GALLUP: Asteikolla 1-10,

kuinka ärsyttävä on miehenne exä ? Haluaako aina päättää asioista itse, vai suostuuko kompromisseihin??
8658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

asteikolla 1 - 10 ärsyttävyys on 12..

Äänestä

tänne on avattu palsta, jossa pääsee purkamaan patoutumia :)

ex-miehen exä oli rasittava. ei suostunut kompromisseihin.

uudemman ex-miehen exä oli paska ämmä, kunnes itsekin erosin ko. miehestä. sen jälkeen meistä tuli ystävät ja ymmärrän TÄYSIN syyt, miksi tämä toimi lapseen liittyvissä asioissa, kuten toimi.

vinkki:eivät ne exät ole aina niin kammottavia. ylensä mies on se kusipää, joka yrittää pitää välit kunnossa kaikkiin ja mustamaalaa toisia saadakseen itsensä parempaan valoon.

exilläkin on yleensä syynsä olla antamatta päätösvaltaa muille.

Äänestä

Se ärsytti kun exä ei ottanut poikaa koskaan juhlapyhiksi (kuten vappuna,uutena vuotena jne..)vaikka oli sovittu muuten.. mieheni piti käydä uudestaan lastenvalvojalla sopimassa asioista nyt asiat ovat sitten muuttuneet siltä osin! Meillä on sellainen systeemi että poika on kax viikkoa meillä ja kax viikko äitinsä luona ja joka toinen joulu ja synttärit vuorotellen kummankin luona ja äitienpäivät äitin luona ja isänpäivät isän luona.
Sitten mua ärsyttää se että tämä exä ei tervehdi minua jos vastaan tulee, todella törkeetä vaikka huolehdin ja kasvatan hänen lastansa..
muuten kyllä olemme jutelleet aina joskus kuten puhelimessa..
Se ärsyttää myös että jos poika on meillä niin puuttuu asioihin jotka eivät hänelle kuulu, ennen vielä enemmän kuin nykyisin ,onnex!!
Asteikolla 9!!!!

Äänestä

Sanoisin että ärsyttää tosiaankin siinä reippaasti kympin yli...homma kun on niin, että kun exä huonolla päällä (miessuhteissa on käynyt huonosti tai on ne päivät tai muuten vaan v...tuttaa) niin sittenpä on äärimmäisen vaikeata arvella mistä päin tänään tuulee. Jos taas on joku mies kiikarissa niin sitten ollaan hööveleitä myös meidän suuntaan. Exä ei jousta sitten tippaakaan. Kynsin hampain HYVIN HARVOIN tuo tyttöä meille jos vaikka meillä ei auto jostain syystä ole ollut käytössä (esim. huollossa ja exä on halunnut muuttaa tapaamispäivän.) tai mies on ollut sairaana (hyvinkin erikoinen tilanne, mies on joutunut sairaana hakemaan tyttöä kun meillä vielä imeväisikäinen hoidettava). Rajansa kaikella!! Äärimmäisen ärsyttävää oli kun mieheni lupasi nostaa elatusmaksua. Tämän jälkeen ilmestyi exälle uusi auto ja työpäivä lyheni kuuteen tuntiin!! Tyttö saa kierrätysvaatteita mikä sikäli ok jos ne edes olisivat ehjiä ja tyttöjen vaatteita! Mihin ne elatusmaksut menevät? Ollaan tässä laskeskeltu, että kyllä siitä muutamaan tyttömäiseen Lindexin vaatteeseenkin liikenesi, mutta taitaa ennemminkin mennä exän omiin menoihin!

Äänestä

...jos ääripää on kympin arvoinen. Tämä exä on väkivältainen (käynyt mm. oman äitinsä kimppuun) ja mielestämme aivan sosiopaatti, mutta osaa silti sossun tädit pitää lieassa...

Lapset ovat aina välikappaleita ja jos omat miessuhteet karilla, niin mikään ei onnistu muidenkaan ihmisten kanssa.

Äänestä

No, eihän se edes tervehdi tai katso päin!!! Kommunikoi siinä sitten!!! Pimeä äiti!

Äänestä

Tosi ärsyttävä. 10 siis ellei enemmän! Ei koskaan suostu kompromisseihin, käyttää lasta pelinappulana jos hommat ei mene hänen halujensa mukaisesti. Haluaa rahaa ihan älyttömästi; ei mitään kohtuutta. Valittaa aina kaikesta, vaikka kaikki asiat menisivät hänen mielensä mukaan. On lisäksi ammatiltaan lastenhoitaja!!!

Äänestä

... kun ei ole nimittäin kohta 2,5 vuotta kestäneen suhteemme aikana miesystävän exä ottanut mitään kontaktia. Mies kertonut hänelle, että haluaisin tavata n. vuosi sitten, ei mitään reagointia sieltäpäin aiheeseen. Sen olen pitänyt tiukkana, että exä ei ala meidän aikatauluja rakentamaan eli jos haluaa sopia jotain erityistä, niin se ei tapahdu kaksi päivää ennen sovittua tapaamisviikonloppua. Samoin ei määräile meidän kesäloma ym. lomasuunnittelua ajankohtineen. Miesystäväni on tämän asian ottanut huomioon erinomaisen hyvin.

Joten pitäisikö olla hirmu onnellinen tilanteesta? Minuun on hiipinyt jo jonkinlainen ahdistus siitä, että äiti voi olla näinkin välinpitämätön henkilöstä, joka viettää hänen tyttäriensä kanssa viikonloppuja. Etenkin, kun minä en ole tullut heidän onnensa väliin. Ero oli jo vuoden vanha.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitipuolikin kirjoitti:

kuinka ärsyttävä on miehenne exä ? Haluaako aina päättää asioista itse, vai suostuuko kompromisseihin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu