jos olet aktiivinen sijoittaja ja haluat tehdä työsi hyvin ,niinpitää ehdottomasti käydä kuulemasa yhtiöiden johtajiston ja hallitusten näkemyksiä yhtiön tilasta ja tulevaisuuden odotuksista. Voihan muistakin tulonhankkimiskuluista tehdä vähennyksen . Voiko matkat yhtiökokouksiin vähentä?äEn ole saanut lakiin perustuvaa vastausta -epämääräistä sekä "saa" että "ei niitä varmaankaa voi vähentää"- vastauksia Esimerkiksi suuri Espoo hyväksyy vähennyksen - heillä lienee kolutettu osaava henkilöstö!!.Jos vastauksenne on kielteinen pikä on perustelu ja lain kohta tämän tulonhankintatavan erilaiselle kohtelulle.Kiitän asiantuntijaa.
matkavähennykset yhtiökokouksiin
3
181
Vastaukset
Hei! Verotuksessa saa vähentää tulonhankkimisesta ja säilyttämisestä aiheutuneet menot, näin Tuloverolain (TVL) 29 § sanoo. Jos saat kokouksista palkkioita, ne ovat sinulle ansiotuloa ja kokouksiin kohdistuvat matkakulut voit vähentää tulonhankkimiskuluina.
Tilanne on toinen, jos matkat liittyvät sijoitustoimintaan, josta saat pääomatuloja. Tuloverolain 54 §:n mukaan pääomatuloista on oikeus vähentää niiden hankkimisesta tai säilyttämisestä johtuneet menot.
Yhtiökokoukseen osallistumista ei ole verotuskäytännössä pidetty sellaisena TVL 54 §:n mukaisena tulonhankkimismenona, jolla olisi suoranaista vaikutusta osakkeista saatavan tulon säilyttämiseen tai kerryttämiseen. Näin, vaikka yhtiökokouksista saakin paljon tietoa yhtiön tilasta ja tulevaisuuden odotuksista.
Ystävällisesti,
Marianne VerotiimistäVero -Mariannelle
""Ei ole pidetty sellaisena tulonhankkimismenona jolla olisi suoranaista vaikutusta osakkeista saatavan tulonsäilyttämiseen tai kerryttämiseen".
Ensinnäkin väite on epätosi ettei yhtiökökouksen pitkien analyysien ja tulevaisuudenäkymien käsittelyllä olisi merkitystä osakkeista saatavan tulon säilyttämiseen tai kerryttämiseen. Näin saatta täysin asiaa tuntematon valmistelija väittää /tulkita. Yhtiökökousten jälkeen alkaa huonoista näkymistä kertoneiden yhtiöiden myynti ja hyvien osto. Jos kokousten tulosten perusteella saadaan parempaa tulosta ja siten lisätään myynnissä verotuloa , niin voidaanko lausua "ei ole pidetty "joka tarkoittaa että ei ole tiedetty mistä on kyse..
jos käy töissä matkustaa työpaikalle saa tuloa ja maksaa veroa ja vähentää tulonhankkimiskuluna matkakorvaukset. asia on OK, MUTTA jos matkustaa sijoitus toiminnan vuoksi työpaikalle , niin EI OLE PIDETTY SELLAISENA..... Mikä ero, jos saadaankummassakin tapauksesa enemmän verotettavaa tulosta. Valmistelijan vastauksesta henkii se, että kansalaiset eivät ole yhdenvertaisia lain edessä , vaan käytäntöön vaikuttaa..valmistelijan oma kokemuspiiri ja tietotasoasiatilasta-vastaus perustuu mielipiteeseen jonka perustana on väärää tietoa , tietämättömyyttä tai ennakkoluuloa. Valmistelijat jotka ovat ITSE sijoittajia tulkitsevat oikealla tavalla omakohtaisen tiedon perusteella.PYYDÄN VASTAUSTA!!!! ps. konsultoi johtotasoa
Hei!
En toki edusta täällä omia näkemyksiäni, vaan Verohallinnon ohjeita ja käytäntöjä.
Jos et ole tyytyväinen omaan verotukseesi, muutoksenhakumenettely on käytettävissäsi. Lisätietoa muutoksenhausta löytyy vero.fistä: http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Muutoksen_hakeminen_verotukseen.
Ystävällisin terveisin
Marianne Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2637748Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1614101Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1402335Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261867- 471570
- 391461
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421244Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1471073- 1441067
Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä91022