Kumman omistatte Nikon D3100 vai Nikon D3100 VR?
Kumpi olisi parempi kun itse ostamassa kyseistä kameraa ja oon kuvaillut semmoiset pari vuotta ja kannattaisiko hankkia kuvanvakaajalla vai ilman?
Nikon D3100
10
832
Vastaukset
- olisikohan näin
Eikös se Nikonin VR ole kuvanvakaussysteemi joka on objektiivissa? Ja että objektiiveja on joissa on joko VR tai sitten ei ole?
Jottatuota sellaista kameraa kuin Nikon D3100 VR ei mahda olla olemassakaan.Olet oikeassa, Nikon ja Canon ainakin ovat sijoittaneet optiset vakaajansa objektiiveihin kun osalla se on sijoitettu runkoon siirtämään kennoa. Minulla on kokemusta vain Nikkorin VR toiminnasta joka mielestäni vastaa luvattua. Miten hyvin ne runkorakennelmat toimivat en osaa omalla kokemuksellani sanoa.
Nikkorin linssi voi olla vaikka "Nikkor AF-S 18-200mm f/3.5-5.6 G IF-ED DX VR II "
Aijaa, :D kun katoin netistä niin siinä luki että Nikon D3100 VR mutta mitäs pienistä :D mutta mitä hyötyä kuvanvakaajasta on että kannattaako hankkia kuvanvakaajalla vai ilman?
- Nikon D90
Suosittelen VR toimintoa jos elämä ei ole satasesta kiinni. Se vähentää huomattavasti "tärähtäneiden" kuvien määrää ja ainakin kohdallani 18mm optiikalla sallii 1/4sek kuvausajat jolloin ei ISO:a tarvitse nostaa niin korkealle.
- mutta mitä
Kuvanvatkaajasta voi olla hyötyä muutamilla valotusajoilla jos ei osaa, halua tai voi tukea kameraa mihinkään.
Eli joillakin valotusajoilla kuvista saattaa tulla vähemmän ”tärähtäneitä” käsivaralla kuvatessa.
Jos hankit kameran jossa kuvanvatkaaja on rungossa niin se toimii kaikilla objektiiveilla. Muutoin vakaaja on käytettävissä vain jos ostat objektiiveja joissa on tuo vatkaaja (VR)
Muista ottaa vatkaaja pois päältä jos tuet kameraa (jalusta tms), se voi huonontaa kuvaa ja tyhjentää kameran akkua.
”mutta mitä hyötyä”
—se on ihan kiva ja on hinoa kun on ihan vatkaaja kamerassa tai/ja objektiiveissa. Saat valtavasti lisää katu-uskottavuutta hörhöjen keskuudessa. Kiitos tiedosta! :) Taidan sitten ostaa tuon VR koska mulla tulee välillä noita tärähtäneitä kuvia :D
- Canonisti minäkin
Vakaajalla voi vähentää vain kameran liikkeestä johtuvaa epäterävyyttä, siis ei kohteen liikkeestä johtuvaa. Kaiken lisäksi vakaajat purevat huonosti suuriin liikeisiin yms. joten valovoima on tärkeämpi kuin vakaaja.
Nikon paketoi aloittelijarunkojaankin optisesti hyvän f/1.8 35mm normaalin kanssa. Se on fiksumpi hankinta kuin nuo zoomit. Oli zoomissa vakaajaa tai ei.
- nikonisti
et välttämättä tarvi kuvanvakaajaa. osta ilman kuvanvakaaja ja parin kympin jalusta, siinä sinulle paras kuvanvakain mitä löytyy!
- jaujaujaujaujau
Missä lukee nämä että onko VR vai ei? En löytänyt mitään.
Nikon lienee ainoa joka käyttää nimitystä VR, se on kirjoitettu sen objektiivin kylkeen jossa myös on kytkin on - off tai off - normal - active tai pari kytkintä on - off sekä normal - active koskien VR toimintoja.
Sigma esim. käyttää samasta asiasta merkintää OS. VR lienee Vibration Reduction ja OS vastaavasti Optical Stabilisation.
Canon on antanut toiminnalle myös oman nimensä, olisikohan IS Image Stabilisation, korjatkaa Canonmiehet jos meni pieleen.
Jos kamerastasi tai objektiivistasi puuttuu joku noista merkinnöistä tai mikä se sitten sillä valmistajalla onkaan niin siinä ei ole kuvan vakaajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk702412Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911576Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641355Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll711339- 1281237
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1521111- 1401072
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j881039- 701028
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur74997