Ennen luultiin, ...

...että urhelussa voitto ei ole tärkeintä, vaan jalo kilpa. Nykyisen se kai menee jotenkin niin, että tärkeintä ei ole voitto, vaan kisamatka.
564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Entisenä sm-tason merimiesurheilijana voin sanoa että matka kisapaikalle on aina ollut hauskinta.

Äänestä
  • Oliko kantajat kännissä,kun ne oli kolme kertaa pudottanut sinut.

    Äänestä

Ilmankos niitä tuloksia ei enää tulekaan, jos matka KISAPAIKALLE on parasta antia.
Kaikki valmentajat ottamaan oppia Jääkiekon MM-joukkueelta.
Voittivat kisat.
Juhlivat sitten vasta KOTIMATKALLA. Oikeutetusti.
Järjestys oli kaiketi oikea ja menestyksekäs.
Eipähän tarvinnut keksiä koottuja selityksiä epäonnistuneille suorituksille, joita krapuloissa kilpailtaessa sattuu.
Se "Dobingin" käytön oikea ajoitus on tarpeellista hallita.

Äänestä
  • Kyllä tämänhetkinen tulostaso verrattuna kolmen vuosilymmenen takaiseen osoittaa että doping on saatu hallintaan.

    Totuus nyt vain on että täällä asuu pelkkää pullamössöporukkaa josta ei kovia urheilijoita enää löydy. Sama tuntuu vaivaavan muitakin pohjoismaita.

    Äänestä

Tiedä luuloista.

Kaikenlainen urheiluun liittyvä liittyy kuitenkin aivan varmasti rahaan. Urheilu-sana pyörittää älyttömän suurta liikevaihtoa kokonaisuudessaan. Varmasti yks maan suurimmista pisneksistä, kun alkaa laskemaan ihan kaiken mukaan. Siis ihan potkupallokenttien rakentelusta, kunnossapidosta, mainosrahoihin ja kandee hokata, kaikissa kouluissakin urheilimaikat. Ja etenkin rättipisnes ja urheiluvälinepisnes. Eipä ois pesäpallomailatehdasta suomessa, ilman thako pihkalan kehittelemää pesäpallopeliä. Ja pensaa palaa kun kakaroita kiikutetaan harkkoihin...

Kyllä raha on tärkeintä. Jos asiaa ajatttelisi niin, että jos kaikki suomen urheilijat keräilisivät roskia ja hoiteleisivat vanhuksia tms koko sen ajan, minkä käyttävät urheiluun. No maa menisi yksinkertaisesti konkurssiin. Ei kukaan ala sponsoroimaan tai mainostamaan vaipanvaihtajia. Ilmarahaa, urheilussa ei tehdä mitään tuottavaa. Tekemistä se on, mutta se ei tuota yhtään mitään. Toimii vain pisneksen tekemisen ulkokuorena.



=DW=

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tilja K kirjoitti:

...että urhelussa voitto ei ole tärkeintä, vaan jalo kilpa. Nykyisen se kai menee jotenkin niin, että tärkeintä ei ole voitto, vaan kisamatka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu