Onko kellään vastaavaa kokemusta, ettei saisi ollenkaan polttareita?? Minulla on niin onneton tilanne, että en omista enää yhtään ystävää enkä edes kaveria, kaikki ovat kadonneet aikojen saatossa jonnekin eikä yhteyksiä ole pidetty enää vuosiin. Ainoat jotka voisin ottaa kaasokseni ovat joko veljeni vaimo 32v tai siskoni 42v.... turhan vanhoja itseeni verrattuna(24) eli ei toivoa saada kovinkaan räiskyviä polttareita, jotan olenkin ajatellut pärjätä ilman kaasoa ja pitää itselleni yksin omat polttarit - toisin sanoen yksin kotona ja pää täyteen. Kuulostaa varmaan todella tylsältä, mutta minkäs teet??
ilman polttareita
8
3215
Vastaukset
- vaa
Pyydä vaan rohkeasti jompaa kumpaa! Kyllä me vähän vanhemmatkin ostaan hauskaa pitää ja järjestää oikeinkin räväköitä juhlia! Muista vain mainita, että kunnon polttarit olisivat kivat. Ota se, kummasta saat enemmän henkistä tukea, sillä kaikki muuhan on oikeastaan paljon tärkeämpää!
- kaaso myös
..vaan soittelemaan myös vanhoille ystäville jos siltä tuntuu :) varmasti hekin haluavat jo kuulla sinusta ja varsinkin tällaisesta ilouutisesta :) ja meillä oli ainakin polttareissamme kivaa vaikka porukan ikähaitari melkoinen olikin :)
- morsian itsekin
Mahtaisi olla tosi hauskaa kun joku ystävänsä unohtunut ottaisi yhteyttä vuosien jälkeen ja sanoisi "pikku vinkki, menen naimisiin, haluaisitko kaasokseni vaikka en ole vuosiin pitänyt yhteyttä". Jessus, taatusti antaisin äidin kädestä tuollaiselle naiselle.
- kaaso
morsian itsekin kirjoitti:
Mahtaisi olla tosi hauskaa kun joku ystävänsä unohtunut ottaisi yhteyttä vuosien jälkeen ja sanoisi "pikku vinkki, menen naimisiin, haluaisitko kaasokseni vaikka en ole vuosiin pitänyt yhteyttä". Jessus, taatusti antaisin äidin kädestä tuollaiselle naiselle.
..juu.. taas nähdään esimerkki suomalaisten itsepäisyydestä: 'ei sekään soittanut, en minäkään sitten soita!' :( siis eihän toki kaasoksi tuntematonta tarvitse pyytääkään, kukahan sellaistakin väitti, vaan ajatus nyt lähinnä oli että mikäs sen mukavampi hetki ottaa yhteyttä (jos niin haluaa) vanhoihin ystäviin kuin häät!?! Minusta ainakin on mukavaa kuulla mitä vanhoille koulukavereille kuuluu vaikkei vuosiin olisikaan yhteyksissä oltu! :)
- Jonna
kaaso kirjoitti:
..juu.. taas nähdään esimerkki suomalaisten itsepäisyydestä: 'ei sekään soittanut, en minäkään sitten soita!' :( siis eihän toki kaasoksi tuntematonta tarvitse pyytääkään, kukahan sellaistakin väitti, vaan ajatus nyt lähinnä oli että mikäs sen mukavampi hetki ottaa yhteyttä (jos niin haluaa) vanhoihin ystäviin kuin häät!?! Minusta ainakin on mukavaa kuulla mitä vanhoille koulukavereille kuuluu vaikkei vuosiin olisikaan yhteyksissä oltu! :)
Polttarit vaikka väkisin että näyttää ulospäin hyvältä??
Suuttuisin kyllä ihan vitusti jos joku "ystävä" johon en ole ollut yhteydessä pitkään aikaan (syyitä löytyy aina) yhtäkkiä ilmoittaisi tarvitsevansa minua polttareihinsa tai häihinsä ...on siinä pokkaa.
- ei polttareita
Olisit onnellinen, että säästyt polttareilta. Itse en halua niitä, koska mielestäni ne kuuluvat sarjaan turhaa hössötystä ja minulla ja kavereillani on parempaakin tekemistä. Säästyy kaikilta rahaa, aikaa ja päänsärkyä. Ajattelin myös pitää ystäviini yhteyttä myös häiden jälkeen toisin kuin muutamat tuntemani rouvat, niin että "hyvästelyjuhla" ei tule kysymykseen.
Iloitse häistäsi ja muista välillä rentoutua kiireittesi keskellä joko yksin tai seurassa. Hymyä! - Inkeri
Pyydä vaan jompaa kumpaa kaasoksi. Nuossa "aikuisissa" ihmisissä on se hyvä puoli että rahaa on jo kertynyt ja voit saada tosi ylelliset polttarit. Vaikka eihän se tietty rahasta ole kiinni, mutta niinkuin aina raha auttaa paljon. Toiseksi he tuskin odottavat pyyntöäsi, joten ovat varmasti erityisen otettuja ja haluavat panostaa polttareihisi ja myös sinun avustamiseesi häiden valmistelussa.
- AhhAAA
että saa kunnon polttarit.
Voi sa***na.
Polterabend ei edes kuulu suomalaisiin hääperinteisiin vaan häihin morsian valmistui hääsaunalla ja puhdistautumisella.
Ällöttää tuommoinen tahdon-polttarit-järjestäkää-heti-asenne. ja jälkeenpäin ihan-perseestä-halvat-juominkit-enkä-puhu-teille-enää-asenne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5404665Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183751Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842352Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4862230Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.891578Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1191556- 1571413
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel811353- 711339
- 841164