Onko kellään kokemuksia lehmien talviulkoilusta? Jaloille ulkoilu tekee hyvää mutta kärsiikö lypsylehmän utare kylmästä ilmasta / kylmästä tuulesta? Mikä on pakkasraja, jolloin lehmiä ei voi ulos päästää, jos käyvät esim. 2-3 kertaa viikossa eli eivät ole kylmään tottuneet? Entä vasikat (1-6 kk); tuleeko yskäongelmia jos ulkoilevat esim 2 kertaa viikossa pakkasella? Niillä on aika pienet karsinat ja nauttisivat kyllä juoksemisesta talvellakin. Olisi mukava saada kokemustietoa näistä asioista!
Lehmien talviulkoilu
6
485
Vastaukset
- näin se menee
Lehmä ei ole läheskään niin kylmän arka, kuin on moni muu kotieläin.
Pieni pakkanen tekee sille vai hyvää, tosin parikymmentä astetta vaatii jo kunnon totuttelun ajan kanssa.
Emolehmät pärjää ulkona ympäri vuoden, parhaiten niistä Highland Cattle. - Muamuija
Märkyys ja tuuli tai pakkanen eivät sovi yhteen, eli tyynellä ilmalla kestää pakkastakin, mutta kuiva pitää eläimen olla aina, jos menee talvella ulos. Utare on kuulemma sellainen "lämpöpatteri" että se ei herkästi palele, kosteat vetimet (vuotava lehmä) on suurimmassa vaarassa. Itsellä ollut se periaate, että sen aikaa voivat ulkoilla, että eivät mene vielä makuulle - lumeen ja kylmään maahan ei oikein passaa pitkälleen lehmänkään rötkähtää, mutta polvia myöten voi vaikka siellä porkata jonkin aikaa. Joskus ainoa ulkoilureitti ollutkin ummpihankeen aurattu "rata" jota lehmät juoksevat onnessaan ympäri. Apropos - jos eivät ulkoile säännöllisesti, kannattaa lehmät laittaa ulos mahdollisimman tyhjillä utareilla, niin ei tule revähtymiä utateereen eikä lypsyyn veristä maitoa. Samoin hyppivä kiimainen lehmä parempi jättää sisälle - säästyy hyppimis- ja liukastumisvaurioilta niin itse kuin lajikumppanitkin.
- Lehmien ystävä
Kiitoksia hyvinstä neuvoista! Nyt vain odotellaan pahimpien kurakelien loppumista.
- Häntäputkella
On kokemusta. Puhtaasta ilmasta ja hyvästä mielestä vain terveysvaikutuksia ja navetta tuulettuu samalla hyvin kun eläimet ovat hetken pois, taudit poistuvat nopeammin jos sattuu joku epidemia käväsemään (virusyskä,-ripuli). Kerran viikossa oli meillä ulkoilupäivä. Nyt on eläimet vaihtuneet, ne ovatkin ulkona jatkuvasti.
- sikaosmo
Ihan rupesi kiinnostamaan tuo talviulkoilu.- Onko teillä pakkasrajaa milloin ette päästä lehmiä ulos ja mitenkäs sitten se aitaus. Ilmeisesti tekin auraatte jonkin kiekan peelolle, mutta kuinka paljon pitää olla lunta, että lehmät pysyvät siinä auratulla alueella. Entäs sitten, ne lehmät jotka ovat esimerkiksi poikimisen vuoksi ollet sisällä, voiko niitä päästää ulos vai pitääkö lehmät totuttaa aina syksystä lähtien raittiiseen ilmaan.
- Häntäputkella
sikaosmo kirjoitti:
Ihan rupesi kiinnostamaan tuo talviulkoilu.- Onko teillä pakkasrajaa milloin ette päästä lehmiä ulos ja mitenkäs sitten se aitaus. Ilmeisesti tekin auraatte jonkin kiekan peelolle, mutta kuinka paljon pitää olla lunta, että lehmät pysyvät siinä auratulla alueella. Entäs sitten, ne lehmät jotka ovat esimerkiksi poikimisen vuoksi ollet sisällä, voiko niitä päästää ulos vai pitääkö lehmät totuttaa aina syksystä lähtien raittiiseen ilmaan.
Nyt on emoja, mutta lypsikkien kanssa toimittiin näin. Ulkoilu aloitettiin jo syksystä, ilmoja seurattiin, mutta periaatteessa sää kuin sää, lauhalla kelillä voivat oleilla ulkona pitempään ja pakkasilla vaan pyrähtää. Tais olla joku pakkasviima kun ei ulkoilutettu. Kyllä kokemattomampikin (vasta poikinut) oppii nopesti ulkoilun joukon matkassa. Utareet hehkuvat lämpiminä ulkoilun jälkeen, verenkierto kiihtyy ja sorkat ovat puhtaat! Jollakin kelillä sorkkiin tarttuu lunta ja sisälle tullessa voi olla liukasta, huom. kuivitus käytäville.
Jos hiehoja tai muita nuoria opettaa ulos ensimmäistä kertaa, kannatta laittaa lehmä porukkaan, se on mallina, lingottu alue lumella ja aita, ei ne hangessa kehtaa rämpiä.
Kun talviulkoilun aloittaa, ei sitä raski lopettaa, lehmät niin tykkää siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2802554Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001374- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797