, niin kaustislaisille kuin thaimaalaisille.
Ahkeria ovat, hattua nostan! Mutta samaa mieltä olen siitä, että joku muu tietenkin vetää välistä suurimmat voitot toisten ahkeruudella ja ahdingolla. Ja se on väärin.
Thaimaalaisista ei ole kyllä mitään negatiivista sanottavaa. Joka päivä huristelevat yhtä iloisina romuautoilla peräkärryineen vastaan. Ja illan hämärtyessä on peräkärryt ja peräkontit pullollaan. Ennemmin näitä rehellisiä ja reippaita työntekijöitä täällä katselee kuin kotioven takana tai tienvarsilla kärkkyviä kaikenmaailman taulu-, koru- ja kiikarikauppiaita huijauspahvilappuineen.- Lumbert
Samaa mieltä olen, Thaimaalaiset on ahkeria tekemään työtä ja muutkin aasialaiset, jotka asuu maaseudulla ja köyhemmissä oloissa.
Tv:ssähän on tullut yksi sarja, jossa muutama ylelliseen elämään tottunut brittinuori kokeilee millaista on työnteko tuolla aasiassa.
Eivät juuri päässeet alkua pidemmälle, kun jo valitettiin työn raskautta ja kurjia oloja, jotka ovat arkipäivää siellä eläville köyhille ihmisille.
Puolukkaa tosiaankin riittää kaikille pomijoille.
Tänä vuonna puolukkaa on varsin runsaasti paikoittain.
Kävimme keräämässä puolukkaa ja löysimme tosi hyvän puolukkapaikan, josta parhaimmilta marja mättäiltä tuli yksi koneellinen puolukkaa.
Ei puolukan poimiminen mitenkään kevyttä hommaa ole, jos sitä tekee joka päivä ja koko marjastuskauden läpi.
Thaimaalaiset marjanpoimijat sentään tekee työtä ansaitakseen rahaa, mutta toista voidaan sanoa näistä ulkomaalaisista rihkamakoru kauppiaista, kauppojen oven suulla haitaria kitkuttavista, hyökkäävistä ruusukauppiaista ja vastaavista huijareista, heitä ei tänne kaivata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887