Kanavatöiden osaajat

kuinka tehdä

Kuinka te kokeneet olette ratkaisseet seuraavanlaisen ongelman?
Kun on painettu kuvio siinä kanavakankaassa mutta se pisto ei oikein sovi siihen kuvion rajaan.Joko joutuu tekemään yli värirajan tai sitten ali. En yksinkertaisesti keksi kuinka pitäisi menetellä.
Vai heitänkö suosiolla vesilintua noilla hankituilla kanavatöillä ja keskityn vain ristipistoihin kun
niissä ei mokomaa ongelmaa ole.
Sääli kun kuvat olisi niin kauniita.

12

3990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adfk

      Pistä yli, ei se niin pahalta lopputuloksessa näytä kuin miltä se näyttää siinä tehdessä.

      Tai sitten vaihda ristipistotöihin... eipähän ole mokomaa ongelmaa :)

    • kuinka tehdä

      Kiitos, yritän sillain.
      Vielä olisin kysynyt että kumpi on oikeampi tapa tehdä noita valmiiksi painettuja kanavatöitä: puoliristipistot vai petitpoin-pistot? Eli viekö noi jälkimmäisset enemmän lankaa kuin on laskettu työhön mukaan tuleviin lankamääriin?

    • pistot ristiin

      työn mukana tulevat langat harvoin riittää, en tiedä miten ne on laskettu, siksi on oltava sekalaisten lankojen läjä jolla paikata puuttuvia, itse olen ostanut halpoja poisto lankoja tarjouksista mistä tahansa kaupoista, kunhan on samanpaksuista ja laatuista. Tulee paljon halvemmaksi kuin ostaa niitä pikku vyyhtejä. Olen aikoinani tehnyt kymmeniä kanavatöitä, tosi kauniita luonto aiheita. Nyt ne on päätyneet uusiokäyttöön sohvatyynyiksi, kun on tullut 'oikeaa' taidetta seinille paljon.Muuten, ne ruskealle pohjalle painetut oli ainakin ennen huomattavasti kauniinpia kuin valkealle pohjalle tehdyt, onko vieläkin näin...

    • 159999999999

      Eiköhän nuo mainitut pistot käytännössä ole samanlaisia, pettit point käytössä ehkä enempi ristipistotöissä.

    • käsityöharrastaja79

      voisiko joku neuvoa miten petit point ommel tehdään? kumpi kannattaa tehdä ensin tausta ja kuva sitten tai ensin kuva ja sitten tausta

    • -anne-

      Jotenkin mulle ois luontevampaa tehdä ensin kuva ja sitten tausta. Mutta toisaalta kannattaa miettiä sitäkin, että aloittaa tummemmista väreistä ja jättää valkoisen viimeiseksi, näin vältyy nuhraantumiselta työn aikana noiden vaaleimpien värien kohdalla. Tuohon alkuperäisen kysyjän kysymykseen (joo, huomasin, on vuoden vanha :) ) sanoisin, että katselen työtä mieluusti käsivarrenmitan päästä ja yritän sitten hahmottaa kumpi vaihtoehto olisi missäkin kohdassa parempi. Usein peräkkäisillä riveillä toinen yli ja toinen ali sopii mielestäni parhaiten. Koetan aina katsoa niin, että 'viiva' jatkuu mahdollisimman juohevasti ettei tulisi kovin isoja pykäliä mihinkää kohtaan.

    • liian paljon töitä

      mikä auttaa: ongelmana on se että mä kyllästyn esim kanavatyöhön ja otan uuden työn, mikä auttaisi motivoimaan että tekisin työn valmiiksi?

    • AKV

      Mielestäni se ei haittaa, olen tehnyt aika monta kanavatyötä ja aina lopputulos on ollut ihan ok. Työt ovat symmetrisiä. Olen muunnelut myös töissäkäytettäviä värejä omaan asuntooni sopivaksi ja kaikki on ollut ihan kohdallaan. Joten älä heitä "vesilintua" kanavatöilläsi vaan jatka sitkeästi eteenpäin.

    • onnistunut

      Kyllä niissä joskus joutuu käyttämään omia sovellutuksia,joita ei valmiissa työssä enää itsekään huomaa,muut sitä vähemmän.
      Jos on esim.kapeaa suoraa viivaa olen ommellut joka toisen piston piiretyllä värillä Kyllä valmiiksi piirretyt on tarkoitettu ommeltavaksi puolipistoilla,suunnan ei ole väliä,kunhan kaikki pistot ovat samaansuuntaan.Itse olen lapsesta saakka ommellut siten että pistojet yläosat kaartaa vasempaan nykyisin kun on ohjepiirroskin mukana,ne kääntyvät juuri toisinpäin. Rohkeasti vaan soveltamaan,sillä vanhat sanoo,että :työ opettaa tekijäänsä.

    • calimero.fi

      Älä menetä toivoasi ainakaan vielä, varsinkaan, kun ongelmasi on ratkaistavissa.

      Isoäitini aikanaan opetti kanavatöiden tekemistä vinolla puolipistolla, joka hyppäsi yhden reiän yli eikä siis ollut kuten puolikas ristipisto heti seuraavaan reikään. Sain häneltä lahjaksi ison kanavatyön, jota innokkaana rupesin tekemään.

      Taustalla olevat isot alueet sujuivat hyvin, mutta kun tultiin alueelle, jossa piti tehdä pikkutarkkaa työtä, näytti lopputulos ihan hirveältä. Isoäidille siitä puhuin, kun olin tehnyt työtäni jo vaikka kuinka paljon ja kävi ilmi, että minua olikin huijattu, tai ainakin itse koin niin. Isoäitini käytti pidempää pistoa taustoissa ja lyhyempää pikkutarkoissa.

      Itse en tykännyt lopputuloksesta molemmilla pistoilla, joten leikkasin kaikki langat irti ja aloitin uudestaan koko työn niillä lyhyemmillä pistoilla. Näin olen tehnyt kaikki kanavatyöt jälkeenpäin ja mielestäni sillä saa paremman lopputuloksen.

      Mitä tulee ns. reunakohtiin ja epäselviin rajoihin, kannattaa työ viedä hiukan kauemmas itsestään ja katsoa kumpi värivaihtoehdoista siihen paremmin sopisi. Riippuu tietenkin rajakohdasta, onko sillä kuinka iso merkitys itse kuvaan. Joskus kun en ole osannut päättää, olen tehnyt ensin toisella värillä ja purkanut sen ja sitten toisella värillä ja katsonut kauempaa, kumpi sopisi paremmin.

    • Mirkuliini

      Miten pystyy helpoimmin vaihtamaan kanavatyön riviä lyhyellä alalla? Ja vielä niin, että pistot pysyvät saman suuntaisina. Esim. Suojelusenkelikuvassa oksan kohdat. Sikäli , jos takaa katsottuna pistojen pitäisi olla suorassa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1461
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1039
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      660
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe