Matteuksen evankeliumi luku 5
11. Autuaat olette te, kuin he pilkkaavat ja vainoovat teitä, ja puhuvat kaikkinaista pahuutta teitä vastaan, valhetellen minun tähteni.
12. Iloitkaat ja riemuitkaat; sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa. Sillä näin he vainosivat prophetaita, jotka teidän edellänne olivat.
11. Autuaat olette te, kuin he pilkkaavat ja vainoovat teitä, ja puhuvat kaikkinaista pahuutta teitä vastaan, valhetellen minun tähteni.
12. Iloitkaat ja riemuitkaat; sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa. Sillä näin he vainosivat prophetaita, jotka teidän edellänne olivat.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Eihän täällä saisi kirjoittaa vl-hoitokokousjulmuuksista,ei vl-pedofiliasta eikä mistään muusta vastaavasta.
Kaikki tämä on pilkkaa, joka tekee vanhoillislestadiolaiset autuaiksi.
SRK on onnistunut kääntämään jopa vl-pedofiliasta uutoisoinnin "maailman pilkaksi" ja organisoinut vihaboikotin sanomalehti Kalevaa vastaan. Eivätkä vl-uskovaiset huomaa mitään erikoista:(
"Siionin muuri ei sortua saata,
kun peruskallio Jeesus on sen.
Rynnätä saavat nyt helvetin joukot,
on Herra kanssamme voimallinen.
Vahvista, Herra, nyt taistelijoita,
luopuneet etsi ja laumaasi voita,
luopuneet etsi ja laumaasi voita."
Virsi 173
Siionin muurit eivät sorru.
Sen sijaan vl-HARHALAHKO voipi hyvinkin sortua ja tuhoutua.
Jeesus on peruskalliona täälläkin. Uskon vuoksi ei teitä yksikään vainoa.
Lastenpuolustajat ovat "hyökänneet" arvojenne kimppuun. Tämäkö on sitä "maailman pilkkaa", jota toivotte osaksenne?
SAAVUTETUISTA EDUISTA EI TINGITÄ!
Eräs saavutettu etu on vaarassa. Nimittäin rikostensalaamis- ja uhrienvaientamis(armo)etu!
Kuka sinua vainoaa Jeesuksen tähden?
11 "Autuaita olette te, kun teitä MINUN TÄHTENI herjataan ja vainotaan ja kun teistä valheellisesti puhutaan kaikkea pahaa.
12 Iloitkaa ja riemuitkaa, sillä palkka, jonka te taivaissa saatte, on suuri. Niinhän vainottiin profeettojakin, jotka elivät ennen teitä.
Kerro ihmeessä, Hän on todella väärässä.
Muuten onko Sinulle Jeesus Herra.
Eihän kukaan teitä vainoa uskon. Ei yksikään.
Olisitte nyt Herran tähden kohtuuden nimissä keksineet jonkun hieman kevyemmän "pilkkaamisen" kohteen kuin lastenne raiskaamisen, jos jotain oli ihan pakko keksiä!
Miksi ihmeessä sekoitatte uskon ja rikokset? Antakaa meidän olla ja keskittykää omaan elämäänne! Miettikää pilkkaajat mielessänne, kenestä muusta voisitte puhua näin ilkeästi? Jokainen ilkeä sana sattuu jokaisen vanhoillislestadiolaisen sydämeen. Voisitteko mitenkään edes hetkeksi asettua meidän asemaan? Vanhoillislestadiolaisen kulttuurin piirissä on ilmennyt rikoksia, mutta suurin osa meistä on hyvin kaukana sellaisesta. Pedofiili ei voi olla uskovainen. Teko itsessään poistaa tällaisen henkilön uskon sisäpuolelta. Vain tyhmä ja ajattelukyvytön ihminen voi väittää, että vanhoillislestadiolaisuuden piirissä olisi jotenkin hyväksytty tällaista. SE EI KERTAKAIKKIAAN PIDÄ PAIKKAANSA!!! Miksi ette vain lopeta noita perättömiä puheita ja keskity omaan elämäänne? Kannattaako vanhoillislestadiolaisuuden pohtiminen ja mollaaminen ottaa elämäntehtäväksi? Ristiriitaista on se että haukkujat pitävät tätä liikettä ihan huuhaana, mutta kuitenkin käyttävät sen pohtimiseen niin paljon aikaa ja energiaa. Kaikkein pahimmalla ja riettaallisimmalla tavalla haukutte, kun valehtelette meidän hyväksyvän rikokset lapsia vastaan.
^^Miksi ihmeessä sekoitatte uskon ja rikokset?^^
Koska ne kulkevat vl-hengellisyydessä ihan käsi kädessä.
Sinä olet varmasti sydämen kristitty. Maailmassa ei tunneta armoa, siellä
vallitsee Egyptin pimeys.
Olet vl-pedofiliaongelman edessä vielä kieltämisvaiheessa. Tuo on aivan normaali vaihe, kunnes hyväksyt tapahtuneen, pääset taas eteenpäin asian käsittelyssä.
Lue vaikkapa SRK:n lehdistötiedote 7.4.2011, niin pääset pahimman kiistämisesi yli ja katsomaan asiaa faktojen pohjalta. Voimia sinulle vakavan ongelmanne hyväksymisessä.
>>Miksi ihmeessä sekoitatte uskon ja rikokset?** Voi miten naivia ja saastaista. Ihminen, joka on uskossa Jeesukseen, on kasteasteessa kastettu Hänen ruumiiseensa.
Pyhä Henki astuu asumaan myös sydämeen ja se EI ANNA MAHDOLLISUUTTA SYNTEIHINNE. Naiko Jeesus omia lapsiaan?
Ne kuuluvat yhteen, rikollinen, pedofiili Vl ei ole Jeesuksen oma, vaan saatanan.
Annetaan me teidän tehdä rötöksiä, mutta TUOMME EVANKELIUMIA, JOTTA TEKISITTE PARANNUKSEN ja löytäisitte Herran.
>>Miettikää pilkkaajat mielessänne, kenestä muusta voisitte puhua näin ilkeästi?** Kaikista ammattivalhelioista, jotka sekaantuvat omiin lapsiin, olette kaikki saastaa.
>>Voisitteko mitenkään edes hetkeksi asettua meidän asemaan? ** Ollaan oltu, mutta saastaisuus oli jätettävä.
>>Vanhoillislestadiolaisen kulttuurin piirissä on ilmennyt rikoksia, mutta suurin osa meistä on hyvin kaukana sellaisesta. ** Ajattele sitä, että vielä 5 vuotta sitten Sinäkin väitit, ettei Herran huoneen hallitus tee virheitä.
>>Pedofiili ei voi olla uskovainen. ** Eikä Hän joka on niitä salannut. VL kyllä voi olla.
>>Vain tyhmä ja ajattelukyvytön ihminen voi väittää, että vanhoillislestadiolaisuuden piirissä olisi jotenkin hyväksytty tällaista.** Sehän hyväksyttiin vielä muutama vuosi sitten, jopa siunattiin MATKAVIKANA.
Hyvin naiivi vastus.
Kes.
Uskonnoton ei voi pedofiili. Järjen käyttö itsessään poistaa tällaisen mahdollisuuden. Hänen täytyy olla kaapista ulostullut vanhoillislestadiolainen. Vai mitä vln-78?
Vnl-78 kirjoitti:
"Pedofiili ei voi olla uskovainen. Teko itsessään poistaa tällaisen henkilön uskon sisäpuolelta."
Tiedät hyvin sen, että pidimme sydämen uskovina näitä meidän puhujaveljiämme ennenkuin paljastui heidän rikoksensa ja pidämme sydämen uskovina vielä nyös kaikkia niitä puhujaveljiämme, jotka harrastavat pedofiliaa, mutta jotka eivät vielä ole paljastuneet.
Tuo on ihan totta, ihminen kun ei näe sydämeen niin häntä voi pettää.
Mutta Jumala näkee sydämeen.
Näin jälkikäteen voi sanoa että olivat ns. mätiä kaloja.
Sielunvihollinen voi olla vaikka enkelin muodossa. Lopun aikojen merkkejä taitaa olla, että valitutkin eksytetään.
Voi Leena Kotila. Ei kai sunkaan puolesta voi kuin huokaista Taivaallisen Isän puoleen.
VL:liike on oppinsa vanki.
Miksi täällä kirjoitetaan arvostelevasti VL: yhteisösta siksi ,ettävSANA tuomitsee sen epä-uskoisen toiminan.
" Jeesus sanoo,Sentähden,jokaisen joka tunnustaa minut ihmistenedessä,minäkin tunnustan Isäni edessä. Mutta joka kieltää minut ihmisten edessä,,sen minäkin kiellä Isäni edessä joka on taivaissa".
13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
17 Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä.
18 Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä.
19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen.
20 Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
Jumalan tunteminen alkaa Kristuksen tuntemisesta,mutta tätä ei VL uskonnollisuus käsitä
vln-78 :lle
Älä edes yritä vastata näille rääväsuille, ei heillä ole mitään oikeaa tarvetta keskustella asioista, vaan pyrkimys on huudattaa niin paljon ,kuin suinkin.
Ymmärän motiivisi vastata ja koettaa tuoda esiin asiain oikeaa laitaa, mutta täällä kaikki väännetään väärinpäin ja perään heitto ---olette lapsenraiskaajia kaikki--- - yms.
Täällä yritys kirjoittaa asiallisesti on sama kuin huutaisi tuuleen, täysin turhaa.
Kannattaa ottaa tämäkin palsta jonninmoisena huumoripalstana, tosin aika huonona sellaisena, kun ÄO ei kovin korkealle täällä useinkaan yllä.
Huvittavimmasta päästä ja älytön oli esimerkkinä viesti :
37
7.9.2011 16:55
" Uskonnoton ei voi pedofiili. Järjen käyttö itsessään poistaa tällaisen mahdollisuuden. Hänen täytyy olla kaapista ulostullut vanhoillislestadiolainen. Vai mitä vln-78? "
E uskonnoton ei tee järjettömyyksiä , se poistaa mahdollisuuden järjettömyyksiin...( heh, heh), ei tee rikoksia ei mitään pahaa , kun ajattelee " järjellä" , huh, kaikkea sakeaa täälläkin pyörii.
Kaikki Suomenkin rikolliset on uskonnollisia tuolla päättelyllä .
Tämmöisiä vastaavia möläyksiä tämä palsta on täynnä.
Ihmettelen vain, miksi tällainen on sallittua. Suomessa on uskonnonvapaus. Monet kirjoitukset täällä täyttävät rikoksen merkit. Absurdeinta on, että monet argumentit miksi tämä ei ole oikea usko, tuodaan julki juuri sillä tavalla mistä meitä syytetään. Älykkäimmätkin keskustelut ovat yleensä samaa asiaa jankuttavaa propagandaa meitä vastaan. Vaikka kuinka yrittäisi oikaista käsityksiä henkilökohtaisen kokemuksen ja tiedon kautta, sitä ei pidetä minään. Muut ymmärtävät paremmin meidän tilanteemme, kuin me itse. Vaikka syytökset olisivat tottakin, on jokaisen oma valinta, onko liikkeessä mukana vai ei. Se ei kenellekään kuulu.
Vaikutat "hieman" tyhmältä ihmiseltä. Niitä on paljon vl-herätysliikkeessä ja siksi varmaan viihdyt kaltaistesi seurassa.
^^kun ÄO ei kovin korkealle täällä useinkaan yllä.^
Jos saan veikata, niin sinun ÄO on pienempi kuin kengännumerosi.
Kyllä varsin pienelläkin kapasiteetilla pärjää jos haluaa olla elämässä mukana. Mutta kun hieman yksinkertaisempi tapaus on aivopesty ja pidetty tynnyrissä, ei sellaiselle järkipuhe auta...
"Kannattaa ottaa tämäkin palsta jonninmoisena huumoripalstana"
Tämä ei ole huumoria:
TÖRKEIMMÄT VL-VALHEOPIT
Vl-herätysliike = saatanan kutoma verkko, jonne SRK ja vl-saarnamiehet yrittävät hämähäkin tavoin kietoa kärpäsiä pahan syötäväksi.
Vanhoillislestadiolainen herätysliike opettaa mm. seuraavia HARHAOPPEJA:
1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
Missään kohden Raamattua ei mainita, että joskus elävä usko rajautuu yksinomaan yhden pienen herätysliikkeen sisälle. Jeesus antoi lähetyskäskyssä kehotuksen julistaa evankeliumia kaikille kansoille. Tätä kehotusta noudatetaan koko ajan ja ihmisiä tulee uskoon kaikkialla maailmassa.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.
Ei mitään perustetta tällaiselle opetukselle. Kytkeytyy kohtaan 1.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
3. Vain vanhoillislestadiolaisuus = Jumalan valtakunta.
Jumalan valtakunta maan päällä muodostuu kaikista elävässä uskossa olevista ja Kristuksen verellä pestyistä henkilöistä ympäri maailmaa. Tämän joukon päänä on Jeesus Kristus. Jeesus itse sanoi, että älkää uskoko, jos joku sanoo, että Jumalan valtakunta on vain “täällä“.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
4. Jumala ei kykene pelastamaan syntistä ihmistä ilman vanhoillislestadiolaisen apua.
Tottakai Jumala pystyy pelastamaan ihmissielun. On suurta röyhkeyttä opettaa, että kaikkivaltias ja kaiken luonut Jumala ei pysty tähän. Mihin Jumala ei pysty ilman ihmisen apua?
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
5. Jumala ei pysty yksin antamaan syntejä anteeksi. Aina on oltava mukana vanhoillislestadiolainen.
Samaa röyhkeyttä tässä opissa kuin edellisessäkin. Jeesus opettaa Isä meidän -rukouksessa anomaan syntejä anteeksi suoraan Jumalalta. Raamatun mukainen perusoppi on, että USKO JEESUKSEEN sisältää sekä syntien anteeksiannon että sielun pelastuksen.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
6. Ehkäisy on syntiä.
Missään kohden Raamattua ehkäisyä ei nimetä synniksi. Vl-saarnaajat ja vastaavat yrittävät epätoivoisesti käyttää tässä harhaopissa mm. kohtia: "Älä tapa", "Täyttäkää maa" jne. Nämä eivät mitkään liity ehkäisyyn eivätkä kiellä sitä.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
*******
Kaikki mainitut HARHAOPIT perustuvat SRK:n ja vl-saarnaajien itsekkyyteen. nöyrtymättömyyteen Jumalan edessä, omavanhurskauteen ja hengelliseen korskaan. Heillä on halu syrjäyttää Jumala omalta paikaltaan ja sijoittaa itsensä sille paikalle. Vrt. sielun pelastus ja syntien anteeksi antaminen.
Kuinka kauan Jumala katselee tätä puuttumatta asiaan? Sitä minä en tiedä. Jumala yksin sen tietää.
PS. Lestadiolaisuuden perustaja Lars Levi Laestadius ei opettanut "vain me" -HARHAOPPIA. Sen ovat Oulun veijarit keksineet päissään hänen kuolemansa jälkeen. Tämä tieto perustuu väitöskirjatutkimukseen."
" Uskonnoton ei voi pedofiili. Järjen käyttö itsessään poistaa tällaisen mahdollisuuden. Hänen täytyy olla kaapista ulostullut vanhoillislestadiolainen. Vai mitä vln-78? "
Olen tämän kommentin kirjoittaja ja voin kertoa että se oli puhdasta sarkasmia. Sehän vln-78 kommentti. Vaihdoin vain lestan ja uskonnottoman paikkaa.
Melkoista itsensä ylentämistä lesta porukoilta. Jos joku porukasta tekee rikoksen niin se ulkoistetaan ei-uskovien joukkoon. Pitäkää vaan itsellänne.
Kuten sanoit....kaikkea sakkia täällä maan päällä pyörii.
kko sinä olet , sinulla olisi käyttöä niin oikeusistumissa kuin poliisivoimissakin.
Vain sinullako on kokemuksia, ja ainoita sellaisia jotka vain ovat oikeassa, jotain tuttua tässä ajattelutavassa.
ja tosi on vai yksi.
Mikä on vl-liike. Apostoli Paavali, Martti Luther ja Lars Leevi Laestadius
uskoivat samalla tavalla yksi armosta, yksin uskosta yksin Kristuksen ansion tahden.
Lestadiolaisuuteen ei käy kavahtakaa vääriä profettoja. pitäsi olla kavahtakaa
väärää profeettaa (raamatussa on monikossa).
Meri on maailama, myrsky on sielunvihollinen, vene on Jumalan valtakunta ja
Herra Jeesus käy meren päällä. Veneeestä kun joutuu pois, niin hukkuu.
Kerran oli täällä maan päällä sellainen opettaja, jonka huulilta
ei vilppiä lähtenyt. Eräs hänen opetuslapsistaan sanoi, että hän oli kuin yksi meistä kaikessa kiusattu mutta kuitenkin ilman syntiä.
Opettajassa ei ollut mitään vikaa, mutta kuitenkin yksi hänen petuslapsistaan
oli petturi (Raamattu sanoo, että hän oli varas).
Varastaminen, huoruus ja pedofilia ovat kadottavia syntejä.
"Itse teistänne nousevat raatelevaiset sudet, jotka eivät laumaa säästä" kerrotaan Raamatussa. Kristillisyyden historia toistaa itseään: näitä Herran lauman raatelijoita on taas viime aikoina näkynyt ja kuulunut mediassa.
Olen nyt muutaman päivän ajan lukenut näitä kirjoituksia täällä. Olen yllättynyt vihan ja valheiden määrästä. Vaikka kannanottojen tarkoitus kai olisi saada minutkin epäilemään uskoani, onkin käynyt päinvastoin. Riemun tunne täyttää sisimpäni. En voi itsekään ymmärtää, kuinka valtavan lahjan olen saanut, kun vielä tänäkin päivänä saan olla uskovainen. Ulkopuoliselle sen ymmärtäminen on varmasti vielä vaikeampaa, mahdotonta. On ihana elää rakastavassa siionissa, onnellisena, turvassa.
Turvassa totuudelta, sensuurin muurin takana.
VL-pedofilia on aivan oikeasti totta, kuten Matti Taskilakin lehdistötilaisuudessa 7.4. sanoi. Se, että ette piittaa uhreistanne, vaan ivaatte, halveksitte, syrjitte a syyllistätte heitä, on nostanut vihan pintaan monele "epäuskoiselle" ja myös monelle vl-uskovaiselle. On tietysti "helppo" uskoa kun kieltää kaikki tosiasiat ja elää valheen harhassa.
Et ole turvassa ainoan oikean seurakunnan (alkuperäisten lestadiolaisten) mielestä.
Kerrohan koko totuus Matti Taskilan ko. lausunnosta.
Se oli kieltämättä epätarkasti lausuttu.
Kokonaisuudesta , josta se oli irroitettu, taisi se ko. lause
suurinpiirtein kuulua: " Kaikki , mitä on kerrottu, ( tuotu esiin) on totta"
SRK:n johtokunnan ja työvaliokunnan jäsen V. juntunen hieman myöhemmin tarkensi Päivämies- lehdessä , Mitä sillä oli tarkoitettu.
Taskila lausunnollaan tarkoitti SRK:n ulkopuolisella teettämää selvitystä , siitähän ao. johtokunta oli juuri aiemmin keskustellut, joka selvitystystyö oli myös esillä tiedotustilaisuudesta.
Juntunen kertoi ko. Taskilan lausunnolla tarkoitetun sitä , että ko. tiedotustilaisuudessa esillä ollut SRK:n selvitys pitää paikkansa, eikä sen paikkansa pitävyyttä kiistetä.
Ei ollut hajuakaan semmoiseen suuntaan, että Taskila olisi väittänyt kaiken mailman syytösten olleen totta.
Tämäkin kokonaisuudesta irroitettu yksittäinen lauselma on hyvä esimerkki siitä , kuinka voidaan hyvin vähällä sanomisien vääristelyllä voidaan asiat kääntää aivan toiseen suuntaan , kuin on kommentoija alunperin tarkoittanut.
Juntusen haastattelun , jossa ko. asia käy julki on löydettävissä kevään 2011 Päivämies- lehdestä, tarkistakaa asia, ennenkuin väitätte tätäkin asiaa valheeksi...
Päivämies löytyy mm. kirjastoista hyvinkin usein..
Tämän asian kannattaa tallettaa koneelleen, niin usein tälläkin palstalla koetetaan syöttää tätä valhetta uudelleen ja uudelleen totena, niinkuin edellä viestissäkin tehtiin. ( Avaa silmäsi, lumikk
8.9.2011 07:17 )
Tarvittaessa voi koneensa muistista lähettää oikaisun asiaan, vaikka eiväthän nämä valheen levittäjät siitä lannistu, en toki elättele sitä toivoa.
Matti Taskila sanoi: "Kaikki, mistä meitä on syytetty, on totta."
Tiedossa on, että SRK monien johtajiensa suulla on myöhemmin -viimeistään suviseurojen yhteydessä perunut kaikki 7.4.2011 tunnustukset ja palannut vl-lastenraiskaamisen vähättelyn, uhrien mitätöimisen ja salaamisen tielle. Ei väitteissäsi mitään uuttaa ollut.
Kuka on vähätellyt ?
Eikö kyse ole siitä ,että puhutaan täälläkin totuutta, oikeassa asiayhteydessä , eikä lauseita irroittaen kontekstistä.
Mutta, ............... tämänhän toki tiesitkin kuin myös Taskilan lausuman asiayhteyden, mutta koeta nyt esittää nokkelaa, onhan tämä temppuilusi nähty palstalla useasti ennenkin.
" SRK...... ......... .......... palannut vl-lastenraiskaamisen vähättelyn, uhrien mitätöimisen ja salaamisen tielle "
Samaa tuubaa tulee , kuin sadat kerrat ennenkn.
Kovin tutulta näyttää tekstisi, joku kirjoittikin toisaalla , että sinun kannattaisi vaihtaa tyyliä.
Tämä nykyinen ko. törky- tyylisi paljastaa kovin helposti sylttytehtaan, mistä samasta kohteesta viestit eri ketjuihin leijailee palstalle.
Kun et pärjää keskustelussa, alat haukkumaan keskustelukumppaniasi.
Hoitokokouksissa sanottin: "ei tässä raamatuita tarvita"
Nyt avaaja vetoaa raamatun tekstiin.
VL-joukkoon näyttää kuuluvan monenlaista kulkijaa.
Siellä ilmeisesti on "lapsia,joilla on vielä silmät ummessa"
He kuuntelee saarnoja,ja ovat niistä jopa huumaantuneina,mutta
eivät ole vielä nähneet koko totuutta.
Tuo avaajan valitsema raamatun teksi käsittääkseni ei ole edes tarkoitettu ollenkaan vanhoillislestadiolaisille.
Ei siinä mainita..."Autuaat olette te vanhoillislestadiolaiset"
Siinä puhutaan heistä,joita pilkataan ja vainotaan sen vuoksi,että he kulkevat Jeesuksen jalan jäljissä = uskovat Jeesukseen ja haluavat elää Raamatun oppien mukaisesti.
"Siinä puhutaan heistä,joita pilkataan ja vainotaan sen vuoksi,että he kulkevat Jeesuksen jalan jäljissä = uskovat Jeesukseen ja haluavat elää Raamatun oppien mukaisesti."
Omavanhurskaudesta turvoksissa olevat ja SRK:n VALHEOPPEJA itseensä imeneet vanhoillislestadiolaiset ovat tästä joukosta niin kaukana kuin itä on lännestä.
Uskon vielä, että SRK:n johtama vanhoillislestadiolaisuus näiden eksytysten ja turmeluksen aikojen jälkeen saa vielä jumalan armosta palata elävän uskon armolähteelle; Yksin uskosta Kristukseen.
VL-lapsuus takana.
Nuorena luulin,että vl:stä saa luotettavan miehen.Aloin ihastuakin yhteen kaveriin.Kaveri tuli nuorten iltaan poikakaverinsa kanssa.
Tämä poikakaveri jäi meille yöksi,oli eri paikkakunnalta.
Yöllä hän hivuttautui sänkyyni "pahat mielessä".Ajoin hänet pois omaan sänkyynsä.Aamulla hän kertoi,että hänellä on kotipaikkakunnallaan tyttöystävä.
Sen jälkeen en enää mennyt vl-seuroihin.Tapasin miehen ei-vl.
Olemme olleet yhdessä yli 30 vuotta,eikä ole ollut mitään uskottomuusongelmia.Mieheni on hyvin auttavainen ja rakastava.
Aloin kiinnostua uskonasioista,tulikohan lapsuus mieleen ???
Törmäsin ihmiseen,joka sanoi "katso Jeesusta"
Kerroin huonoista kokemuksistani uskovaisista.Hän sanoi edelleen...
"riittää kun katsot Jeesusta"
Nyt minulla on oikein hyvä olla,olen unohtanut vl-ihmisten tuottaman pettymyksen,ja "katsomalla Jeesukseen" tunnen onnellisuutta.
Se oli oikeastaan onneni,että tämä ihastukseni poikakaveri näytti,mitä on vl.Jos olisin vaikka avoitunut ihastukseni kanssa ja joutunut kärsimään vl-porukan antaman taakan,olisin nyt varmaan "tosi tuuliajoilla".
Nyt minulla on turvallinen perhe-elämä ja lapseni voivat hyvin.
"katsomalla Jeesukseen" -se sisältää hyvin paljon-minulla on onnellinen ja turvallinen tulevaisuus.
Katson Jeesusta
http://www.youtube.com/watch?v=lIoNIPr7SKI&feature=related
Huom! Pilkatuksi itsensä kokeneet vl:t. KUKAAN EI VÄITÄ, ETTÄ PÄÄOSA VL:USKOVISTA HYVÄKSYISI PEDOFILIAN.
Silti on ongelma, joka johtuu jostain asioista sisällä liikkeessänne, että tällaista niinkin laajamittaisesti esiintyy.
On ikävää, ja mielestäni väärin, että pidätte itseänne ainoina Jumalan armon ja rakkauden saaneina ihmisinä.
Mutta sanon tämän vain teidän parastanne ajatellen, koska tämä käsityksenne loukkaa kuitenkin mielestäni eniten teitä itseänne.
keksinyt mitään. Jumala valtsi Lars Leevin kantamaan Hänen nimeään
(Paavalista sanoo Raamattu, että hän valittu ase kantamaan minun nimeäni)
Samoin muut kaikki jo ajasta iäisyyteen siirtyneet Jumalan pyhät.
Täällä maailmassa ei ole sattumia. On onnellisia ihmiskohtaloita ja hyvin
järkyttäviä ihmiskohtaloita.
Jumalaton syö ennen 10 metriä ratakiskoa kuin ymmärtää jären kautta
Jumalan valmistaman vanhurskauden.
Saa tuomiopäivään asti setviä uskon asioita ja ruokkia hunoa omaatuntoa
ihmisten lankeemuksilla.
jos vähän yhtenä epäilevänä vl:nä korjailen tuon yhden sisaren kirjoitusta. meitä ei ole vainottu kristuksen tähden, vaan srk:n tekemien virheiden takia. samaa mieltä olen siinä että täällä yleistetään asioita. keskustelu ei ole kovin sivistynyttä, mutta osa kirjoittaa ihan fiksustikin.
omalla kohdalla on mennyt luottamus ja usko maanpäällisen seurakunnan erehtymättömyyteen. se mikä tulee ihmisestä on ihmisestä...monella seikalla ja nykysäännöksellä ei ole mitään tekemistä raamatun opetuksien kanssa. harhaan lipsahdettiin 60-luvun jälkeen ja 70-luvun tapahtumat oli jo lähellä skitsofreenista kansanhurmosta jossa idioitismi ja narsismi otti vallan!
ja tänä päivänä lapsuudesta asti aivopesty lestadiolainen pitää kynsin hampain kiinni turvallisista valheista, koska niiden romuttuminen aiheuttaisi melkoisen henkisen/hengellisen romahduksen. meidät kasvatettiin uskomaan näin, sitä on joittenkin mahdoton käsittää.
tämäkin kirjoituksen voit kuitata harhaan menneen veljen höpinöinä, se on se helpoin tie...älä ajattele ja älä käytä järkeä. varo ettei joku päivä silmät aukene...totuus voi tehdä silloin kipeää, niin mulle kävi!
Ethä sie mikkään veli oo, vaa Turun tyttö tietennii, ja meleko kaakana vl:stä, lievästi sanottunna.
Onko Tytti , Oulun vl, j a Liperin vl ym, ym. nimmarit pantu jo roskiksee ?
Oisit laettanu vuan jonniin niistä nimmariksi, niinku ennenkin.
Nim. "Laestadius ei ole" kirjoitti:
"Jumalaton syö ennen 10 metriä ratakiskoa kuin ymmärtää jären kautta
Jumalan valmistaman vanhurskauden."
Jumalan valmistama vanhurskaus on tässä niin meille vl:ille kuin Melperille ja ei ole yhtään erotusta, koska armosta ja lahjaksi saamme uskosta Kristukseen tämän Jumalan vanhurskauden Kristuksen lunastustyön tähden.
Room. 3:22
se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.
Täällä on aika hauskakin lukea teidän viestejänne.
Esim. silloin kun viesti alkaa tyyliin --
"jos vähän yhtenä epäilevänä vl:nä korjailen tuon yhden sisaren kirjoitusta."
-- on päivänselvää, että ihka oikea -vl -, sehän siellä kirjottelee, eipä tule mieleenkään epäillä moista...
Yleensä jatkoteksti vielä vahvistaa krhmm..... uskon "oikean" laadun - - - - -