Lehtitietojen mukaan Leinovalun toimarin tehtävät aloitti hallituksen pj., vanha eukko. Vaikka se on sukuyhtiö, jaksan ihmetellä päätöksen järjellisyyttä; kyllä metallialan DI pitäisi vähintään olla jotta ymmärtäisi asioita syvemmältä. Kova into ei korvaa taitoa, vaikka hyötyä siitä onkin. Paineet pakkoliikeeseen on toki ymmärettävät, onhan yritys tehnyt kahden viimeisen tilikauden aikana tappiota reilut kolme miljoonaa euroa. Saapa nähdä, kuinka tuossa käy - toivottavasti ei konkkaa ja lisää työttömiä jonon jatkoksi. Pelkään pahinta.
Leinovalu
harrastelijahitsari
275458
0Äänestä
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ihmettelen myös miksi Nokian pääjohtajina on jotain ekonomeja, kun selvästi kysymys on radiopuhelimista ja paras mies johtamaan koko konsernia olisi radioasentaja kunnolliselta ammattikoulupohjalta.
Sukuyhtiöissä yleensäkin parasta on antaa johto täysin ulkopuolisilla ja toivoa vain itse parasta.
Vai vanha eukko! 51v ja melkoinen "meriitti" hankittu Leinovalun ulkopuolella.
Joku Gilletten meriitti ei paina tässä mitään. Vain metalliteollisuuden syvällisellä osaamisella on arvoa, kaikki muu on roskaa. Kyllä Siperia opettaa.
Jotenkin minusta tuntuu siltä että metalliteollisuuden syvälliset osaajat sekä syvällistä osaamista arvioimaan pystyvät henkilöt eivät kirjoittele tänne.
Älä pieni harrastelija turhaan murehdi, pätevän henkilön ovat ottaneet asioita hoitaakseen.
M-Real hallituksen jäsen (2009-)
Leinovalu Oy, päätoiminen hallituksen puheenjohtaja (2006–)
Rautaruukki Oyj:n hallituksen jäsen (2007–)
Keskuskauppakamarin verovaliokunta (2007–)
Alko Oy:n hallituksen jäsen (2009–)
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varman hallintoneuvoston jäsen (2007–)
Tehtailija Juho Leinon Säätiö (2008–)
Nurmi–yhtiöt Oy & Perkko Oy, toimitusjohtaja (2003–2004)
Sitra, liiketoimintajohtaja (2002–2003)
Gillette Central East Europe, liiketoimintajohtaja (1999–2002)
Gillette/ Braun Finland Oy, toimitusjohtaja (1996–1999)
Nestlé Finland Oy, markkinoinnin avaintehtävät (1989–1996)
Ehkä teidän ukkoraasujen pitäisi vaan tottua että me naiset tulemme koko ajan ns. terästeollisuuteen teidän omana pitämälleen alueelle ja meitä alkaa olla jo mukavilla paikoilla yrityksissä.
Mukavat saunaillat ryyppäjäisineen ei enää toimi bisneksessä..
Kyllä toimivat edelleenkin.
Kovin ovat lyytaikaisia työpaikat. Hallituksen ja hallintoneuvoston tehtävät eivät ole oikeaa johtamista vaan kunniatehtäviä.
Hallitus toimii toimitusjohtahan yläpuolella ja on näin suurin vallankäyttäjä koko firmassa, ellei tietenkin huomioida osakkeenomistajia. Tosin hallitus yleensä muodostuu suurimmista omistajista. Voisi väittää, että toimitusjohtajahan se on joka on saanut kunnian tulla hallituksen toimesta valituksi tehtäväänsä.
tippalinssissä dippainssi puhuu, että hallituksen tehtävät eivät ole oikeaa johtamista vaan kunniatehtäviä. Ehkä se pieni liiketaloudellinen opintojakso olisi ollut paikallaan.
Hallituksen jäsenillä on vastuut ja velvollisuudet, jotka ovat laissa määriteltyjä. Hallitus hoitaa strategian, toimitusjohtaja operatiivisen toiminnan, näin insinöörillekin yksinkertaistettuna.
Kyllä kyseiseltä henkilöltä sujuu varmasti TJ ja hallituksenpuheenjohtajuus. Ei siihen lampun vaihtoon 5 DI:ä tarvita.
jämerä di "ja ukko kirjoittelee täällä"?? normaali insinööri,luonnollisesti....
...etpä saa koskaan vastaava "työhistoriaa"!! "kerran salos,aina salos se on sinun kohtalosi!! (mistähän sait kenkää?eipä DI (IDiot)vaihda lamppua ilman ohjekirjaa?)
Mistä näitä pönttöjä oikein piisaa! Kyllä valimon johtajan pitäisi metallurgia osata - se on ihan samanlainen virhe kuin maakrapu alkaisi laivan kapteeniksi!
Ei kapteeniksi, vaan varustamon pääjohtajaksi. Jotka yleensä eivät kuitenkaan ole kapteeneja.
ilman kauppaa ei ole töitä!? kyllä se insinööri siellä "lattialla pärjää kun on töitä?"
älä ota omistajien murheita,taakaksesi!
kyl se siitä..
Tätähän se tiesi; Leinovalu Oy aloittaa yt-neuvottelut
http://www.sss.fi/uutiset/265644.html
Niin ja tätä se tule tietämään muissakin firmoissa joissa ei tajuta,että nyt ei palkankorotuksia pyydetä.
harrastelijahitsari ja harmaa talous = kaikille vaan rahaa lisää,tummana.
(esim.halonen&arkadianmäen väki=tosi pummija)
byrokratiaa ei pysty elättämään kukaan?
"yrittäjän arki on betonin harmaa"!
Nyt Leinovalu ilmoittaa irtisanovansa 11 henkeä ja lomauttavansa porukkaa. Tässä näkyy hyvin amatöörien käden jälki; koitetan vain ruuvata olemassaolevaa toimintaa pienemmälle. Heillä ei ole mitään teknologista tai strategista kehitystä meneillään, toisin kuin esimerkiksi LEDIL:llä on. Mutta LEDIL:in vetäjät ovatkin insinöörejä ja alansa ammattilaisia, se on vissi ero Leinovalun johdon suhteen.
Kyllä totuus on se, että jos yrityksen johto ei ole ammattitaitoinen ja tunne alaansa juurta jaksain, on parempi siirtyä katsomon puolelle. Keskinkertaisuudet ei yritysmaailmassa pärjää.
WTF? Nyt tuli kyllä sellainen kommentti, että allekirjoittaneella tipahti purkka suusta. Vertaan nyt ihan tosissaan kahta täysin eri toimialaa?
Prismalla menee hyvin kun ne myyvät paprikoita. Eikö LEDILin kannattaisi ottaa mallia ja panostaa kunnon vihannesvalikoimaan? Samoin Leinovalun pitäisi myydä Skodaa, silläkin menee hyvin.
Eli menes nyt itse sinne katsomon puolelle, ja jätä mielipiteiden ulostaminen toisille. Ei tule sitten paha mieli.
Ettei vaan katkeruus paistaisi nimim. "yrittäjä" :n kirjoituksesta.
Leinovalu on kuitenkin valanut vuosikymmeniä hyvällä ja ehkä joskus muunlaisella menestyksellä.
Yrityksiä menee ja yrityksiä tulee joskus menee paremmin ja joskus huonommin.
Niin ja jotkin eivät mene muuta kuin konkkaan.
Eri toiminta-alojen vertaaminen lyhyellä aikavälillä toisiinta on ääliömäistä.
On tietysti todella hyvä että jollain firmalla menee hyvin: saavat hommat pyörimään ja sitten ulosmittaavat tuotot jonka jälkeen ostaja raijaa kaiken ties mihin.
Katsotaan sitten joskus.
Leinovalu! Salon ala-arvoisin työpaikka,siellä ei arvosteta työntekijöitä pätkääkään ja työjohto kouluttamatonta tärkeileviä ihmisiä! ei käsitä miten eräät pystyy olemaan tuolla töissä,mitään hyvää ei kuulu koskaan.Selkään puukotetaan koko-ajan työnjohtopuolelta.
Minäkin tunnen yhden inssin joka otti hatkat Leinovaluusta; oli kuulema pahin paikka jossa oli ikinä ollut töissä. Siellä ei tunneta sanoja moderni, startegia ja visio, eikä lyhenteitä DFM, DFSS, JOT, CRM ja ERP. Vielä kun toimialatuntemuus on kateissa, mitä muuta kun irtisanomisia voi tuossa odottaa.
Noista lyhenteistä ainoa tuttu on JOT:
-Jos olis tavaraa.
-Jos olis töitä.
olinhan siellä minäkin joskus nuorempana ja muistan kuinka trukkikuski joka toimi myös työnjohtajana (teknikko) oli tyytyväinen opintoihinsa jotta pääsi tekemään pääasiassa sisätöitä. Tämä ei nyt mitenkään liity aiheeseen mutta eivät puolet noista muistakaan kommenteista
Perheyritykseen -oli se mikä vaan, ei pelkästään p.o. yhtiö- ei kannata astua kenenkään joka haaveilee uralla etenemisestä. Sellaisessa kun ne korkeimmat jakkarat tavataan jakamaan joulupöydässä.
Eikös Leinovalulla ollut joskus 90-luvulla työnhakuilmoitus SSS:ssa jossa luki että "nykyisin jo hyvä työnjohto"? Silloin siellä oli ollut joku sekopää. En tiedä mitä siellä on nyt, mutta sen tiedän että hyvä työnjohtaja on harvinaisempi kuin rehellinen venäläinen.
Mikä v---sinua oikein riepoo.Olen ollut vuosikymmeniå ko,firmassa töissä ja aina on palkka tullut.Taidat olla jokin vanha ukonrahjuke jolla ei enää seiso...muu kuin järki.Kertoisitko sitten millainen tämän maailman pitäisi olla ja mikä on oikein oikein oikein.Taidat tietää vastauksen kaikkeen....
Kellä on seisonu järki. Neljä vuotta vanhaa juttua kommentoit, hih. Liisa....