Vaihtoehto on!

Kärsitkö kivuista? Mielialan häiriöistä? Vatsavaivoista? Iho-oireista? Luuston heikkenemisestä? Sydän- ja verisuonitaudeista? Syövästä? Ja vaikka mistä...

Saatat olla teollisuuden ja business-maailman sekä oman sinisilmäisyytesi uhri. Business-maailmassa rahan ja vallan himo on tauti, joka katalasti kiertyy elämänkudokseen. Se turruttaa ajattelumaailman ja moraalin vähitellen. Rahan ja vallan himo ei ole yksittäinen ja paikallinen ongelma, vaan pandemia. Kun se saavuttaa valtakunnan kokoiset mittasuhteet, kansalainen on jo hyvän aikaa ollut pelkkä pelinappula ja helppo hyväuskoinen rahanlähde.

Elintasosairaudet. Niistä on syytetty ihmistä itseään. Ihminen siis itse on sitä mitä syö ja juo ja miten elää. Osittain totta. Eihän sitä ole ketään pakotettu tappamaan itseään esim. syömällä ja juomalla epäterveellisesti. Mutta, terveellisestäkin elämää yrittävä syö ja juo epäterveellisesti. Kevyttuotteet, prosessoidut tuotteet, jalostetut tuotteet, pitkään säilyvät tuotteet ja ne uskottavuutta herättävät ravintoainetaulukot, joihin sokeasti uskotaan... Ruoka-aineympyrässä on meille päivittäiset annokset myrkkyjä sekä ruoalta näyttävää, jossa enemmän tai vähemmän on massaa, jota keho ei edes tunnista ravinnoksi. Miksi voileipäkinkku on maukkaan punaista? Miksi jogurtti maistuu niin hyvälle? Kinkussa esim. käytetty nitraatti (E250) on merkitty säilöntäaineeksi. Mutta todellisuudessa se on kinkun värjäykseen käytetty myrkky. Ilman sitä esim. voileipäkinkku on ikävän harmaata, joka ei paljoa houkuttele. Jogurtti on hyvää, koska siinä käytetään esim. erästä ainetta, jolla hieman omenamainen, makeahko ja raikas maku. Kyseinen aine on yhtenä syynä maha- ja suolistosyöpiin. Tätä ainetta löytyy lisäksi mehuista, jäätelöstä jne.

Miksi 60-luvun jälkeen elintasosairaudet, ADHD, diabetes, syövät jne. nousivat räjähdysmäisesti kasvuun? Kun puhutaan elintasosairaudesta, se yhdistetään helposti teollisessa ja kiireisessä maailmassa elävään ihmiseen, joka ei enää huolehdi terveydestään ja siksi sairastuu. Mutta se ei ihan ole oikea näkemys. Kuten jo aiemmin luit, kyseessä on teollistumisen eräs vääjäämätön seuraus: rahaa ja maksavia asiakkaita tarvitaan, jotta firmat pyörii. Kun teollinen toiminta paisuu monituotteiseksi ja jopa monikansalliseksi, se tarvitsee entistä enemmän maksavia asiakkaita, jotta toiminta jatkuu nousujohteisesti. Kun kaikki keinot on käytetty, löytyy kuitenkin uusi keino. Kun rahan ja vallan himo on tappanut moraalin, ei tarvitse kahta kertaa miettiä, mitä on seurauksena. Jos asiakkaita ei ole, tehdään niitä lisää. Moneenkin kertaan on jo kyselty, miksi terveille ihmisille alettiin syöttämään kolesterolilääkkeita. Miksi vitamiininsaantia vähennettiin alle todellisen tarpeen? Miksi ruoka on niin synteettistä?

JATKUU...
1265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

… JATKOA.

Lääketeollisuutta voi hyvinkin sanoa hyeenaksi, joka on väijynyt ruokateollisuuden lähettyvillä. Ruokateollisuus valmistaa paljon synteettistä "ruokaa", joka auttaa sairauksien syntymisessä. Jotkut ruuassa käytetyt aineet jopa vauhdittavat sairauden etenemistä, ja jotkut jopa aiheuttavat sairauksia. Lääketeollisuus haistaa sen. Pahinta tässä on se, että lääketeollisuus on ajansaatossa oppinut ohjaamaan ruokateollisuutta haluaamaansa suuntaan, jotta asiakaskuntaan ei tule negatiivista muutosta. Esim. juuri esillä oleva aihe, D-vitamiinin radikaali vähentäminen. D-vitamiini on yksi tärkeistä vitamiineista, jotka aiheuttaisivat hallaa lääketeollisuudelle. Jos ihminen saisi tarpeeksi D-vitamiinia, niin monet sairaudet (n. 200) vähenisivät tai lieventyisivät radikaalisti. Se on rahassa mitattuna järjetön summa, kun mietitään hoitoja, lääkkeitä yms. niihin liittyviä kuluja.

Lääketeollisuudessa tällainen toiminta on normaalia. Se on osa strategista suunnittelua. Mutta kansalainen näkee vain pinnan. Asiantuntija valkoisessa takissaan puhumassa asiantuntevasti, miten hyviä lääkkeitä on poistamaan monia sairauksia. Tavallinen kaduntallaaja ei pääse katsomaan esiripun taakse, jossa tämä farssi on suunniteltu ja harjoiteltu. Hän tekee niinkuin lääkäri sanoo, koska kokee sen oikeaksi. Kukapa sitä lähtisi kyseenalaistamaan lääkärin puheita, niinkuin esimerkiksi automyyjän puheita. Toki lääketeollisuudella on se parempikin puoli, eli se, joka pelastaa monia ihmisiä ja auttaa selviämään eteenpäin elämässä.

Jos osaa katsoa aikalinjalla näitä asioita ja muutoksia, niin helposti näkee, että teollisuuden ja kapitalismin valta voi johtaa sivistynyttä maailmaa kannattelevan rakenteen hajoamiseen. Depopulaatio esim., oli se sitten suunnitelmallista tai pelkkä onnettomuus, se jokatapauksessa tulee tapahtumaan. Rappeutuva Pohjois-Amerikka antaa hyvää osviittaa siitä, mitä se tulee olemaan.

Mutta palataan itse asiaan. Moni meistä, jotka ovat vähääkään kiinnostuneita terveydestä ja siitä, mitä ihmisille tapahtuu, toivoo, että ihmiset alkaisivat avaamaan silmiänsä ja tajuamaan todellisuutta. Se on meidän kansalaisten paitsi velvollisuus myös oikeus. Ei meidän tarvitse alistua olemaan pelkkiä lypsylehmiä. Onhan meillä oikeus tietää, mitä meille syötetään. Pajunköyttä ja täysin turhia kemikaaleja tällä hetkellä. Meillä on myös keinoja saada terveempi elämä, mikä hassua kyllä, on ihan ulottuvilla. Jos kansalaiset osaisivat yhdistyä riittävällä teholla, ja vaatia ihan ääneen totuutta ja asioiden korjaamista, niin muutos olisi radikaali. Mutta... me nykyihmiset ollaan tietyissä asioissa laiskoja robotteja. Ei me uskota, että me pystytään mihinkään radikaaliin, kun isot herrat on niin isoja, ja sitäpaitsi on just niin kiire autojen, pleikkareitten, leffojen, viihteen, bisneksen yms. pariin, että ei tässä ehdi omia oikeuksia ja terveyttä miettimään. Typerä ajatuskin. Tänäpäivänä kun olet terve, niin hälläväli huomisesta. Mutta jos se huominen tuo murskaavia uutisia elämääsi, niin herätys todellisuuteen on karmea. "Kunpa olisin tajunnut aikaisemmin niinkin yksinkertaisen asian...".

Valinta on sinun, haluatko vaikuttaa vai tyytyä vallitsevaan tilanteeseen.

Äänestä
  • "Depopulaatio esim., oli se sitten suunnitelmallista tai pelkkä onnettomuus, se jokatapauksessa tulee tapahtumaan."

    Vai niin. Oletko alkanut epäillä, että Luukanen-Kilden ja Icken paljastukset eivät sittenkään pitäisi paikkaansa? Etää takana ei olisikaan liskohumanoidien salaliitto ja yritys tappaa koko ihmiskunta?

    Äänestä

  • ehkä vahinko kirjoitti:

    "Depopulaatio esim., oli se sitten suunnitelmallista tai pelkkä onnettomuus, se jokatapauksessa tulee tapahtumaan."

    Vai niin. Oletko alkanut epäillä, että Luukanen-Kilden ja Icken paljastukset eivät sittenkään pitäisi paikkaansa? Etää takana ei olisikaan liskohumanoidien salaliitto ja yritys tappaa koko ihmiskunta?

    Kananparantaja! Et viitsis esittää noita ikikuluneita kliseitäs! Eikö sieltä keltanesteisestä päästä mitään muuta tule ulos kuin tuota jonninjoutavaa ureaa? Voisit lopettaa ton kiusantekos ja keskittyä siihen, minkä osaat eli kananparannukseen ja kanatarhasi hoitoon, mitä olet jo täällä esitellytkin ja samantien jätä tämä palsta rauhaan.

    Äänestä

Täysin loistava kirjoitus! Arvosana 10 !
Toivottavasti kaikki kirjoituksen lukevat myös ymmärtävät sen sanoman.

Tällaisia asioita ajaa myös uusi ZeitGeist -liike, joka on kansainvälinen ja on tehnyt näistä asioista filmin ainakin englannin kielellä, toivottavasti myös suomeksi, en ole vielä ehtinyt katsomaan, mutta aion sen tehdä ja sitten laitan kyllä kommenttia palstalle. Tästä asiasta oli yhdessä TV-ohjelmassa puhetta ja jäi vahvasti mieleeni.
Tähän liikkeeseen tuntui liittyneen paljon nuoria ihmisiä, että kyllä toivo paremmasta elämästä elää vahvana nuorison keskuudessa.

Äänestä
  • "Tällaisia asioita ajaa myös uusi ZeitGeist -liike, joka on kansainvälinen ja on tehnyt näistä asioista filmin ainakin englannin kielellä, toivottavasti myös suomeksi"

    Löytyy suomeksi:

    http://www.ajanhenki.com/

    Äänestä

  • Ajan henki kirjoitti:

    "Tällaisia asioita ajaa myös uusi ZeitGeist -liike, joka on kansainvälinen ja on tehnyt näistä asioista filmin ainakin englannin kielellä, toivottavasti myös suomeksi"

    Löytyy suomeksi:

    http://www.ajanhenki.com/

    Kiitos! Menen katselemaan, kun ehdin, sillä täytyy varautua, kun filmi on kuulemma 2, 5 tuntia pitkä.

    Äänestä

  • Ajan henki kirjoitti:

    "Tällaisia asioita ajaa myös uusi ZeitGeist -liike, joka on kansainvälinen ja on tehnyt näistä asioista filmin ainakin englannin kielellä, toivottavasti myös suomeksi"

    Löytyy suomeksi:

    http://www.ajanhenki.com/

    Onko tämä jotain läpänheittoa? Ja miksi tälaista munamiessoopaa postataan vaihtoehtoiset hoidot -palstalle? Pidetäänkö vaihtoehtoisista hoidoista kiinnostuneita ihmisiä jotenkin hölmöinä?

    Äänestä

  • "Tällaisia asioita ajaa myös uusi ZeitGeist -liike"

    Viimeisin Voimala-ohjelma käsitteli tätä aihetta:

    "Viekö Zeitgeist-liike meitä uuteen aikaan? Asiaa pohtivat Yrjö Kallisesta kirjan tehnyt Matti Salminen ja joogaopettaja, kirjailija Taavi Kassila, ohjaaja Heidi Räsänen, zeitgeist-mies Henry Brade."

    http://areena.yle.fi/video/1302294313983

    Äänestä


>Miksi 60-luvun jälkeen elintasosairaudet, ADHD, diabetes, syövät jne. nousivat räjähdysmäisesti kasvuun?

Hyvä kun kysyit. ADHD:n osalta sairauksien määrä ei ole välttämättä muuttunut ollenkaan. Diagnostisointi vaan on muuttunut. Ennen puhuttiin laiskoista, tyhmistä, saamattomista ja vilkkaista. Nyt nämä ovat saaneet hienomman nimikkeen. Kakkostyypin diabeteksen osalta kasvu liittyy lähinnä siihen, että ihmiset eivät enää tee juuri ollenkaan fyysistä työtä ja samanaikaisesti syövät itsensä järkyttäviksi läskeiksi. Molemmat ovat itsenäisiä tekijöitä, jotka muuttavat aineenvaihduntaa. Syöpä taas yleistyy sitä mukaa, kun keskimääräinen elinikä nousee.

Äänestä

Olen pitkälti alkuperäisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä. Vaikka en olisi uskonut, että minusta kehkeytyy tällainen "ituhippi", jollaiseksi olisin itsekin itseni leimannut vielä muutamia vuosia sitten. Lisäksi meitä on yhä enemmän ja enemmän, yhdessä voimme saada aikaan muutoksen. Jotta meillä olisi tarjolla puhdasta ruokaa ja puhdasta elämää. Sairauksia tulee aina olemaan, mutta turhat sairaudet ovat vain turhia. Elämänlaadun paraneminen ei ole pikkuasia.

On turhauttavaa kuunnella, kun ihmiset valittavat lihavuutta, turvotusta ja mahakipuja, reumaa ja diabetestä, suolistotulehdusta ja vaikka mitä, kun tiedän, että heidänkin elämänsä olisi paljon parempilaatuista, jos he lopettaisivat roskan mätön sisuksiinsa. Ihan yhtään ihmistä henkilökohtaisesti syyllistämättä, meidät on opetettu tähän.

Opettajatuttavat suoraan sanovat, että silloin, kolmekymmentä vuotta sitten, kun olimme itse koulussa ala-asteella, oli joka luokalla muutama rauhaton. Nyt heillä on muutama rauhallinen ja loput rauhattomia. Opettajat eivät todellakaan enää pärjää oppilaiden kanssa. Ja luokat olivat silloin isompia kuin nykyään! Eikä se ruoka niin paljoa ole muuttunut, on vain lisätty lisäaineita, lisätty hiilihydaatteja nopemmiksi ja kotiruokaa ei oikein enää olekaan... Monella oppilaalla ei ole kotona päivällistä, on vain pizza tai valmis eines.

Kakkostyypin diabeetikkoja on paljon ja lihavuus on yksi tekijä. Mutta oikeasti lihavuus ei ole se ongelma, vaan ruoka. Mutta on myös havahduttu siihen, että yhä enemmän laihat ihmiset sairastuvat! Miten ruokaympyrää ikänsä noudattanut hoikka nainen voi sairastua II-tyypin diabetekseen? Geenit, ne geenit, vastaatte. Kyllä, mutta onko geenit yhtäkkiä lisääntyneet?

Joku muu tekijä siis on. Ruoka. Puutokset. Saasteet ja myrkyt. On siis montakin tekijää ja voimme vaikuttaa niihin vaatimalla puhdasta ruokaa, jota ei ole jo tehtaalla pilattu lisäämällä turhia aineita. Voimme syödä tuoretta ruokaa vanhan sijaan. Voimme syödä ravintomme sen luonnollisessa muodossa sen sijaan, että se on pilkottu tuollaisiin ja tällaisiin aineisiin ja yhdistetty sitten taas... (maito, margariini)

Äänestä
  • > Mutta on myös havahduttu siihen, että yhä enemmän laihat ihmiset sairastuvat!

    Tämä on ihan normaali ilmiö. Ihmiset eivät välttämättä paina paljon, koska heidän lihaksensa ovat surkastuneet rasituksen puutteesta. Sen sijaan rasvaprosentti voi näillä narukäsilläkin olla aika hillitön.

    >Miten ruokaympyrää ikänsä noudattanut hoikka nainen voi sairastua II-tyypin diabetekseen?

    Esimerkiksi siten, että ylijäämäenergia on kerääntynyt palloksi vatsaonteloon ja muuttanut metabolian patologiseksi. Henkilö on tietenkin omasta mielestään laiha eikä syö juuri mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toisinnäkijä kirjoitti:

Kärsitkö kivuista? Mielialan häiriöistä? Vatsavaivoista? Iho-oireista? Luuston heikkenemisestä? Sydän- ja verisuonitaudeista? Syövästä? Ja vaikka mistä...

Saatat olla teollisuuden ja business-maailman sekä oman sinisilmäisyytesi uhri. Business-maailmassa rahan ja vallan himo on tauti, joka katalasti kiertyy elämänkudokseen. Se turruttaa ajattelumaailman ja moraalin vähitellen. Rahan ja vallan himo ei ole yksittäinen ja paikallinen ongelma, vaan pandemia. Kun se saavuttaa valtakunnan kokoiset mittasuhteet, kansalainen on jo hyvän aikaa ollut pelkkä pelinappula ja helppo hyväuskoinen rahanlähde.

Elintasosairaudet. Niistä on syytetty ihmistä itseään. Ihminen siis itse on sitä mitä syö ja juo ja miten elää. Osittain totta. Eihän sitä ole ketään pakotettu tappamaan itseään esim. syömällä ja juomalla epäterveellisesti. Mutta, terveellisestäkin elämää yrittävä syö ja juo epäterveellisesti. Kevyttuotteet, prosessoidut tuotteet, jalostetut tuotteet, pitkään säilyvät tuotteet ja ne uskottavuutta herättävät ravintoainetaulukot, joihin sokeasti uskotaan... Ruoka-aineympyrässä on meille päivittäiset annokset myrkkyjä sekä ruoalta näyttävää, jossa enemmän tai vähemmän on massaa, jota keho ei edes tunnista ravinnoksi. Miksi voileipäkinkku on maukkaan punaista? Miksi jogurtti maistuu niin hyvälle? Kinkussa esim. käytetty nitraatti (E250) on merkitty säilöntäaineeksi. Mutta todellisuudessa se on kinkun värjäykseen käytetty myrkky. Ilman sitä esim. voileipäkinkku on ikävän harmaata, joka ei paljoa houkuttele. Jogurtti on hyvää, koska siinä käytetään esim. erästä ainetta, jolla hieman omenamainen, makeahko ja raikas maku. Kyseinen aine on yhtenä syynä maha- ja suolistosyöpiin. Tätä ainetta löytyy lisäksi mehuista, jäätelöstä jne.

Miksi 60-luvun jälkeen elintasosairaudet, ADHD, diabetes, syövät jne. nousivat räjähdysmäisesti kasvuun? Kun puhutaan elintasosairaudesta, se yhdistetään helposti teollisessa ja kiireisessä maailmassa elävään ihmiseen, joka ei enää huolehdi terveydestään ja siksi sairastuu. Mutta se ei ihan ole oikea näkemys. Kuten jo aiemmin luit, kyseessä on teollistumisen eräs vääjäämätön seuraus: rahaa ja maksavia asiakkaita tarvitaan, jotta firmat pyörii. Kun teollinen toiminta paisuu monituotteiseksi ja jopa monikansalliseksi, se tarvitsee entistä enemmän maksavia asiakkaita, jotta toiminta jatkuu nousujohteisesti. Kun kaikki keinot on käytetty, löytyy kuitenkin uusi keino. Kun rahan ja vallan himo on tappanut moraalin, ei tarvitse kahta kertaa miettiä, mitä on seurauksena. Jos asiakkaita ei ole, tehdään niitä lisää. Moneenkin kertaan on jo kyselty, miksi terveille ihmisille alettiin syöttämään kolesterolilääkkeita. Miksi vitamiininsaantia vähennettiin alle todellisen tarpeen? Miksi ruoka on niin synteettistä?

JATKUU...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu