Kuntauudistus

Tarpa

Ministeriön valmistelema kuntauudistus aloitetaan Suomen pienimmästä kunnasta.

7

285

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkoitat varmaan manner-Suomen pienintä kuntaa, Ahvenanmaalla kuntalainsäädäntö kuuluu maakuntapäivien lainsäädäntöoikeuteen, joten Ahvenanmaan kuntien toimintaan mantereen ministeriöillä ei ole mitään sanomista tai päätösvaltaa.

      • tox rk hist coms iku

        Sen lauluja laulat kenen leipää syöt uliseva loinen. Jos jonnekin Föglöön esimerkiksi kipataan valtion maataloustukea niin kyllä todellakin on "Manner-Suomella" jotain sananvaltaa siellä loise insestisaarella. Tai ainakin pitäisi olla mikäli eläisimme demokratiassa emmekä apartheidissa.


      • Tarpa

        Kuules abborrekvinnan, valitettavasti (Suomen) hallituksessa on tehty lakialoite, joka koskee myös maakuntapäiviä. Yhteisistä verorahoistamme kun on kyse, niin erityisesti kaikki asukasluvultaan pienet kunnat tullaan ottamaan eritystarkkailuun. Koskien muunmuassa henkilömääriä joita kunta työllistää. Tähdäten luonnollisesti säästöihin virkoja vähentämällä. Hyvänä esimerkkinä on Sottunga. N. 120 asukasta, joista lähes puolet on kunnan palveluksessa??


    • Kunnallislainsäädäntö kuuluu maakuntapäivien lainsäädäntövaltaan, joten siitä ei voi eduskunta päättää. Joten jos joku haluaa laittaa Ahvenanmaan kunnat eritystarkkailuun (jossa Sottunga tavallaan jo on), se on Ahvenanmaan maakuntapäivät ja -hallitus.
      Ja höpö, höpö, että puolet sottungalaisista olisi kunnan palveluksessa, kunnanjohtajakin hoitaa nykyisin hommansa osapäiväisesti. Jos kunnanvirastossa on sitten yksi työntekijä, koulussa ehkä neljä-viisi, kotipalvelussa kolme, päivähoidossa ehkä saman verran ja ehkä kiinteistönhoitaja, niin ei siitä pahalla tahdollakaan saa puolta asukkasmäärästä.

    • ÅÖbo

      Netti fennojen huoli maakunnan kuntataloudesta on liikuttava! Eivät taida ymmärtää että maakunnan kuntarakenne ei rasita mantereen veronmaksajia koska sillä ei ole merkitystä maakunnan ja Suomen valtion välisiin tulonsiirtoihin.
      Sitäpaitsi Ahvenanmaan kunnat eivät ole veratailukelpoisia mantereen kuntiin koska esim. terveyshuollon kustannuksista vastaa maakuntahallitus. Suomessa näillä kustannuksilla on erittäin suuri merkitys minkä tahansa kunna taloudessa. Ahvenamaalaiset kunnat eivät myöskään saa valtionosuuksia vaan "maakuntaosuuksia".

      Arvoisat netti fennot, perehtykää hieman faktoihin ennen kirjoittamista!

      • Tarpa

        Kyllä löytyy selityksiä! Ei ne tulonsiirrot miksikään muutu vaikka niitä eri nimellä kutsuisikin. Ihan samoista yhteisistä verovaroistamme meidän kummankin terveyshuollon kulut maksetaan. Ahvenanmaalla vaan kuluu kuntarakenteesta johtuen enemmän meidän yhteisiä rahoja.


      • Tarpa kirjoitti:

        Kyllä löytyy selityksiä! Ei ne tulonsiirrot miksikään muutu vaikka niitä eri nimellä kutsuisikin. Ihan samoista yhteisistä verovaroistamme meidän kummankin terveyshuollon kulut maksetaan. Ahvenanmaalla vaan kuluu kuntarakenteesta johtuen enemmän meidän yhteisiä rahoja.

        Ei kulu! Koska Ahvenanmaa saa takasin maksamiaan veroja aina tietyn, saman summan valtion budjetista, kuntien menot täällä eivät vaikuta mitenkään asiaan. Ahvenanmaa saa saman summan ihan riippumatta siitä, käyttääkö se rahat kuntien maakuntaosuuksiin tai vaikkapa pakolaisten vastaanottamiseen, lauttaliikenteeseen tai eläinsuojeluyhdistyksen avustamiseen. Summa ei siitä miksikään muutu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      988
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      279
      844
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      607
    Aihe