Paniikki!!!

Olen ihan paniikissa - olen nyt nimittäin raskaana! On kyllä ollut suunnitelmissa, mutta että tärppäsi heti!! Olen kuitenkin jo 35v. Nyt iski paniikki ja pelko synnytyksestä, jätti-isosta mahasta jne... onnesta soikeana tässä pitäisi olla, mutta pelko on päällimmäisenä!! Synnytys edessä, jota olen kammoksunut aina!!! Onko muilla ollut tälläisia tuntemuksia? Miten pääsen tästä paniikista?
2671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moikka!
Tuo on ihan normaali reaktio, itse koin samanlaisen ja mietin kuinka elämämme muuttuu, viikko meni sohvalla maatessa ja miettiessä.
Enään en mistään hinnasta luopuisi tästä ihanasta olosta ja mahassa liikkuvasta vauvasta(rv20), se vaan on niin että mieli muuttuu kunhan aika kuluu ja itseasiassa se muuttuu todella nopeasti. Nykyään ahmin vauva-lehtiä luettavaksi ja puhun kotona miehelleni asiasta paljon....
Elämä on ihanaa...ja siitä synnytyksestä ei kannata ottaa paineita, sinne on kuitenkin pakko mennä ja ei niistä yksikään ole koskaan sinne mahaan jäänyt ja korvaahan se lopputulos KAIKEN!
Elä päivä kerrallaan ja nauti tästä ajasta!

Äänestä

Onneksi olkoon! Olin samassa iässä, kun synnytin viimeisen lapseni, joten en usko ikäsi vaikuttavan mitenkään negatiivisesti. Jos ottaisit sen paniikkisi ihan luonnollisesti, ja lukisit muiden POSITIIVISIA kertomuksia tuolta? Sillä ei se niin kamalaa ole, ihan oikeasti, ei ole. Toivottavasti pääset pian toiselle palstalle kertomaan baby-kokemuksiasi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raskaana kirjoitti:

Olen ihan paniikissa - olen nyt nimittäin raskaana! On kyllä ollut suunnitelmissa, mutta että tärppäsi heti!! Olen kuitenkin jo 35v. Nyt iski paniikki ja pelko synnytyksestä, jätti-isosta mahasta jne... onnesta soikeana tässä pitäisi olla, mutta pelko on päällimmäisenä!! Synnytys edessä, jota olen kammoksunut aina!!! Onko muilla ollut tälläisia tuntemuksia? Miten pääsen tästä paniikista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu