Subwoofer suljettu ja refleksi kotelo

Eli siis minulla on 2 12" subbaria auton takapaksissa yhteensä n.100 litran suljetussa kotelossa ajattelin että saisiko autoon painetta lisää jos poraisin hattuhyllyyn reiän tai kaksi ja laittaisin niistä refleksi putket. Autona minulla on Volvo s40

Voisiko toimia onko kellään kokemuksia tämäntyylisestä asennuksesta
3899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei toimi noin että pelkät refleksiputket matkustamon puolelle. Paitsi jos kyseessä on kaistanpäästökotelo. Sellaisen tekeminen vaatii taitoa ja kokemusta, joten en suosittele kenelle tahansa.

Painetta tulee lisää kyllä siten, että kotelon muuttaa refleksiksi. Se edellyttää että elementit soveltuvat refleksikoteloon. Ja reikien tekeminen hattuhyllyyn auttaa painetta pääsemään matkustamonkin puolelle.

Kuunteletteko te muuten painetta vai musiikkia?
Kyseessä kuitenkin autohifistit -palsta.

Äänestä

Mutta volvossani on hyvin tiivistetty takapaksi ja ainut tapa miten subbareiden tuottamat paineet pääsee takapaksista pois on hattuhyllyn välistä eli siis kun laitan ääntä kovemmalle hattuhylly alkaa rämistä ikkunaa vasten ajattelin sitä että putket voisi korostaa painetta tuottamalla ns ilma-subbarin paineen liikkuessa putkissa

Äänestä

Kyllähän sitä hengittävyyttä ohjaamon puolelle voi parantaa lisäaukoilla hattuhyllyyn. Putken käyttäminen voi olla hieman kyseenalaista, koska vaikea ennustaa mitä tapahtuu. Suljettu kotelo ja tiiviskontti mistä putket ohjaamoon vastaa periaatteessa neljännen asteen bandbass koteloa. Saattaa jotain tiettyä taajuutta buustata tai sitten ei. Sinänsä ihan testaamisen arvoinen idea kokeilla erilaisia putken pituuksia onko näillä jotain vaikutusta toistoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Volvomiäs kirjoitti:

Eli siis minulla on 2 12" subbaria auton takapaksissa yhteensä n.100 litran suljetussa kotelossa ajattelin että saisiko autoon painetta lisää jos poraisin hattuhyllyyn reiän tai kaksi ja laittaisin niistä refleksi putket. Autona minulla on Volvo s40

Voisiko toimia onko kellään kokemuksia tämäntyylisestä asennuksesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu