matkavähennykset yhtiökokouksiin

järkevä sijoittaja

jos olet aktiivinen sijoittaja ja haluat tehdä työsi hyvin ,niinpitää ehdottomasti käydä kuulemasa yhtiöiden johtajiston ja hallitusten näkemyksiä yhtiön tilasta ja tulevaisuuden odotuksista. Voihan muistakin tulonhankkimiskuluista tehdä vähennyksen . Voiko matkat yhtiökokouksiin vähentä?äEn ole saanut lakiin perustuvaa vastausta -epämääräistä sekä "saa" että "ei niitä varmaankaa voi vähentää"- vastauksia Esimerkiksi suuri Espoo hyväksyy vähennyksen - heillä lienee kolutettu osaava henkilöstö!!.Jos vastauksenne on kielteinen pikä on perustelu ja lain kohta tämän tulonhankintatavan erilaiselle kohtelulle.Kiitän asiantuntijaa.

3

168

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei! Verotuksessa saa vähentää tulonhankkimisesta ja säilyttämisestä aiheutuneet menot, näin Tuloverolain (TVL) 29 § sanoo. Jos saat kokouksista palkkioita, ne ovat sinulle ansiotuloa ja kokouksiin kohdistuvat matkakulut voit vähentää tulonhankkimiskuluina.

      Tilanne on toinen, jos matkat liittyvät sijoitustoimintaan, josta saat pääomatuloja. Tuloverolain 54 §:n mukaan pääomatuloista on oikeus vähentää niiden hankkimisesta tai säilyttämisestä johtuneet menot.

      Yhtiökokoukseen osallistumista ei ole verotuskäytännössä pidetty sellaisena TVL 54 §:n mukaisena tulonhankkimismenona, jolla olisi suoranaista vaikutusta osakkeista saatavan tulon säilyttämiseen tai kerryttämiseen. Näin, vaikka yhtiökokouksista saakin paljon tietoa yhtiön tilasta ja tulevaisuuden odotuksista.

      Ystävällisesti,
      Marianne Verotiimistä

      • Vero -Mariannelle
        ""Ei ole pidetty sellaisena tulonhankkimismenona jolla olisi suoranaista vaikutusta osakkeista saatavan tulonsäilyttämiseen tai kerryttämiseen".
        Ensinnäkin väite on epätosi ettei yhtiökökouksen pitkien analyysien ja tulevaisuudenäkymien käsittelyllä olisi merkitystä osakkeista saatavan tulon säilyttämiseen tai kerryttämiseen. Näin saatta täysin asiaa tuntematon valmistelija väittää /tulkita. Yhtiökökousten jälkeen alkaa huonoista näkymistä kertoneiden yhtiöiden myynti ja hyvien osto. Jos kokousten tulosten perusteella saadaan parempaa tulosta ja siten lisätään myynnissä verotuloa , niin voidaanko lausua "ei ole pidetty "joka tarkoittaa että ei ole tiedetty mistä on kyse..
        jos käy töissä matkustaa työpaikalle saa tuloa ja maksaa veroa ja vähentää tulonhankkimiskuluna matkakorvaukset. asia on OK, MUTTA jos matkustaa sijoitus toiminnan vuoksi työpaikalle , niin EI OLE PIDETTY SELLAISENA..... Mikä ero, jos saadaankummassakin tapauksesa enemmän verotettavaa tulosta. Valmistelijan vastauksesta henkii se, että kansalaiset eivät ole yhdenvertaisia lain edessä , vaan käytäntöön vaikuttaa..valmistelijan oma kokemuspiiri ja tietotasoasiatilasta-vastaus perustuu mielipiteeseen jonka perustana on väärää tietoa , tietämättömyyttä tai ennakkoluuloa. Valmistelijat jotka ovat ITSE sijoittajia tulkitsevat oikealla tavalla omakohtaisen tiedon perusteella.PYYDÄN VASTAUSTA!!!! ps. konsultoi johtotasoa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5430
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2747
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2541
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1904
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1603
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1211
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1106
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    Aihe