Näin tehdään remmirähjiä – opas aloitteleville koiranomistajille

Hyviä ohjeita

- Ihan ensimmäiseksi kannattaa ajatella, että on hirmuisen söpöä, kun pieni pentu koettaa haukahdella lenkillä vieraille koirille ja ihmisille. Onpa se innokas! Kyllä haukahtelu varmasti loppuu sitten isompana itsekseen, eikös juu?
- Ota pentu varmuuden vuoksi syliin, jos lenkillä tulee toinen koira vastaan.
- Anna pennun vetää ja kulkea lenkillä aina ensin. Näin koira törmää sinua ennen esimerkiksi kulman takaa yllättäen ilmestyviin toisiin koiriin, ja saa itse päättää, miten niihin kannattaa reagoida.
- Käy säännöllisesti koirapuistossa nuoren koiran kanssa, koska pentuja täytyy sosiaalistaa. Koirapuistot ovat pennuille eräänlaisia vapaapainikehiä, joissa voi opetella ottamaan turpiinsa ventovierailta ja joista ei pääse karkuun. Narttukoirat oppivat, että jokainen lähestyvä uros on potentiaalinen seksuaalirikollinen.
- Usko niitä, jotka sanovat, että koirista tulee vihaisia tai arkoja, jos ne eivät pääse hihnassa tutustumaan vieraisiin koiriin. Anna kaikkien vastaantulevien koirien tervehtiä omaasi, koska pentujahan täytyy sosiaalistaa!
- Käytä fleksiä, että koirasi varmasti pääsee moikkaamaan sellaisiakin koiria, joiden omistajat jostakin syystä haluavat välttää remmirähjäyksen ja koettavat kiertää teidät mahdollisimman kaukaa. Sosiaalistetaan toki heidänkin koiransa!
- Anna koirasi jäädä tuijottamaan lähestyviä ja ohi kulkevia koiria.
- Edellisen tehokkaampi muunnelma on teeskennellä, että koirasi painaa ainakin tonnin etkä jaksa kiskoa sitä hihnasta eteenpäin. Anna koirasi käydä maahan makaamaan keskelle tietä, josta se voi kätevästi syöksähtää ohi kulkevan koirakon jalkoihin. Näin saat kätevästi tehtyä naapurinkin koirasta remmirähjän!
- Tee jokaisesta ohitustilanteesta iso show. Koiralle pitää koko ajan puhua rauhoittavalla äänellä: “Noh Musti, ei mitään hätää Musti, mennäänpäs nyt ohi Musti.” Näin koira oppii, että ohitustilanteissa on jotakin erityisen huolestuttavaa, kun omistajakin ne noteeraa. Kannattaa samaten pidätellä hengitystä, kiristää hihnaa, naksutella klikkerillä, heilutella lelua ja sylkeä hampaista koiralle nameja.
- Voit myös pyytää koiran ojanpenkalle istumaan ja koettaa seisoa sen edessä, ettei se näe ohi kulkevaa koiraa. Ideana on tehdä toisten koirien ohittamisesta mahdollisimman iso ohjelmanumero.
- Hommaa remmirähjälle koiralle kaveriksi toinen koira, ja pian sinulla on tuplamäärä remmirähjiä!
- Älä koskaan anna koiran leikkiä muiden koirien kanssa ilman hihnaa, paitsi tietysti koirapuistossa.
- Hankkiudu tilanteisiin, joissa pentusi joutuu tekemisiin teille molemmille ennestään tuntemattomien koirien kanssa, kunnes pentu saa pari kertaa niiltä turpiinsa. Sitten saat oikeuden käyttää remmirähjien omistajien yleisintä tekosyytä koiran käytökselle: “sen kimppuun kävi pentuna isompi koira, ja nyt se pelkää”.
- Ja luonnollisesti: anna koiran rähistä hihnassa, koske sen kimppuun kävi pentuna isompi koira ja nyt sitä pelottaa, eikä tilanteelle luonnollisestikaan voi enää koskaan tehdä mitään.

http://rantahiekkaa.wordpress.com/2011/03/13/remmirahjays-opa/

19

271

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika mainio :D

    • Entä haukunesto?

      Jos keksit avun meillekkin!
      Meillä haukutaan kuuluvalla äänellä vaikka omat ihmiset tulevat kotiin. Ovikelloa haukutaan, puhelinta haukutaan.
      Joudun joka ikinen aamu odottamaan lehdenjakajaa aamuyöllä postiluukun vieressä notkuen jotta rauha säilyisi.

      • rauhaa rauhaa

        peruuta lehden tilaus, ni rauha säilyy.


      • Meillä toimi vallan mainioisti opastus "ota ovi haltuusi". Koira kun oli pieni ja tuli postiluukusta jotain sisälle, istuttiin hiljaa eikä tehty siitä numeroa, sama kun ovikello soi ensmäisen kerran, ei rynnätty ovelle vaan noustiin hiljaa ja ensin koira "kävellytettiin pois ovelta /blokkaus koiran ja oven väliin" ja vasta sitten aukes ovi. Ensmäisen kerran kun haukkui porraskäytävän ääniä niin sama juttu, nousin ylös, en puhunu mitään vaan menin koiran ja oven väliin ja kävellytin sen pois sieltä ja menin takas nukkumaan. Ei ole koira sen jälkeen haukkunu postia, kelloa tai muutakaan porraskäytävä-ääniä :))


    • 5+15

      Hyvin kiteytetty toimet!

    • Eipä oo paljonkaan lisättävää tohon alotukseesi mutta kuten varmaan oot itsekkin huomannut, sukupolvi sukupolven jälkeen ihmistä löytyy mitä ihmellisimpiä tapakasvattajia, joilla ei oo mitään tietoo koirista mutta silti niitä otetaan perheisiin aina varmuuden vuoksi tuplaten, jopa triplaten.

      Mitä järkee, kysyn vaan?

    • Lukenut tuon tekstin aikaisemmin, mutta aika hyvin pitää paikkansa.

      • "Käy säännöllisesti koirapuistossa nuoren koiran kanssa, koska pentuja täytyy sosiaalistaa."

        "Usko niitä, jotka sanovat, että koirista tulee vihaisia tai arkoja, jos ne eivät pääse hihnassa tutustumaan vieraisiin koiriin. Anna kaikkien vastaantulevien koirien tervehtiä omaasi, koska pentujahan täytyy sosiaalistaa!#

        "joiden omistajat jostakin syystä haluavat välttää remmirähjäyksen ja koettavat kiertää teidät mahdollisimman kaukaa. Sosiaalistetaan toki heidänkin koiransa!"

        Noi kolme kohtaa pätee ainakin ambulliin... :p


      • Myy-Pikkuinen
        kaishakunin kirjoitti:

        "Käy säännöllisesti koirapuistossa nuoren koiran kanssa, koska pentuja täytyy sosiaalistaa."

        "Usko niitä, jotka sanovat, että koirista tulee vihaisia tai arkoja, jos ne eivät pääse hihnassa tutustumaan vieraisiin koiriin. Anna kaikkien vastaantulevien koirien tervehtiä omaasi, koska pentujahan täytyy sosiaalistaa!#

        "joiden omistajat jostakin syystä haluavat välttää remmirähjäyksen ja koettavat kiertää teidät mahdollisimman kaukaa. Sosiaalistetaan toki heidänkin koiransa!"

        Noi kolme kohtaa pätee ainakin ambulliin... :p

        Joillekkin tuo koiran sosiaalistaminen ei mene sitten millään nuppiin että mitä sillä oikeesti tarkoitetaan. Ilmankos niitä kusipää koiria on niin paljon.


      • 24
        Myy-Pikkuinen kirjoitti:

        Joillekkin tuo koiran sosiaalistaminen ei mene sitten millään nuppiin että mitä sillä oikeesti tarkoitetaan. Ilmankos niitä kusipää koiria on niin paljon.

        Myy suuna ja päänä joka asiassa. Lärvinsoitto on tuon alaa. Myyn tarkoituksena on provosoida ja häiritä muita keskustelijoita.


      • Myy-Pikkuinen
        24 kirjoitti:

        Myy suuna ja päänä joka asiassa. Lärvinsoitto on tuon alaa. Myyn tarkoituksena on provosoida ja häiritä muita keskustelijoita.

        Ahaa, no niillä sitten mennään!! =)))


    • näin tänään

      Loistavaa. Juuri näin. Voihan tuohon lisätä vielä "Kun koirasi näykkii toisen koiran perään, ala puhumaan sille mahdollisimman lässyttävällä äänellä ja kerro sille kuinka hyvä koira on ja juttele sille niitä näitä samalla silittäen sitä"
      Nimimerkil: törmäsi juuri eilen tällaseen ihanaan koiraemäntään

    • fifii

      Kiva idis et noin tehdään remmirähjä, mut me ei olla tehty mitään noista ja meillä on remmirähjä. En tosiaan ole niitä lässyttäjiä, ohitan nopeesti vaan mut mikään ei auta. Täytyy vissiin hakee ammattiapua. Tässä lähellä asuu mummo ja sen lauhkea valkoinen piski ja kun se koira jää tuijottamaan mun koiraa, niin mummohan ei liiku mihinkään vaan pakottaa ikävän tilanteen jatkumaan. Kun tulen kohdalle se sanoo et anna se haistelee sitä senkin julma ihminen. se haluaa vain haistella. Pa*kan marjat mun koira haluaa vaan repiä sen kaulan auki. Ei jumakauta et menee siihen mummoon hermot. Tarvitsen apua tai päästän kohta koirani sen fifiin kiinni!!!

    • 55555555555555555555

      Loistava teksti, juuri kannattaa tehdä, ja kun katselee ympärilleen, niin totisesti tehdäänkin.

      =)

      Ja kaikk sarkastisen tekstin ymmärtäjät ja niistä pitävät, ottakaa oppi rivien välistä.

    • Mjooo o

      "Usko niitä, jotka sanovat, että koirista tulee vihaisia tai arkoja, jos ne eivät pääse hihnassa tutustumaan vieraisiin koiriin. Anna kaikkien vastaantulevien koirien tervehtiä omaasi, koska pentujahan täytyy sosiaalistaa!"

      Täälläpäin joka ikinen tuntuu toteuttavan tuota, oikein ärsyttää kun ei voi mennä muiden ohi kun kaikki päästävät fifinsä ja mustinsa tulemaan luokse vaikka minä sanon että ei sovi. Sit muutama on oikeen sanonut mulle että koirastas tulee vihainen ja että ne ottaa yhteyttä eläinsuojeluun kun koira ei saa tavata muita -__-

    • Heheheheh

      Minä voisin vaikka vetästä lättyyn seuraavaa joka sanoisi noin... niitä suojelijoiden lähettäjiä on nykyään aika tiuhassa, mistään ei mitään tiedetä, mutta kamala on halu puuttuua asioihin, yleensä jonkun muun toimesta, ne on vähän kuin vanhanajan keskusneitejä, Yhdistän
      =)

      • simply the best-

        tätä palstaa piiiitkästä aikaa taas lukiessa huomaan että cesar millan on tainnu vierailla monenkin televisiossa... täytyy myöntää että moni mun tapa on vaihtunu toiseen ja huomaan sen toimivan..


    • 555 555

      Koiran ei tarvitsekaan olla kaikkien kaveri, omani ei juurikaan edes noteeraa
      vieraita koiria ja ohitus sujuu sekunnissa. Enkä pidä siitä tavasta, että
      lupaa kysymättä jotkut päästää omansa nuuhkimaan koiraani. Koirallani on
      ihan omat tutut ja luotettavat leikki ja peuhaus kaverinsa.

    • 8+19

      Vastauksestas päätellen otit aika pahasti ittees alotuksen suhteen ja nyt siiten piti jotenkin puolustautuu.

      Ihmettelen vaan, miks sä muuten olisit tohon puolustussotaan lähteny jos ei asiassa sun kohdallas tottakin puhuta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      205
      1230
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      767
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      722
    4. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      204
      692
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      641
    6. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      49
      623
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      563
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      560
    10. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      292
      538
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      53
      526
    14. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      513
    15. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      36
      513
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    18. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      501
    19. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      479
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      456
    Aihe