Mitä tarkoittaa "ajaa vahtia"?

Kysymys onkin jo otsikossa.
91926
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Työ vuoroa

Äänestä

Laivan ollessa merellä kulussa niin siellä perämiehet ja kansimiehet yleensä "ajaa vahtia"Eli on kolme vahtia:12-4...4-8 ja 8-12 eli jos olen 12-4 vahdissa niin olen töissä puolestayöstä aamuneljään.Ja koska on yö ja pimeää niin olen sen ajan tähystämässä komentosillalla(tai vahtimassa ettei samaa vahtia ajava perämies pääse sammumaan).Kello 0400 tulee sitten 4-8 vahti jatkamaan aamu kahdeksaan asti..sitten 8-12 vahtimies ja sitten taas minun vahti puolestapäivästä ilta neljään.Jos ei aja vahtia niin on päivämiehenä eli töissä 08-17.Joissain laivoissa voi olla että on vain kaksi vahtimiestä jotka sitten ajaa 6-6 vahtia eli toinen on 12-6 ja toinen 6-12 vahdissa,silloinhan toki tulee 12 tunnin työpäivät ja mukavasti ylitöitä..

Äänestä
  • Bror Husellin Pienessä Rosmarissa ajettiin kolmen vahtimiehen kesken 4/4 vahtia. Ajettiin bulkkilasteja itämerellä . onkohan kukaan muu ollut siinä. olin joskus 69-70. oli tehty ennen sotia Hollannissa ensinimi oli Niagara.

    Äänestä

  • Niagar kirjoitti:

    Bror Husellin Pienessä Rosmarissa ajettiin kolmen vahtimiehen kesken 4/4 vahtia. Ajettiin bulkkilasteja itämerellä . onkohan kukaan muu ollut siinä. olin joskus 69-70. oli tehty ennen sotia Hollannissa ensinimi oli Niagara.

    Ei ollut Rosmari orjalaiva vaan vahtia ajettiin 2/4vahtia. kaksituntia ruorissa ja neljä vapaata. Mosellin naisille terveisiä Turkuun.

    Äänestä

Luultavasti ruotsin kielestä 'köra' johdettu 'ohjata' -> 'ajaa'

Äänestä

Lojutaan päivähuoneen sohvalla puoliunessa.... käydään pari kertaa vuorokaudessa "sotkemassa" lippu ylös/alas, keitetään kahvit perämiehelle ja räitään sen munkkeihin.... vastataan puhelimeen "et ei kuulu mulle" , kysellään stujulta päivittäin koska tulee ulosvientiä (kaljaa) Ja se on siinä......

Äänestä
  • Sellaista se on olla täkkärinä sillä erolla maissa on parempi että on slabi eli
    se ulosvienti on vaikka joka päivä ja voi ostaa niin paljon kun rahaa riittää.

    Äänestä

Nimimerkki "näin on" antoi ainoan asiallisen vastauksen. Näin se vaan on.

Äänestä

06-14,14-22, 22-06.....7vrk töitä...5 vrk vapaata.......sitä vahtia on tullut ajettua kemian tehtaalla viimeiset 31 vuotta.......ei hinkua merille muulloin kun mitä Suomessa joskus käyn vanhaa synnyttäjää katsomassa :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuivan maan asukki kirjoitti:

Kysymys onkin jo otsikossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu