Mun kissani sai pentuja viime maaliskuussa ja on sen jälkeen pikkuhiljaa kieltäytynyt syömästä kuivaruokaa. Enää se ei koskekaan siihen ja kerjää koko ajan jotakin muuta. Häärää koko ajan keittiössä mun jaloissa ja nappaa mitä pystyy heti kun en näe. Se laihtuikin tietysti pentujen saannin jälkeen eikä ole enää lihonut takaisin. Liharuokaa se syö kyllä ihan hyvin, mutta ei sitäkään koko ajan voi tarjoilla. Meillä asustaa yksi sen pennuistakin, se kyllä syö kaikkea ja on kasvanut normaalisti. Mietityttää, että mikä tätä emoa vaivaa kun se nyt ei syökään enää kuivaruokaa..?
kisu lakkasi syömästä kuivaruokaa...
2
151
Vastaukset
- ei ole pakko
Miksi sen pitäisi syödä kuivaruokaa jos kerran ei sitä halua? Miksei liharuokaa voi koko ajan tarjoilla? Sitähän mm. barffaajat tekee joka päivä eikä kissat syö muuta kuin raakaa lihaa ja lihaisia luita.
Kissa ei tarvitse kuivaruokaa ollenkaan mihinkään, vaan pärjää oikein hyvin märkäruoalla ja lihalla. Kuivaruoka on paremminkin huonoa jos kissa ei juo riittävästi ja jos siinä on sidosaineena paljon viljaa. Siitä seuraa helposti virtsavaivoja jotka kroonistuvat varsin helposti.
Oma pentuni, kotona syntynyt, juuri 3 kk ikäinen ei syö muuta kuin raakaravintoa. Ei siis mitään teollista kissanruokaa ja sen se päätti ihan itse. Tämä vaan vaatii lisäksi mm. Multicat vitamiinit, ettei tule kalkinpuutosta. Aikuisista kissoistani yksi ei ole koskaan syönyt kuivamuonaa, se on naaras jota näyttelyissä tuomaritkin ovat luulleet urokseksi sen suuren koon vuoksi;) - 6+32
Ole onnellinen että sinulla on niin fiksu kissa jotta älysi jättää kuivamuonan pois ruokavaliostaan.
Kissalle paljon terveellisempää on syödä märkäruokaa ja vielä sitäkin terveellisempää antaa sille sekä lihaa että märkäruokaa ellei halua alkaa barffaamaan.
Oma kissa syö sekoitusta jossa 1/3 raakaa lihaa ja 2/3 märkäruokaa. Hyvin maistuu ja kissa sen kun komistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433037Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613021- 422387
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa831798Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä791307- 391270
- 791090