Ulvilan noita

Aikanaan jahdattiin viranomaisten ja kirkon toimesta ahkerasti noitia. Lapsia käytettiin oikeudessa todistajina. Pienet lapset kuuntelivat viranomaisten ja muiden ihmisten juttuja noidista. Lapsien mielikuvituksessa noidat muuttuivat todeksi ilman mitään pakotusta. Keskiaikana lapset olivat merkittävässä roolissa todistajina noitaoikeudenkäynneissä.
Nykyään viranomaisten jutut saavat lisävaikutusta median lööppien avulla. Vaikutus pieniin lapsiin on musertava ja alkavat eristyksessä äidistään vuosien aikana pelätä tätä. Veljellä ei ole omia lapsia ja on kai kiintynyt uusperheeseensä.

http://www.kasvatus-ja-aika.fi/site/index.php?lan=1&page_id=224
13117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllä harvoin näkee niin tyyntä ja surutonta leskeä kuin tässä Ulvilan tapauksessa on nähty.Puolison äkillisen kuoleman kohdanneet ihmiset ovat aivan eri näköisiä surevia.

Äänestä
  • Niinkö? Tapauksesta on kulunut jo viisi vuotta. Siinä ajassa moni leski on jo avioitunut ja pyöräyttänyt pari kersaa. Ajatusmaailmasi on kyllä joltakin muulta planeetalta!

    Äänestä

  • Yhtä tyyni kuin jukan kuoleman jälkeisenä päivänä sairaalahaastattelussa. videopätkäkin varmaan löytyy iltalehden arkistosta.

    Äänestä

  • samaa mieltä kirjoitti:

    Yhtä tyyni kuin jukan kuoleman jälkeisenä päivänä sairaalahaastattelussa. videopätkäkin varmaan löytyy iltalehden arkistosta.

    Eikä se esikoinen nähnyt jonkun noidan menevän ikkunasta ulos, lentäen (luudalla)

    Äänestä

  • huh huh kirjoitti:

    Niinkö? Tapauksesta on kulunut jo viisi vuotta. Siinä ajassa moni leski on jo avioitunut ja pyöräyttänyt pari kersaa. Ajatusmaailmasi on kyllä joltakin muulta planeetalta!

    5 vuotta on sillä pokka pitänyt.Päätänsä vain heittelee puolelta toiselle kameroiden edessä.Kaikki nähty tällä planeetalla tv-kuvista ja sieltä sen olisi muutkin nähneet ettei tarvitsis inistä.

    Äänestä

Onhan tapahtumasta jo aikaa.

Äänestä

Kyllä se esikoisen silloin 9 vuotta todistus niin mukavasti kelpas että balalaikka soi ja viini virtas. Murha ei vanhen koskaan. Luulis A olevan kiinnostunut lastensa isän murhaajasta, kun ei ole niin ei ole. Käräjänoikeus tuomitsi murhasta elinkautiseen, mutta se ei kelvannut. Hovioikeus vapautti, niin nyt se on se muka oikea tuomi, eikä korkeimpaanoikeuteen ole tarvetta. Jes mikä fiilis syytetyllä. Oikeusasteet loppuu silloin kun saa vapauttavan tuomion.

Äänestä
  • Vastauksesi on aivan kuin sekobultsi ohjelmasta.
    Ihmiset eivät ole samanlaisia. A on itse todennut, että hän on analyyttinen ja rauhallinen. A on ollut kiinnostunut murhaajan kiinnisaamisesta, joka Hovioikeuden hyvin perustellun päätöksen mukaan on ulkopuolinen. On lukuisia todisteita, jotka viittaavat ulkopuoliseen tekijään.
    Noitavainossa syyllinen oli ennalta määritelty syylliseksi ja puolustuksella ei ollut roolia.
    Olisit sopinut elämään silloin.

    Äänestä

Ja nyt suomen valtio ja poliisi harrastaa noitavainoja. Sä oo ihan sekasin "marista"

Äänestä
  • En ole, mutta poliisi ja syyttäjä ovat sekaisin annelista.

    Töitäkin olisi, miksi ette tutki Tampereen murhia?

    Äänestä

Tosiaan, Hervannan tapauksessa olisi poliisilla selvitettävää, mutta onpahan ymmällään jälleen kerran. Ja paikallisia pelottaa. Suomalaiset uskovat poliisiin kuin itteensä Isä Jumalaan, on se niin kummallista että.
Syyttömän tuomitseminen on pahempi asia kuin syyllisen jättäminen tuomitsematta. Siksi ei pidä tuomita, jos on vähäinenkin epäilys että jospa sittenkin syytön... Eletään sentään sivistysvaltiossa(?) eikä USAssa, missä kirjaimellisesti on tehty lukuisia oikeusmurhia (toki enimmäkseen värillisille).
Noitavainot? Aivan mahdollisia edelleenkin ja monessa muodossa, miksikäs ihmisluonto olisi muuttunut kolmessasadassa vuodessa, ei sitten miksikään.

Äänestä

Jännä että kun vanhin lapsi aiemmin on puhunut "huppumiehestä" tavalla, joka ei hovioikeudenkaan mukaan voi olla kirjaimellisesti totta, on lapsi oikeassa. Nyt kun tulee ilmi Auerin syyllisyydestä kertovia seikkoja, ovatkin kyseessä noitavainot ja lapset "valehtelijoita"! Samaan aikaan poliisin tilakuuntelussa kävi ilmi, että Anneli manipuloi lapsiaan ja vanhin tytär jopa syyllisyydentunnossaan (mistä se tuli..?) oli itsetuhoinen, ei se Auerin puolustajia kiinnosta! Eihän lapsilla tai Jukalla itsellään ole Annelin "ystävättärille" mitään väliä, kuten ei ole Annelillekaan!!

Äänestä

Pienempien lasten tarinat ovat sekoitus totta ja viranomaisten syytöksiä. Ei voi antaa mitään arvoa vuosien manipuloinnin jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsi.todistajat kirjoitti:

Aikanaan jahdattiin viranomaisten ja kirkon toimesta ahkerasti noitia. Lapsia käytettiin oikeudessa todistajina. Pienet lapset kuuntelivat viranomaisten ja muiden ihmisten juttuja noidista. Lapsien mielikuvituksessa noidat muuttuivat todeksi ilman mitään pakotusta. Keskiaikana lapset olivat merkittävässä roolissa todistajina noitaoikeudenkäynneissä.
Nykyään viranomaisten jutut saavat lisävaikutusta median lööppien avulla. Vaikutus pieniin lapsiin on musertava ja alkavat eristyksessä äidistään vuosien aikana pelätä tätä. Veljellä ei ole omia lapsia ja on kai kiintynyt uusperheeseensä.

http://www.kasvatus-ja-aika.fi/site/index.php?lan=1&page_id=224

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu